Гаряча тема:
- Війна
Цей день в історії Хмельниччини: 2 січня
Події цього дня стали знаковими у розвитку мистецтва Хмельниччини.
У культурному літописі області, 2 січня позначене відкриттям шкіл, музеїв та днем народження відомого митця.
2 січня 1612 року в Панівцях під Кам’янцем відбулися похорони (23 грудня 1611 року за старим стилем) кам’янецького старости Яна Потоцького. Цю подію відображено в «Кам’янецькій хроніці» вірменських священиків Агопа й Аксента: «Подивитися на ці похорони їздило багато людей, і я, грішний отець Агоп, теж їздив з отцем Торосом».
У 1920 році 2 січня до Кам’янця-Подільського, зайнятого 16 листопада 1919 року поляками, прибув із Чорткова штаб групи польських військ Подільського фронту на чолі з командиром дивізії генералом Франтішеком Крайовським для репрезентації найвищої польської військової влади на Поділлі. На зустрічі з головноуповноваженим уряду Української Народної Республіки Іваном Огієнком генерал Крайовський заявив про свій намір усунути всі кривди, заподіяні польською місцевою владою українському населенню.
2 січня того ж 1920 року в Кам’янці-Подільському польська влада арештувала міського голову — українця М. Килимника. На протест Івана Огієнка його випустили з-під арешту того ж таки дня.
Після встановлення радянської влади в Сатанові почалося переслідування духовенства. Так, 1923 року перебував під слідством за підозрою в шпигунстві римо-католицький священик Ян Ладиго, який від 1902 року був адміністратором парафії Пресвятої Трійці в містечку Сатанів. Незабаром зі священика зняли обвинувачення, проте 1924 року він притягувався до суду за те, що «повінчав молодих, які не зареєструвалися в загсі», але був виправданий. 2 січня 1930 року священика заарештували співробітники Сатанівського прикордонного загону. Його притягнули до слідства у груповій справі духовенства та віруючих Римо-католицької церкви та відправили до Харківської в'язниці. 27—30 червня 1930 року відбувся закритий судовий процес, на якому Ян Ладиго був засуджений до п'яти років виправно-трудових таборів.
У 1992 році засновано Кам’янець-Подільську дитячу хорову школу — третю в Україні (після Львівської та Мукачівської). Першим директором школи призначено Івана Михайловича Нетечу, який обіймає цю посаду і до сьогодні.
В цей день виповнюється 33 роки з часу заснування Хмельницького обласного художнього музею. Він був заснований у 1986 р. Проте для відвідувачів його двері відчинилися лише через 6 років: стільки часу тривала реконструкція старовинного будинку, зведеного на початку ХХ століття для Проскурівського відділення Південно-Російського промислового банку. Музей був створений без початкової колекції. Її формування відбувалось поступово. Сьогодні колекція музею налічує близько 7 тисяч творів мистецтва.
2 січня 1948 року народився відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець - Микола Іванович Мазур. Його донька, Оксана Мазур, зазначає, що насправді Микола Іванович народився 9 грудня 1947-го, але в паспорті записали саме 2 січня. За свою мистецьку діяльність Микола Іванович нагороджений Орденом "За заслуги" ІІІ ступеня, знаком Почесної відзнаки "За заслуги перед Хмельниччиною", був визнаний "Людиною року" в номінаціях "Митець", "Духовність", присвоєно звання "Почесний громадянин міста Хмельницького".
Народився митець у Кущівському зернорадгоспі Краснодарського краю Росії в українській родині із чернігівським корінням. Під час навчання в Одеському художньому училищі познайомився зі своєю майбутньою дружиною - Людмилою Савчишин. Разом із нею, у серпні 1968 року, двадцятирічним юнаком приїхав до Хмельницького.
З 1968 викладав у Хмельницькій дитячій художній школі, з 1973 року — її директор. З 2002 р. — старший викладач відділення «Дизайн» Хмельницького державного університету, з 2006 — керівник навчально-творчої майстерні ХНУ.
Його металеві скульптури прикрашають набережну річки Случ у місті Старокостянтинові, сквери, парки та площі Хмельницького, центральні площі міста Мирного в Якутії.
Твори зберігаються в музеях міст Хмельницького, Вінниці, Чернівців, Одеси, Силістри (Болгарія), Бора, Белграда (Сербія), Модесто (США), в приватних колекціях в Україні, Росії, Бельгії, Болгарії, Ізраїлі, Канаді, Німеччині, Литві, Польщі, Сербії, США. 10 жовтня 2015 року на 68-му році життя Микола Мазур помер.
Фігури Миколи Мазура є візитівкою Хмельницького.
2 січня 2019 року сайт "Є" писав про те, як полончани записали емоційно-патріотичне відео до новорічно-різдвяних свят полоненим на той час українським морякам, воїнам та ветеранам АТО та ООС. Ініціатором акції став волонтерський рух «Твори добро – даруй надію».Вони відтворили спалахами ліхтариків контури тризуба, якоря та серця. На це зголосилася понад сотня небайдужих полончан. Подібний флешмоб-привітання воїнам від жителів Полонного містяни організовують уже вдруге: раніше разом зі словами вдячності вони відтворили сяючу ялинку.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами:
Адміністратор 02.01.2019 17:32
І не тільки цей парк "перейменували" https://ye.ua/syspilstvo/39831_Na_Google_mapi_pereymenuvali_parki_Hmelnickogo_navchalni_zakladi_ta_kafe_Yak_zminiti_ci_feyki_.html
Віталій Українець 02.01.2019 10:50
2.01.19 урочисто та справедливо в Гугл картах перейменовано парк ім.Чекмана на парк Чокотило!