ye-logo.v1.2
21 Липня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 13 січня

Юна МІТРАШКО Історія 840
Урок латинської мови
Урок латинської мови. Фото: з фондів Кам'янець-Подільського історичного музею-заповідника

До кого у Кам'янець-Подільський приїздив Тарас Шевченко та три царі.

В працях науковців та краєзнавців цей день згадується, як день відкриття у Кам’янці-Подільському чоловічої гімназії.

Почалось все у 1831 році коли на педагогічній раді професор Харківського університету пан Архангельський зачитав указ царя про закриття Вінницької гімназії і переведення її до Кам'янця-Подільського.

Гімназію у Кам'янці було відкрито 13 січня 1833 року, її першим директором став Федір Телешов. Спочатку гімназія розміщувалася у тісному приміщенні. Та знаючи про успіхи цього навчального закладу, цар Микола І 1837 року видав такий указ: "Деятельное желание правительства и всего светского сословия - видеть в этом губернском городе здание, приличное достоенству и важности губернской гимназии". Будівлю нового приміщення закладено 25 червня 1837 року. У фундамент будинку заклали мідну дощечку з відповідним написом. Урочисте відкриття нового приміщення відбулося 1 січня 1841 року.

Гімназія являла собою триповерхову, кам’яну, прямокутну споруду. У 1873 році на третьому поверсі гімназії, була влаштована Трьохсвятительська церква, над дахом якої влаштовано купол. В гімназії навчалося від 250 до 650 учнів. Поведінка гімназиста оцінювалася згідно із інструкцією "13 статей". Заборонялося, приміром, грати у карти, пити горілку, марно тратити гроші, які давали батьки, задивлятися на гарненьких дівчат. Кожний гімназист повинен був стати сумлінним учнем. Атестат про закінчення гімназії відкривав шлях до університету. Так, 1886 року у Київському університеті на різних курсах вчилося 90 випускників Кам'янець-Подільської гімназії.

Заклад швидко перетворився на новий осередок освіти і науки на Поділлі. Підтвердженням цього став візит Тараса Шевченка до Кам’янця в жовтні 1846 року, аби відвідати свого давнього знайомого, викладача гімназії Петра Чуйкевича. Гімназія не була поза увагою і держави, протягом свого існування її відвідали три царі — Микола І (1842 рік), Олександр ІІ (1859 рік), Микола II (1916 рік)Кількість учнів гімназії постійно зростала, тому була відведена ділянка для будівництва нової гімназії. Однак, розпочалася Перша світова війна. В перші місяці війни будівля гімназії сильно постраждала від вибухів. Учні і майно були евакуйовані, а у відремонтованих приміщеннях розмістилися бойові частини.

В часи Української Народної Республіки, гімназію приєднали до заснованої 1918 року української гімназії імені Степана Руданського. Коли 16 листопада 1920 року Кам'янцем остаточно заволоділи більшовики, то майже одразу взялися за реформу освіти. Гімназію імені Руданського перетворили на першу трудову школу.

Будівля Першої трудової школи (1921 - 1941). Зараз тут один з факультетів Національного університету імені Івана Огієнка.

 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Останні оголошення

Останні фото та відео

  Так  Ні, дякую