ye-logo.v1.2

Яку сенсацію сподіваються знайти історики під «Будинком з привидами» у Хмельницькому?

Історія 6668
Кілька років тому "Будинок з привидами" розбирали по цеглинах
Кілька років тому "Будинок з привидами" розбирали по цеглинах. Фото: з архіву

Другий тиждень поспіль не вщухають розмови хмельничан довкола початку будівельних робіт на занедбаній місцині, що на розі Соборної та Староміської.

Одну з найстаріших будівель, що тут колись була, знесли ще у 2012 році. З того часу ділянка простоювала. Щойно екскаватори вибрали перший ковш землі під котлован нової будови і відкрилася стара цегляна кладка, соцмережі вибухнули «постами», як в Хмельницькому руйнують історичну пам’ятку, про потребу її врятувати, про можливі підземелля та сенсаційні скарби, які може приховувати фундамент старого будинку.

Тим часом, історики та археологи стверджують, що нині тут рятувати, на привеликий жаль немає чого, й історичної цінності залишки фундамента вже не мають.

«Так, прикро, що міська влада кінця 90-х початку 2000-х не зберігала пам'ятки архітектури, – погоджується Сергій Шпаковський, завідуючий відділом охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області. – Нині за роботою стежить комісія, до складу якої входять представники відділу охорони пам’яток. Ми уже провели сканування земельної ділянки за допомогою георадару, жодних підземних ходів не знайшли. Лише сміття 20 століття…»

Комісія стежить за будівельними роботами. Фото з Фейсбуку.

Земельна ділянка, де ведуться будівельні роботи, перебуває в оренді фірми “Олександрит”, яка планує звести тут торгово-офісний центр.

«Жодних перепон з їхнього боку для нас не було, – додає Володимир Захар’єв, археолог та краєзнавець, який також входить до комісії з нагляду. – Усі подальші роботи будівельники вестимуть під наглядом істориків. Ми уклали договір на обстеження цієї ділянки і стеження за процесом робіт. Основна площа – це фундамент будинку. Частини, де можна розгледіти археологічні шари, контролюємо. Найкраще там можна розгледіти шар того періоду, коли горіло місто на початку ХІХ століття. Тож можна припускати, що будинок, який мав назву «Париж», був зведений на місці іншої, колись згорілої, будівлі. Нижче цього культурного шару поки нічого не виявлено. На жаль, не бачимо ніяких давніших слідів. Ми будемо присутні, коли будуть відкриватися інші ділянки під котлован. Зараз будівельники заливають підпірну стінку, бо з настанням тепла земля розмерзлася і починає сипатися. Звісно, як археологи, ми б хотіли там виявити сенсаційні знахідки, скажімо періоду давнього Плоскирова. Але їх поки немає».

Найдавніший шар, що знайшли археологи, початку ХІХ століття. Фото з Фейсбуку.

«Будинок - знести, привидів – вигнати!»

Банер з рекламою на паркані про продаж цієї ділянки під будівництво з’явився ще у 2011-му. Тоді тут ще стояв будинок – занедбаний та напіврозвалений. Наш сайт тоді досліджував його історію та долю. А на початку 2012-го його таки розпочали розбирати по цеглинах. За кілька місяців від будівлі не зосталося нічого.

2012 рік. Саме тоді знесли споруду.

З кінця дев’яностих цю будівлю в місті часто називали «будинком з привидами»: облуплені стіни втратили красу, пообпадало столітнє ліплення, перекосилися віконні рами, посипалися віконні шиби і, врешті, перетворилися на лупаті чорні діри… Тоді місцеві, мабуть, і нарекли його «будинком з привидами». Звісно, ніхто їх там не бачив, але вітер часом так завивав у старих стінах, що така назва була вкрай доречною.

До жалюгідного вигляду чудернацького будинку хмельничани поволі звикли, а от гості міста дивувалися: гарний, але ледве «дихає», та ще й в самісінькому центрі міста. Чому не відреставрують, не збережуть, як історичну цінність? Не так вже й багато в Хмельницькому залишилося від старого Проскурова…

2012 рік. 

Те, що не від реставрують, стало відомо на початку 2012, як будинок поволі почали розбирати. І паркан довкола тоді прикрашала красномовна реклама: «Продам стару цеглу». Тоді в управлінні архітектури та містобудування стверджували, що тут власники ділянки планують звести торгово-офісні приміщення.
За іронією долі, саме цей будинок і був таким собі одним з перших торговельних центрів у Хмельницькому. За історичними даними – це колишній прибутковий дім. Свого часу тут, в підвалі, розташовувалися винні погреби. На першому та другому поверхах були квартири. Занепадати він почав вже за часів незалежності, а згодом отримав статус аварійоного. Так і стояв з розбитими вікнами, пошматований тріщинами, з дірявим дахом... Та якщо було придивитися, то він ще до останнього зберігав залишки минулої краси і, безперечно, міг би бути відреставрованим. Втім, як розповідали тоді сусіди історичної споруди (продавці кошенят, цуценят та кроликів, які розташувалися поруч на алеї), кожен, хто цікавився цим будинком з бізнесовою метою, краще волів би його знести, і на тому місці звести якийсь супермаркет, аніж відреставрувати. Що цікаво, один з тих продавців тоді розповідав, що власник старовинної будівлі на той час мешкав десь в Сполучених Штатах. «Міська влада колись намагалася налагодити з ним контакти, щоб викупити будівлю, – розповідав чоловік. – Не зійшлися у ціні».

Нині у місті є близнюк цього будинку.

Що рятувати? Бур’яни?

Ще одну цікаву деталь про цей будинок розповідав тоді, у 2012 році, дослідник історії міста Ігор Байдак.

«Ця будівля, що на Соборній, і будинок на розі вулиці Проскурівської і Грушевського (колишній готель «Петербурзький») ідентичні. Такі собі близнюки. Я ще не розгадав до кінця цієї таємниці, але точно відомо, що будувалися вони за єдиним замислом. На жаль, нині один будинок помирає, інший, на щастя – ще живе. Це чистісінької води невігластво, байдужість і продажність. Будинок ніхто й не намагався врятувати. Є ж технічні можливості зберегти історичну будівлю, вичистити зсередини, відновити історичний фасад. Було б бажання… Залишається чекати: котрий будинок наступний. І який «енний» супермаркет зведуть на місці враченої історичної будівлі».

Такий вигляд мав "будинок з привидами" 7 років тому.

Нині Ігор Байдак зізнається, що галас довкола історичної будівлі громадськість підняла занадто пізно. «Що рятувати? Бур’яни? Як кажуть, ложка дорога до обіду. Нині маємо подбати про те, що ще залишилося. Щоб потім не жалкувати про втрачене».

Столітніх споруд в Хмельницькому не більше кількох десятків

За словами Ігора Байдака, наразі в Хмельницькому залишилося всього близько двох десятків споруд з історією, що бере відлік більш ніж сто років тому. Немає в місті будинків зведених раніше XIX століття. А все тому, що до того місто Проскурів було забудоване в основному дерев'яними будівлями. І тільки після великої пожежі 1824 року, під час якої вигоріло чи не усе місто, проскурівчани почали зводити цегляні й кам'яні будинки. Наразі найстарішою будівлею Хмельницького, з тих, що збереглися, вважається храм Різдва Богородиці, який знаходиться по вулиці Соборній , освячений в 1837 році. Також однією з найстаріших будівель є старий корпус в'язниці, зараз це СІЗО по вулиці Кам'янецькій, зведенbй теж у 1830-х роках.

Найстаріша кам'яна будівля Хмельницького.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую