ye-logo.v1.2

У Городку розкопали корчму XVII століття

Історія 4241
Городок-Подільський, розкопки корчми. Тут пили та курили....
Городок-Подільський, розкопки корчми. Тут пили та курили..... Фото: zbruc.eu

Знахідку знайшли випадкові землекопи під час копання ями, для септику.

Археологам вдалося з’ясувати, що територію теперішнього Городка, що на Хмельниччині люди вподобали ще у сиву давнину. Зокрема, під час розкопок об’єкту «корчма» на двометровій глибині дослідники знайшли кам'яного нуклеуса та сліди обмазки трипільського житла, передає «Збруч».

Все почалось у травні, коли випадкові землекопи випадково натрапили на багатющий культурний шар.

"Історія до певної міри анекдотична, – розповідає методист з охорони пам'яток історії та культури Ігор Олійник. – У центрі міста біля однієї крамнички затіяли копати під каналізаційний стік септичну яму. Заклали колодязь. Невеличкий, менше метра у діаметрі, глибиною – у два. Ця яма «сіла» на смітник корчми XVII століття. На поверхню «полізли» уламки гутного скляного посуду, кераміки, кістки свійських тварин та птиці. Це типовий сміттєвий набір для такого об'єкту».

Все почалося з оцих трьох келишків, що лежали на найвиднішому місці відвалу

Про знахідку дізналися краєзнавці і пам’яткоохоронці. Вони ініціювали продовження розкопок. Міська влада підтримала ініціативу: «За повсякденними справами ми якось забуваємо про вічне. – каже міський голова Василь Підлісний. – Взяти ту ж історію нашого міста. Про все, що старіше середини позаминулого століття – лише найзагальніші відомості. Наприклад, відомо хто були власники Городка, знаємо, що тут побував зі своїм військом Богдан Хмельницький... Але як жили люди, де, наприклад, стояли міські укріплення, навіть де було давнє ядро міста, – тільки здогадки. За всю історію Городка жодних спеціальних досліджень ніхто не проводив. Тож ми вирішили взятися за цю справу».

Для початку вирішили обмежитися розвідкою – трьома квадратами розміром 2х2 метри. Повномасштабні, на сотні квадратних метрів, дослідження для райцентрівського бюджету – сума завелика.

До того ж, у будь-якому разі великим розкопкам має передувати саме розвідка. Крім гіпотетичної корчми, вирішили дослідити ще один, відомий від 1980-х років, об’єкт під робочою назвою «люлькова майстерня».

   

Виникла ідея розкопати таке цікаве місце. Тим більше, що цього року Городок відзначає свій 655-річний ювілей, був би «подарунок на свято»...

Колись тут проводили земляні роботи та випадково відкопали майже сотню невживаних люльок, що мали більші чи менші вади. На цій підставі краєзнавці висунули припущення, що то був брак люлькового виробництва, утилізований з розташованої десь поруч майстерні.

Науковці Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України» розпочали роботу 4 вересня.

«Версія з корчмою виявилася досить вірогідною, – каже керівник експедиції кандидат історичних наук Павло Нечитайло. – Будівля була розташована на краю старої ринкової площі, що характерно для таких закладів. Знову ж – велика кількість скла: штофи, келихи, кубки, чарки, стопки, ручки від кухлів... Більше скла нам траплялося хіба що в Полонному. Втім, визначення «корчма» щодо розкопаної споруди – можливе, але, це лише припущення. Гарантовано ж можна сказати, що ця будівля проіснувала від другої половини XVII і до кінця XVIII століть, поки не була знищена».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую