ye-logo.v1.2
17 Жовтня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 12 травня

Юна МІТРАШКО Історія 1524
Проскурів на карті початку ХХ століття
Проскурів на карті початку ХХ століття. Фото: з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

12 травня 1542 року Нетішин вперше з'являється на сторінках писемних джерел. Ця згадка пов'язана з важливою подією в історії волості — поділом маєтків між удовою князя Костянтина Івановича Острозького Беатою Костелецькою та її донькою княжною Гальшкою. Згідно з листом польського короля Сигізмунда Августа, Нетішин, який був одним із замкових сіл, переходив у тимчасове розпорядження Беати Костелецької. Нетішин як одне з сіл Острозької волості у XVI — першій половині XVII столітті був маленькою частинкою усіх величезних острозьких князівських угідь.

12 травня 1662 року Плоскирів, спустошене містечко в Подільському воєводстві, був переданий в управління шляхтичеві Яцковському «з Війська Запорозького». Під час Визвольної війни українського народу (1648-1657) під проводом Богдана Хмельницького Плоскирівське староство неодноразово переходило із рук у руки ворогуючих сторін, при цьому зазнаючи великих руйнувань як від польських військ, так і від козацьких та повстанських загонів, внаслідок чого край зазнав повного спустошення. Як підтвердження цьому люстрація 1662 року подає: «Посесором Плоскирівської держави є Мартин Замойський, підстолій львівський, полковник Його Королівської Милости. Мешканців є 12, жодного податку не дають, бо недавно на слободи вийшли. Села держави: Галишин, Лесьнів або Глеснів, Мацьківці, Волиця, Заріччя; в них жодного нема підданого, а стави і млини пусті, бо зоставатися через набіги та наїзди опришківські у домах своїх не можуть».

12 травня 1882 року набула чинності заборона орендування євреями земель Західних і Південно-Західних країв Російської імперії. Отже, відтоді вони не мали права на тимчасове користування земельними ділянками й в Шепетівці, Полонному, Старо-Констянтинові, Красилові, Теофіпові та Волочинську. Також вводилось обмеження прав у торгівлі та виборчих прав та заборона селитися у сільській місцевості. Ці обмеження не поширювалися лише на тих євреїв, які переходили у православ'я.

У 1971 році цього дня у Кам’янці-Подільському завершила роботу четверта Подільська історико-краєзнавча конференція. Передумовою скликання конференцій стало відродження краєзнавчого руху та регіональних досліджень. Започатковані Подільські історико-краєзнавчі конференції у середині 60-х років минулого століття, у час так званої хрущовської відлиги, протягом 1965–2000 років їх відбулося тринадцять. На четвертій історико-краєзнавчій конференції прозвучало 84 доповіді краєзнавців про Поділля.

12 травня 2011 року прийнято рішення щодо зміни меж міста Хмельницького. Його ухвалили народні депутати на пленарному засіданні Верховної Ради України 277 голосами «за». Площа земельних ресурсів міста до цього складала 8 тисяч 624 гектари, то після затвердження проекту землеустрою на державному рівні загальна площа міста збільшилась на 681 гектар. Розширення меж дало змогу долучити до обласного центру забудовані землі, зокрема житлові масиви Дивокрай і Обрій у мікрорайоні Озерна, садівничі товариства біля мікрорайону Книжківці.

Цього дня у 2014 році Обласна рада встановила щорічну нагороду для літераторів, названу ім'ям подільського поета Миколи Федунця.

Минулого року цього дня у Хмельницькому відкривали туристичний сезон. До відкриття турсезону спеціально підготували паперову мапу найвідоміших туристичних та історичних місць обласного центру. Окрім того, на вулиці Проскурівській організували парад живих скульптур «Видатні постаті Проскурова-Хмельницького».

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую