ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 21 грудня

Історія 2327
Будинок на нинішній вулиці Проскурівській, 13 до приходу радянської влади належав родині Деревоєдів
Будинок на нинішній вулиці Проскурівській, 13 до приходу радянської влади належав родині Деревоєдів. Фото: з архіву редакції

Про будинок Деревоєда, водолікарню, молодіжну столицю та втрату на Сході.

У Проскурові кінця ХІХ – початку ХХ століття Людвіг Деревоєд був знаним у мсті фармацевтом і одним з найбільших домовласників. Один з його будинків досі стоїть на центральній вулиці вже сучасного Хмельницького, а саме — на вулиці Проскурівській, 13. Це будинок Людвіг Деревоєд збудував у 1890 році відрив там аптеку.

21 грудня 1906 року Людвіг Іванович помер і цей будинок успадкувала його дружина Михайлина Гнатівна. Вона ж перші роки керувала аптекою, але згодом родинний фармацевтичний бізнес продовжив їх син Стефан Людвігович. Він був доволі авторитетною людиною у тогочасному Проскурові. Зокрема, був гласним міської думи та підприємцем. Проте прихід радянської влади все змінив… Аптека припинила існування, а все нерухоме майно дворян Дєревоєдів було націоналізовано.

Такі факти у статті «Аптека Дєревоєда: з життя проскурівського провізора» наводить історик і краєзнавець Сергій Єсюнін.

У Кам’янці-Подільському 21 грудня 1922 року запрацювала перша у місті центральна робітнича бібліотека. Тоді книгозбірня розташувалась на колишній Губернаторській площі (нині Вірменський ринок). Краєзнавці та дослідники бібліотечної справи на Поділлі вважають, що сучасна Кам’янець-Подільська центральна міська бібліотека, попри всі трансформації та перерву в роботі у 1941-1944 роках, є прямою спадкоємницею першої центральної робітничої бібліотеки міста. Тож, сьогодні, їй виповнюється 98 років.

У тому ж Кам’янці-Подільському 21 грудня 1962 року відкрили платну госпрозрахункову міську водолікарню. Цей медзаклад став єдиним у місті, який заробляв на себе гроші. Першим головним лікарем був Іван Плескун. Довгий час водолікарня була пансіонатом на 75 ліжок, де, крім лікувально-реабілітаційних послуг, був ще й готельно-ресторанний комплекс. Також тут оздоровлювалися 300-350 людей, які проживали у будинках відпочинку «Поділля» i «Кооператор». Кошти за таке лікування відшкодовували профспілки. А 22 квітня 1992 року обласне управління охорони здоров’я ухвалило відкрити на базі водолікарні міський Центр здоров’я та фізіотерапевтичне відділення міської лікарні.

21 грудня 1962 року в Кам’янці-Подільському відкрили міську водолікарню. Фото: podolyanin.com.ua

21 грудня 1962 року в Кам’янці-Подільському відкрили міську водолікарню. Фото: podolyanin.com.ua

21 грудня 2015 року у зоні проведення АТО загинув Ігор Гетманчук з села Човгузів Теофіпольського району. Воїн захищав країну в районі селища Біловодськ Луганської області. Він був командиром першого мотопіхотного взводу другої мотороти 28-ї окремої механізованої бригади. У висновку судово-медичної експертизи написано, що Ігор Гетманчук помер унаслідок пострілу в голову.

А 21 грудня 2018 року Кам’янець-Подільський отримав статус Молодіжної столиці України. Цього дня в Києві відбувся фінал конкурсу «Молодіжна столиця України-2018». Десять претендентів на перемогу, серед яких Хмельницький і Кам’янець-Подільський, розповіли про свої міста та презентували свої здобутки та можливості для молоді. За результатами виступів усіх фіналістів конкурсу, Наглядова рада конкурсу визначила Молодіжною столицею України-2019 саме Кам’янець-Подільський.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую