ye-logo.v1.2

На Хмельниччині мародери пограбували древній курган

Історія 17950
Пам
Пам'яткоохоронці підготували звернення до правоохоронців області. Фото: Сергія Шпаковського

Копали за допомогою трактора.

Неподалік Меджибожа, між селами Шрубків та Ставниця, що в Летичівському районі, невідомі зруйнували та пограбували древній курган. Грабували давнє поховання за допомогою трактора, повідомляє Сергій Шпаковський, завідувач відділом охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області.

"Разом з Олегом Погорільцем, директором історико-культурного заповідника "Меджибіж", якому про цей факт повідомили місцеві жителі, ми одразу ж виїхали на місце події. Ми не знаємо, коли мародери копали курган: чи вночі при світлі фар, чи вдень під виглядом сільськогосподарських робіт...  Але пам'ятка знищена. Грабіжницький розкоп має не менше 6 метрів вглиб, розрита поховальна камера... Є залишки кераміки, простежується культурний шар на глибину метр-півтора, залишки печеної глини, обмазки, каменів, якими була обкладена поховальна камера...", - розповів сайту "Є" Сергій Шпаковський.

Додає, цей курганоподібний насип відноситься до групи курганів, серед яких є і поховання скіфського періоду. Поки не можна відповісти, до якого саме періоду він належить, але однозначно, насипаний у період до нашої ери.

Грабіжницький розкоп має не менше 6 метрів вглиб, розрита поховальна камера...

"Чи це доба бронзи, кімерійці, сармати чи скіфи - потрібно досліджувати. Будуть залучені археологи, які встановлять до якого поховального часу він належить. Три роки тому, до речі, уже були спроби пограбувати один зі скіфських царських курганів, чи не найбільший в області, який знаходиться саме в цій місцевості".

На жаль, таку ситуацію з об'єктами археології пам'яткоохоронець спостерігає по всій країні. 

  

Копали за допомогою трактора.

"Колеги з усієї України стурбовані тим, що в нас ось так грабують та руйнують пам'ятки археології. Застосовують навіть велику техніку... Тому дуже важливо на всеукраїнському рівні створити окрему пам'яткоохоронну структуру, відокремлену від політики, внести зміни до законів України про культурну спадщину та археологічну спадщину, щоб якось регулювати ці питання на належному рівні. Інакше справа захисту таких об'єктів буде формальною. На жаль, втрачаємо унікальні артефакти..."

Є залишки каміння, яким була обкладена поховальна камера.

Науковець додає, що найбільшого розмаху "чорна" археологія набула в останні 20 років, при тому, що у другій половині ХХ століття пам'ятки археології майже не грабувалися: "Нині ж - кожен другий має металошукач, грабуються не лише місцеві пам'ятки, а й городища національного значення, поселення..."

Пам'яткоохоронці уже підготували звернення до правоохоронних органів Хмельницької області за фактом пограбування кургану та сподіваються на належне розслідування та притягнення причетних осіб до відповідальності. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую