ye-logo.v1.2

У Хмельницькому оприлюднили архіви про знищених і репресованих внаслідок польської операції НКВС

Історія 3551
Виставка підготовлена за документами з державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей
Виставка підготовлена за документами з державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей. Фото: автора

Архівні матеріали, які раніше були засекречені, презентували на міжнародній виставці.

Сьогодні, 23 листопада, у Хмельницькому відкрили міжнародну виставку «Наказ №00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938», яку створив Інститут Національної пам’яті Польщі. Виставку підготували завдяки матеріалам, що були передані державними архівами Хмельницької, Вінницької та Одеської областей.

Доступ до документів, винесених на стенди виставки, раніше не надавався навіть дослідникам і журналістам. Ці матеріали, напрацьовані НКВС, є доказом планомірної злочинної діяльності радянського репресивного апарату: вбивств і депортацій, які ніколи не мали стати надбанням гласності. На стендах подані долі людей знищених за те, що були поляками або підозрювались у контактах з ними.

"Тут зустрічаємося ми – поляки і українці. Зустрічаємося після багатьох років, після великого голоду, після антипольської операції. За нами є кілька стендів антипольської операції. Ми можемо подивитися на історії репресованих. Коли їх забирали з домівок і поміщали в каземати, - сказав на відкритті виставки голова Інституту національної пам'яті — Комісії з розслідування злочинів проти польського народу Ярослав Шарек. - Тоді про їх долю потрібно було забути, але сьогодні їхні історії повертаються. Ми повинні пам’ятати їх. Чому вони померли, чому вони загинули? Тому, що вони були з іншого світу, ніж той, що представляли собою комуністи. Була польська операція. Були також інші національні операції. Але комунізм – була одна величезна операція проти людини".

Виставка підготовлена двома мовами - польською і українською

Як зазначив Ярослав Шарек, сьогодні вони демонструють документи з історіями, про які раніше не розповідалось. «Це океан терпіння, неможливість про це розповісти майбутнім поколінням. Комуністи забрали пам'ять про цих людей і ми повертаємо її сьогодні», - додав він.

Сьогодні виставку представили хмельничанам у приміщенні Хмельницького університету управління та права, корпус №2. (вул. Проскурівська, 57). Вже 26 листопада її покажуть у Польщі.

Довідка: "Польська операція" проведена НКВС у 1937-1938 рр. в Союзі радянських соціалістичних республік – це один із великих злочинів, спрямованих проти польського народу у ХХ столітті. У результаті виконання наказу 00485 від 11 серпня 1937 року року, виданого народним комісаром внутрішніх справ СРСР Миколою Єжовим, на підставі сфабрикованих обвинувачень було репресовано щонайменше 139 835 осіб, з яких не менше 111 091 було знищено. Додатково, на підставні чергового наказу Миколи Єжова від 15 серпня 1937 року за №00486, репресії було поширено на дружин і дітей засуджених "зрадників батьківщини". Абсолютні більшість жертв "польської операції" НКВС становили поляки, а серед репресованих також були представники інших національних і етнічних груп, що проживали в СРСР, зокрема, велика кількість українців. Хоча ця операція й не була єдиним "заходом" НКВС національного характеру (були проведені також німецька, фінська, естонська, латвійська та інші операції), вона відзначалася високим масштабом. Дослідники цієї проблеми підрахували, що у період Великого терору були позбавлені життя щонайменше 200 тисяч поляків.

Оприлюдені документи, які стосують людей, що були репресовані в рамках "Польської операції"

У рамках "Польської операції" заарештовано понад 143 тисячі осіб, щонайменше 111 тисяч засудили до страти

 "Польська операція" стала другою в серії національних операцій НКВС у передвоєнні роки

26 листопада виставку покажуть у Польщі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую