ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 21 серпня

Історія 3781
Будівництво мосту «Стрімка лань» тривало з 1966 до 1974 року
Будівництво мосту «Стрімка лань» тривало з 1966 до 1974 року. Фото: kamienec.livejournal.com

Про Стрімку лань, перетворення Нетішина на місто та відомого у світі подолянина.

21 серпня 1973 року в Кам’янці-Подільському завершилось будівництво мосту «Стрімка лань». Саме того дня було покладено останній блок конструкції. Збудував міст київський трест «Мостобуд №1». За офіційними джерелами, під час будівництва мосту вперше у світовій практиці застосовано бісталеву конструкцію. Відстань між опорами становить 174 метри, довжина мосту — 379,14 метра, ширина проїжджої частини — 14, а його тротуарів — по 2,5 метри. Тривало будівництво п’ять років. Місцеві жителі також називають міст «Чернівецьким», адже через нього пролягає дорога на Чернівці та в Європу.

А 21 серпня 1984 року було утворено нове місто — Нетішин. Саме цим числом датований відповідний указ Президії Верховної Вади України УРСР. Втім, історія Нетішина значно давніша. Перша писемна згадка про нього з’явилась у 1533 році. Зокрема, відомості про село Нетішин надруковані у книзі польського історика Олександра Яблоновського. Проте сучасну історію міста важко уявити поза контекстом будівництва Хмельницької атомної електростанції. З початком будівництва ХАЕС статус Нетішина неодноразово змінювався. Наприклад, 5 травня 1981 року село Нетішин стало селищем міського типу, а у 1984-у — містом.

У ці дні 1991 року тривав Серпневий путч. Так, 21 серпня свою позицію народним депутатам УРСР висловила Хмельницька міська рада телеграмою з наступним змістом: «Хмельницька міська рада народних депутатів розцінює створення Державного комітету з надзвичайного стану як антиконституційний акт, який суперечить статтям 1, 2, 3 Закону СРСР. Ми засуджуємо дії ДКНС, спрямовані на дестабілізацію становища в країні. Одночасно підтримуємо виважену заяву Президії Верховної Ради УРСР та вимагаємо скликання позачергової сесії Верховної Ради УРСР для обговорення становища, що склалось в країні. Відправлено 21.08.1991 об 11.00».

У Кам’янці-Подільському в цей час групи депутатів міської ради відвідували великі промислові підприємства міста, цікавилися ситуацією та настроями на заводах і фабриках. Зокрема, директор Кам’янець-Подільського кабельного заводу В’ячеслав Гамалій повідомив їх, що Японія та Італія відмовилися відвантажувати свою продукцію заводові через події у Радянському Союзі.

21 серпня 2000 року у селі Кутківці Чемеровецького району відбулося урочисте відкриття пам’ятник Пилипу Коновалу. Як пише історик та краєзнавець Сергій Єсюнін у статті «Невідомий відомий герой», роками ім’я цього героя-подолянина було майже невідомим в Україні, хоча в Англії, Франції та Канаді про нього пам’ятали завжди. А народився Пилип Коновал саме у селі Кутківці 15 вересня 1888 року.

Народився Пилип Коновал у селі Кутківці Чемеровецького району 15 вересня 1888 року. Фото: uk.wikipedia.org

Народився Пилип Коновал у селі Кутківці Чемеровецького району 15 вересня 1888 року. Фото: uk.wikipedia.org

«Відбувши військову службу, молодий вояк повернувся додому. Але незабаром, щоб утримати сім’ю, був змушений поїхати на заробітки. У 1913 році через Владивосток наш земляк дістався канадського Ванкувера. З початком Першої світової війни Коновал вирішив вступити до Канадського експедиційного корпусу. Корпус вводять до складу британської армії, яка вела бойові дії проти кайзерівської Німеччини. 21 серпня 1917 року капрал Пилип Коновал зі своїм артилерійським батальйоном опинився затиснутим у кліщі біля французького міста Ланс. Безперервний кулеметний вогонь ворога не давав змоги навіть підняти голови. Тут-то подолянин і проявив свої героїчні здібності. Він сам здійснив три вдалих вилазки до німецьких бойових позицій, в рукопашному бою знищив 19 ворожих вояків і три кулеметних гнізда. Фактично, Коновал сам один змінив ситуацію на цій ділянці фронту на користь британських військ», — зазначив Сергій Єсюнін.

За звитягу Пилипа Коновала 15 жовтня 1917 року перед Букінгемським палацом у Лондоні відзначив король Георг V. Він потиснув подолянину руку та вручив йому Хрест Вікторії, який є найвищою нагородою Британської імперії. Однак після війни на Коновала чекала нелегка доля — його родина зникала під час сталінських чисток. Чоловік впав у депресію й роками працював прибиральником у канадському парламенті. Лише на схилі років Пилип Коновал очолив Товариства українсько-канадських ветеранів.

У Хмельницькому 21 серпня 2014 року громадські активісти влаштували бойкот російським товарам. Вони ходили магазинами, шукали товари російського походження та розміщували на них наліпки у вигляді російського триколору з написом «Бойкот товару окупанта «STOP». Адміністрації супермаркетів з розумінням поставилася до акції й запевнили, що невдовзі мають отримати ярлики для відмітки товарів країни-агресора.

Хмельничани завітали до найбільших супермаркетів міста, щоб промаркувати товари російського походження. Фото: з архіву редакції

Хмельничани завітали до найбільших супермаркетів міста, щоб промаркувати товари російського походження. Фото: з архіву редакції

А торік 21 серпня у Хмельницькому обласному художньому музеї відбувся унікальний перформанс «Бачити серцем». В його рамках незрячих людей познайомили з творами народного художника України Юрія Камишного. Під час перформансу пісні, написані до презентованих картин, виконали незрячі люди. Перед учасниками проєкту виступив гурт «Гармонія».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую