ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 23 грудня

Історія 1520 1
Одну з площ у Хмельницькому хотіли назвати на честь Святого Миколая
Одну з площ у Хмельницькому хотіли назвати на честь Святого Миколая. Фото: khm.gov.ua

Події в історії краю.

23 грудня 1938 року президія Проскурівської міськради вирішила закрити Покровську цвинтарну церкву. До наших днів вона не збереглась, проте вона була там, де зараз височіє Свято-Покровський кафедральний собор (поблизу перехрестя вулиці Володимирської та Кам'янецької). А в 1824 році згідно з генеральним планом забудови Проскурова частина території, де зараз знаходиться собор, була відведена під християнський цвинтар. Приблизно в ті ж роки в центрі цвинтаря побудували невелику церкву, освячену на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Тому вона в народі отримала назву «цвинтарна». 

У 1962 році 23 грудня в Кам’янці-Подільському відбулася ювілейна сесія міської ради з представниками громадських організацій, присвячена 900-річчю міста. Дата «1062 рік» як дата найдавнішої згадки про Кам’янець-Подільський набула офіційного статусу 1961 року в статті «Кам’янець-Подільський», уміщеній у шостому томі першого видання Української радянської енциклопедії (головний редактор енциклопедії — уродженець Кам’янця-Подільського Микола Бажан) На початку статті сказано: «Кам’янець-Подільський — одне із стародавніх міст Української РСР. Вперше згадується 1062 року у вірменських літописах». Цю дату зміцнив своїм авторитетом відомий дослідник давньоруських міст, академік АН СРСР Михайло Тихомиров, який у жовтні 1962 року відвідав Кам’янець-Подільський. 25 жовтня у місцевій газеті «Прапор Жовтня» з’явилася його стаття «Про початок Кам’янця-Подільського».

Змін територіального устрою зазнавав у цей день Кам’янець-Подільський район. До адміністративної реформи 2020 року він був одним із 20 районів Хмельницької області – найпівденніший і найбільший. Утворено 7 березня 1923 як Довжоцький район із центром у селі Довжок. 4 грудня 1928 Довжоцький район поглинув Жванецький і частину Маківського району і став Кам'янець-Подільським районом з центром у місті Кам'янець-Подільський. 31 липня 1934 Кам'янець-Подільський район «поживився» частиною Староушицького району. 25 грудня 1934 ліквідовано Кам'янець-Подільський район: його територію підпорядковано Кам'янець-Подільській міській раді. 28 червня 1939 відновлено Довжоцький район з центром у селі Довжок. 10 липня 1944 Довжоцький район став Кам'янець-Подільським з центром у місті Кам'янець-Подільський. 23 вересня 1959 ліквідовано Орининський і Староушицький райони, по частині кожного з них включено до Кам'янець-Подільського району. 30 грудня 1962 укрупнено Кам'янець-Подільський район. 4 січня 1965 остаточно сформовано Кам'янець-Подільський район. 23 грудня 1994 відбулися ще одні зміни в складі району: відновлено Абрикосівську та Зіньковецьку сільські ради. У районі було 120 сіл і селище міського типу Стара Ушиця, 42 сільські ради та Староушицька селищна рада. Площа – 1,6 тисяч км?. Центр – місто Кам'янець-Подільський, яке до складу району не входить.

Наразі, згідно з поділом 2020 року, Кам’янець-Подільський район (з адміністративним центром у місті Кам’янець-Подільський) існує у складі територій Гуківської сільської, Гуменецької сільської, Дунаєвецької міської, Жванецької сільської, Закупненської селищної, Кам’янець-Подільської міської, Китайгородської сільської, Маківської сільської, Новодунаєвецької селищної, Новоушицької селищної, Орининської сільської, Слобідсько-Кульчієвецької сільської, Смотрицької селищної, Староушицької селищної, Чемеровецької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

У 2020-у Хмельниччину поділили на три райони.

23 грудня 2016 року, топонімічна комісія запропонувала присвоїти одній з площ Хмельницького назву «площа Святого Миколая». Вона що розташована на розі вулиці Свободи та проспекту Миру. Своє рішення вони обґрунтували тим, що Святий Миколай вважається покровителем дітей, а вказана площа є зоною відпочинку дітей у мікрорайоні Виставка: там розташовані металеві скульптурні композиції, виконані Миколою Мазуром, дитячий ігровий майданчик, влітку діють атракціони, а взимку на Свято Миколая на площі встановлюється новорічна ялинка. Проте Своє рішення вони обґрунтували тим, що Святий Миколай вважається покровителем дітей, а вказана площа є зоною відпочинку дітей у мікрорайоні Виставка: там розташовані металеві скульптурні композиції, виконані Миколою Мазуром, дитячий ігровий майданчик, влітку діють атракціони, а взимку на Свято Миколая на площі встановлюється новорічна ялинка. Така пропозиція пройшла громадські обговорення, але в результаті не була підтримана.

Коментарі:

Віталій Українець 24.12.2020 05:18

Помилка ! в останній частині статті є повтор тексту!

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую