ye-logo.v1.2

«Codex Slavutensis»: у Славуті презентували унікальне видання про архітектуру міста

Історія 2995
Щоб створити книгу, довелося попрацювати в багатьох архівах та залучити до співпраці чимало знавців історії
Щоб створити книгу, довелося попрацювати в багатьох архівах та залучити до співпраці чимало знавців історії. Фото: з фейсбуку Владислава Берковського

Книга демонструє, як розвивалося місто в архітектурному плані.

В Славуті відбулася презентація книги Валерія Напиткіна «Codex Slavutensis», до якої увішли унікальні світлини - від найдавніших фото Славути до сучасних, з промальовками, графічними 2D та 3D зображеннями. На майже двох сотнях сторінок автор у співпраці з істориками відтворив архітектурне обличчя міста за 150 років.

«Це своєрідний історико-архітектурний опорний план міста, за якими можна простежити як змінювалася Славута. Тут графічно відновленні важливі для міста споруди за світлинами, гравюрами, описами, які вдалося віднайти в архівах, а також вимірами існуючих будинків. На кожній сторінці є QR коди з прив’язкою до Google-карти. Описи зроблені українською, англійською та польською мовами», - розповів під час презентації автор Валерій Напиткін.

Додає, що робота над систематизацією архітектурних об’єктів міста розпочалася 20 років тому. Тоді був створений історичний сайт slavuta.km.ua. За ці роки зібрано близько 30 тисяч світлин та створено 800 статей, відзнято усі будинки (майже 6 тисяч) Славути та усі (майже 120) вулиці. Згодом виникло бажання усе це систематизувати і видати в друкованому варіанті.

«Було прагнення зробити не просто обмальовку фотографій, а максимально точних розхмірах відтворити архітектуру міста. Спочатку за базовий рівень визначили відновити креслення чотирьох десятків будинків, згодом уже дійшли до восьмидесяти», - каже Валерій Напиткін.

За задумом автора, книга демонструє як розвивалося місто в архітектурному плані, дає відповіді на питання чому відбувалося саме так, що мало вплив на архітектуру Славути.

«Дякуючи фаховим дослідникам історії Славути та збереженим документам, багато чого в цій книзі вдалося прив’язати саме до території. За старими фото, гравюрами, акварелями ми бачимо, що у Славуті було чимало архітектурних цікавинок, які зараз втрачені. Вони складають уявлення про Славуту як про розвинене місто, а не провінцію».

Архітектурні об'єкти відтворювали за старими фото, гравюрами, акварелями... Фото з фейсбуку Владислава Берковського.

Щоб створити книгу, довелося попрацювати в багатьох архівах та залучити до співпраці чимало знавців історії. В «Codex Slavutensis» є світлини з фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С.Пшеничного, Державного архіву Хмельницької області, Наукового архіву Інституту археології НАН України, фондів архівних на музейних установ Кракова (Польща), приватних зібрань та колекцій. Усі графічні відновлення цих споруд виконав Валерій Напиткін.

Про автора. Валерій Напиткін - член Національної спілки краєзнавців, лауреат номінації "Краща книга року Хмельниччини-2016", автор семи книг про Славуту та автор понад півтори сотні гербів населених пунктів у різних областях країни.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую