ye-logo.v1.2
28 Жовтня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 12 вересня

Історія 1944
Яків Шепель народився 23 листопада 1894 року, загинув у вересні 1921-го
Яків Шепель народився 23 листопада 1894 року, загинув у вересні 1921-го . Фото: uk.wikipedia.org

Про події, які увійшли в історію Хмельниччини.

Прихід більшовиків викликав спротив серед багатьох українців. У різних частинах країни розгорнулися повстанські рухи. Один з них на Поділлі очолював повстанський отаман, полковник армії УНР Яків Шепель.

Згідно зі статтею історика Анатолія Трембіцького «Яків Шепель — організатор повстанського руху на Поділлі (1918-1921 роки)», у серпні 1921 року загін Якова Шепеля нараховував 90 бійців і базувався у Соломірському лісі Хмільницького району. Впродовж вересня того року повстанці взяли участь у низці битв з частинами червоної армії. Переважна їх кількість проходила на території нинішньої Вінницької області. Проте загін Якова Шепеля також брав участь в операціях на території Хмельниччини.

Наприклад, в ніч на 12 вересня 1921 року загін Якова Шепеля у складі 30 вершників та одного кулемету вчинив напад на село Сахни (нині Летичівського району Хмельницької області), де було вбито продагента, а також на Лознянський цукровий завод. Проте сприятливий для повстанців час збігав, ворог дедалі частіше робив облави, а сигнал про початок всенародного повстання із з-за кордону не надходив.

12 вересня 1976 року введено в експлуатацію магістральний питний водовід Дністер-Кам’янець-Подільський. Проєктна потужність Дністровського водогону склала 30 тисяч кубометрів води на добу, а довжина водопроводу — майже 10 кілометрів. Його кошторисна вартість на той час сягнула майже три мільйони карбованців. Для будівництва питного водогону з Дністра переміщено 220 тисяч кубометрів ґрунту, вкладено і змонтовано шість тисяч кубометрів залізобетону. Особливістю водогону стало те, що його збудовано в скелі. Спеціально вирубали шахту глибиною 30 метрів, де розмістилася помпова станція першого підйому в селі Цвіклівці. Аналогів такого будівництва на той час в Україні не було.

12 вересня 2014 року в Хмельницькому вперше відбувся «Ярмарок спорту». Фото: з архіву редакції

12 вересня 2014 року в Хмельницькому вперше відбувся «Ярмарок спорту». Фото: з архіву редакції

Цього дня 2014 року в Хмельницькому вперше відбувся «Ярмарок спорту». Зірковими гостями цього заходу стали: олімпійський чемпіон з важкої атлетики Олексій Торохтій, олімпійська чемпіонка з вільної боротьби Ірина Мерлені, стронгмен — найсильніша людина планети 2009 року Сергій Конюшок та олімпійський чемпіон з веслування на байдарках і каное Сергій Нагорний. Ярмарок проходив у приміщенні Обласного центру фізичного виховання учнівської молоді. В його рамках представники кожного виду спорту або клубу в спеціально облаштованих боксах презентували дітям і дорослим власні здобутки.

12 вересня 2014 року в Петрівському Донецької області загинув Олександр Багнюк зі Шепетівки. Воїн отримав на передовій осколкове поранення в районі Старобешеве-Волноваха, що на Донеччині, під час артилерійської та танкової атаки російських агресорів на командно-спостережний пункт. На той час він був заступником командира батальйону з озброєння 72-ї окремої механізованої бригади.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую