ye-logo.v1.2
16 Липня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 10 січня

Юна МІТРАШКО Історія 667
Карта Української Народної Республіки 1918 рік
Карта Української Народної Республіки 1918 рік . Фото: bbc.com

Від давнини до сьогодення про людей та події.

Поділля – один з важливих регіонів у подіях Української революції. Тут впродовж 1917–1921 років неодноразово змінювалася влада. Враховуючи нетривалість існування української влади на Поділлі та симпатії подолян до неї, більшовики змушені були демонструвати свою "українськість". Зокрема, Новоушицьким повітвиконкомом 10 січня 1921 року, ухвалює рішення про те, що "всі накази, які виходять з виконкому та його відділів, повинні обов’язково писатися українською мовою". Проте на практиці абсолютна більшість документів виконувалася російською мовою або суржиком, що пояснюється низьким освітнім рівнем працівників радянських і партійних установ. Практично відразу з утвердженням своєї влади на Поділлі більшовики розпочали ліквідацію системи освіти періоду УНР як ідейно ворожої, та створення радянської системи.

 

10 січня у 1876 році в передмісті Кам'янця-Подільського народився видатний геолог Поділля - Василь Іванович Яворський. 

Всупереч волі батьків, юнаком він залишивши домівку, став працювати забійником на копальні "Нивка" в Домбровському гірничозаводському басейні у Польщі. Одночасно навчався у Домбровському училищі, яке закінчив у 1898 році. Продовжити навчання не зміг через брак коштів. Чотири роки працював штейгером на гірничих роботах на Лунєвських кам'яновугільних копальнях, потім начальником геологорозвідувальної партії в Новому Тагілі. Саме тут його зацікавили геологія і корисні копалини.

У 1905 році він став студентом Петербурзького гірничого інституту, проте невдовзі через відсутність коштів змушений був повернутися до праці. Лише в 1913 році Яворський зміг закінчити гірничий інститут. З 1920 року працював у Мінусінському басейні в Сибіру. Розвідані ним запаси кам'яного вугілля тут виявилися в чотири рази більшими, ніж вважалися раніше. Займався геологічними розвідками на Далекому Сході, згодом у Грузії, Караганді, в Казахстані, в Україні. У 1945 році за геологічне дослідження Донбасу йому було присуджено Державну премію.

Вчений видав близько 200 праць, які мали важливе наукове і практичне значення. Йому було надано вчене звання доктора геолого-мінералогічних наук і звання професора без захисту дисертації. Василь Яворський помер на 99-у році життя у 1974 році.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Останні оголошення

Останні фото та відео