ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 2 жовтня

Історія 2773
Засновницею першої в Кам
Засновницею першої в Кам'янці-Подільському приватної гімназії стала 38-річна завідувачка дитячого притулку Степанида Славутинська. Фото: tovtry.com

Від давнини до сьогодення про людей та події.

2 жовтня 1846 року до Кам’янця-Подільського приїхав Тарас Шевченко. Тоді він працював у Київській археографічній комісії (1845— 1847 роки). Про перебування Шевченка у місті з 2 по 7 жовтня свідчить листування з подільським губернатором: подільський архієпископ 2 жовтня надіслав київському генерал-губернатору повідомлення про те, що він розпорядився сприяти Тарасу Шевченку в його археографічній роботі. Подільський губернатор 7 жовтня повідомив про надання допомоги з боку адміністрації губернії. Враження від перебування на Поділлі відбилися у деяких пізніших творах Великого Кобзаря. Передусім, в поемі "Варнак" та в однойменній повісті, в яких прототипом головного героя вважають Кармелюка. З Кам’янця-Подільського Шевченко повертався до Києва, їхав поштовим трактом Ярмолинці - Проскурів - Меджибіж - Летичів - Новокостянтинів - Хмільник - Бердичів - Житомир. Враховуючи відстань між поштовими станціями на цьому тракті, краєзнавці припускають, що Шевченко не лише зупинився в Проскурові на короткий відпочинок, а й заночував у нашому місті.

«Шевченко у Кам'янці-Подільському», робота художника А. Калитка. Фото: gig.if.ua

У Кам'янці-Подільському на початку XX століття діяло три гімназії: чоловіча та дві жіночі - Маріїнська та Славутинської. Наймолодшою з них була приватна жіноча гімназія Славутинської, або «Славутинка», як її називали.

Сім років пішло на становлення «Славутинки»: від першого набору 1901 року до першого випуску 1908 року. Усього 6 років (до 1914 року) випало на повнокровне життя гімназії, бо ні Перша світова війна, ні подальші революційні події не сприяли нормальній діяльності дітища Степаниди Славутинської. А остаточне захоплення міста «червоними» в листопаді 1920 року поставило хрест на «Славутинці», адже для більшовиків гімназії були буржуазним пережитком минулого.

Засновницею першої в місті приватної гімназії стала 38-річна завідувачка дитячого притулку в Кам'янці-Подільському Степанида Панасівна Славутинська. У1901 році справою життя Степаниди Панасівни став заснований нею приватний навчальний заклад для дівчат. Вона була незмінною начальницею гімназії.

Цікавий факт, що 2 жовтня 1912 року на клопотання міської думи для гімназисток «Славутинки» встановили стипендію колишнього подільського губернатора Олександра Ейлера: щороку одній з найбідніших кам'янецьких «славутинок» виплачували 80 рублів.

 

 Віньєтка першого «славутинського» випуску (1908 рік). Фото: з tovtry.com

2 жовтня, 1955 року видання «Шлях Жовтня» писалося про необхідність побудови в Шепетівці мосту через залізницю. У публікації йшлося: "Біля переїзду на станції Шепетівка-ІІ щоденно скупчується довга черга з автомашин та гужового транспорту. Для того, щоб проїхати до села Судилкова і назад у місто, потрібно витратити чимало часу. Об’їзд тут становить не менше 700-800 метрів. Чи не краще було б побудувати міст?2. До слова, міст через залізницю збудували аж у 1973 році. містяни його називають "Судилківський міст". Нині він потребує капітального ремонту.

2 жовтня 2009 року в Хмельницькому встановили пам'ятник Григорію Сковороді. Ця подія була присвячена 15-й річниці Подільського товариства імені Сковороди та 10-й річниці створення Хмельницького інституту соціальних технологій, на території якого і встановили монумент. Цей пам'ятник є першим на Хмельниччині, видатному українському філософу та поету 18 століття.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую