ye-logo.v1.2

Київська катастрофа у Кам'янці-Подільському

Історія 6179
За півгодини реконструктори вистріляли 3 тисячі патронів. Не обійшлося і без військової техніки
За півгодини реконструктори вистріляли 3 тисячі патронів. Не обійшлося і без військової техніки. Фото: автора

У Старому місті реконструктори відтворювали трагічні події серпня 1919 року.

День Незалежності Кам'янець-Подільський зустрічав патріотично – не лише традиційною ходою у вишиванках, виставками та виступами творчих колективів, а й фестивалем військово-історичної реконструкції "Остання столиця". 

На площі Польський ринок охочі мали змогу побачити виставку військового спорядження та дізнатися про історію військової техніки. Містом курсувала реконструкція автомобіля «Русо-Балт» моделі С24, з якої роздавали листівки-запрошення на фестиваль.

Того ж дня відкрилися одразу дві виставки - у Галереї мистецтв виставка екслібрисів Бориса Романова з м.Сєвєродонецьк та у Виставковій залі - персональна художня виставка живопису заслуженого художника України Бориса Негоди.

О 15:00 зі Старої фортеці розпочався парад учасників фестивалю "Остання столиця". Понад сотня учасників клубів військово-історичної реконструкції з Києва, Львова, Одеси, Вінниці та Кам’янця-Подільського пройшли у військовому стрію через Старе місто і до дендропарку, що на вул.Шевченка. Саме там, навпрти РЦКМ "Розмай", розгорнулося основне історичне дійство.

Цього разу реконструктори відтворювали трагічні події серпня 1919 року, відомі як Київська катастрофа. Вперше спробу зайняти Київ катастрофою назвав Симон Петлюра. Тоді бій зав'язався між солдатами дієвої армії Української Народної Республіки та білогвардійськими військовими формуваннями Збройних сил Півдня Росії.

Довідково: 30 серпня 1919 р. українські війська під командуванням генерала Антіна Кравса увійшли в Київ, котрий більшовики залишили практично без бою, боячись повного оточення столиці. При вступі в Київ українцями був захоплений в полон загін місцевої самооборони – «громадянської міліції» – організований Київською міською думою в останні дні перебування більшовиків при владі.

Командуванням українських військ було віддано наказ про охорону мостів через р.Дніпро – частини Запорізького корпусу мали охороняти залізничний міст у Дарниці, а вояки отамана Зеленого повинні були вийти на лівий берег Дніпра і закріпитися в районі Бортничі – Бровари. Проте виконати його не вдалося – 31 серпня з лівого боку Дніпра в місто увійшов авангард 7-ї білогвардійської дивізії генерала Миколи Брєдова. Для українських військ це стало несподіванкою, адже за даними розвідки, денікінці на 29 серпня вели бої у 80-ти кілометрах від Києва і могли бути у Києві не раніше 3 вересня. Тому українські війська, маючи наказ командування уникати бойових зіткнень з білогвардійцями, не змогли перешкодити останнім захопити мости через річку та увійти до середмістя Києва.

За півгодини реконструктори вистріляли 3 тисячі патронів, показавши видовищне дійство. Не обійшлося і без військової техніки - на підмогу солдатам прибули три броньовики "Остін". Вояки стріляли з револьверів, рушниць і навіть кулеметів. Фестиваль "Остання столиця" завдяки його організатором - Кам'янець-Подільському державному історичному музею-заповіднику на чолі з Олександром Зарембою, як завжди показав високий клас у проведенні дійства, повернувши кам'янчан та гостей міста на 100 років у минули та давши змогу згадати, що і тоді ми воювали за свою країну, за свою незалежність.

Наталія ЯЦЕМІРСЬКА. Фото автора.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую