ye-logo.v1.2

Гроші є, немає підпису: чому унікальну аріанську вежу-каплицю досі не реставрують

Історія 2181
Цього року планують змонтувати оснащення довкола будівлі, щоб повністю її обгородити, накрити зверху та захистити від дощів і снігу
Цього року планують змонтувати оснащення довкола будівлі, щоб повністю її обгородити, накрити зверху та захистити від дощів і снігу. Фото: з архіву Віталія Олуйка

На протиаварійні роботи з обласного бюджету виділили понад 340 тисяч гривень.

Унікальна пам’ятка XVII століття – аріанська вежа-каплиця, що біля селі Тихомель на Білогірщині, отримала шанс на друге життя: на вересневій сесії Хмельницької обласної ради було виділено субвенцію з обласного бюджету Ямпільській об’єднаній територіальній громаді на перший етап відновлення пам’ятки. Відтак, на першочергові протиаварійні роботи на пам’ятці з бюджету області спрямують понад 340 тисяч гривень.

За ці кошти громада запланувала взятися за перший етап з відновлення аріанської каплиці – протиаварійні роботи. За проектом, потрібно змонтувати оснащення довкола будівлі, щоб повністю її обгородити, накрити зверху та захистити від дощів та снігу. Це потрібно для того, аби захистити будівлю від повної руйнації, адже наразі існує загроза падіння даху. Також на цьому етапі хочуть залатати тріщини, очистити поверхню купола та здійснити його біоцидну обробку поверхні.

Як сайт «Є» писав раніше, кошти, виділені на пам’ятку, потрібно освоїти вже до кінця року. Та поки розпочати роботи з відновлення унікальної аріанської вежі-каплиці не вдається.

«Кошти виділені, але проблема їх освоєння, на жаль, таки є. Зі спеціалістами з управління культури, архітектором проекту реставрації, головою Ямпільської селищної ради, підрядниками, які мають виконувати протиаварійні роботи, ми скоординували усі кроки, щоб оперативно використати кошти. Тобто, йдемо своєрідною дорожньою картою, в якій десятки пунктів. Але, на жаль, є проблема. Уже понад два місяці тому ми надіслали до Міністерства культури проектно-кошторисну документацію на погодження. Так того вимагає процедура. Але, як кажуть, в нас іноді легше дочекатися, поки пам’ятка зруйнується, аніж її врятувати. Надзвичайно багато бюрократії у цьому питанні. Ми пройшли понад сорок позицій, які потребували усіляких погоджень, – від земельних питань до експертиз…Тож, здавалося б банально, але наразі в Міністерстві культури не дають погодження, бо… немає кому підписати документ. Усе через кадрові перестановки та реорганізацію в Міністерстві. Хоча там проект вважають чудовим. А нема дозволу – казначейство не відкриває рахунки…. Я особисто був з цього приводу в Міністерстві. Виявляється, сьогодні через те, що нема кому поставити підпис на важливих документах, 23 національних історико-архітектурних заповідники залишилися без фінансування… Однак, ми сподіваємося, що найближчим часом питання владнається і ми таки розпочнемо роботи та за листопад-грудень встигнемо їх виконати», - розповідає Віталій Олуйко, депутат обласної ради, один з ініціаторів відновлення аріанської каплиці в Тихомелі.

Додає, що роботи з першого етапу реставрації, а саме протиаварійні роботи, виконуватиме ліцензована фірма, яка має практику реставраційних робіт в Кам’янці-Подільському, Меджибожі, Самчиках.

«Окрім підпису Мінкультури, що б дозволило розпочати роботи, що громаді ще потрібно отримати право власності на пам’ятку. Поспішаємо, але іноді бюрократична тяганина гальмує добру справу. Сподіваємося, ці питання вдасться вирішити швидко, щоб освоїти кошти та здійснити протиаварійні роботи на пам’ятці до кінця року», - каже Василь Кордонець, голова Ямпільської селищної об’єднаної територіальної громади.

Додає, що якщо усе вдасться, на наступний рік планують взятися уже за другий етап порятунку пам’ятки, а саме реставрацію аріанської вежі-каплиці.

За попередніми підрахунками, на це потрібно – близько 3-4 мільйонів гривень.

Нагадаємо, аріанська вежа-каплиця на Білогірщині - унікальний пам'ятник сакральної архітектури. Він є єдиною подібною спорудою в Україні. Каплицю побудував Авраам Сенюта, який був послідовником аріанства. Каплиця розписана фресками. Згодом вона стала родовою усипальницею. Кажуть, там навіть збереглися гаки, на яких, на думку експертів, було підвішено труну одного з Сенют. Вежа збереглася в руїнах. Охоронний номер пам'ятки 220020-Н. Постановою КМУ від 10 жовтня 2012 року №929 внесена у Державний реєстр нерухомих памяток України як памятка архітектури національного значення.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую