ye-logo.v1.2
18 Вересня, 2020

Подільське сонце: в НІАЗ «Кам’янець» розповіли про давню символіку та на яких пам’ятках її можна побачити

Історія 1850
Сонце зустрічається на декількох пам'ятках архітектури
Сонце зустрічається на декількох пам'ятках архітектури. Фото: НІАЗ «Кам'янець»

З 1434 року сонце стало гербом Подільського воєводства.

У Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець» розповіли, про герб з ликом сонця, який є символом Поділля, та на яких історичних пам’ятках його можна побачити.

У заповіднику зазначають, що достеменно походження цього герба невідоме. Тож цілком можливо, що ця емблема була пов’язана з місцевим культом сонця. Його зображували скрізь – на скелях, на стінах печер, різних предметах. Сонячні (солярні) знаки дуже часто зустрічалися на керамічному посуді трипільців, які жили на території краю у IV-III столітті до нашої ери.

«У середині ХІІ століття територія історичного Поділля входить до складу Галицької Русі, а з 1199 року Галицько-Волинського князівства. Можливо, вже тоді золоте сяюче сонце було символом нашого краю, - розповідають в НІАЗ «Кам’янець». - Першу писемну згадку про подільське сонце знаходимо у хроніці краківського каноніка Длугоша. Розповідаючи про Грюнвальдську битву 1410 року, він пише: «З поміж інших загонів, що сюди прибули, три було із землі Подільської. Всі їхні хоругви з сонячними ликами на червоному тлі».

Цей герб зустрічається на кількох пам’ятках архітектури. Фото: НІАЗ Кам’янець»

Додають, що з 1434 року сонце стало гербом Подільського воєводства. Тоді воно вже зображувалося на білому фоні з 12 зірками навколо.

«Цей герб зустрічаємо і на кількох пам’ятках архітектури. Зокрема на фронтоні міської ратуші, на кам’яних стовпчиках обабіч Старопоштового узвозу від Польських воріт до Вітряної брами, у Домініканському костелі св. Миколая (щоправда, його видно тільки з горища костелу), а також у колекції лапідаріїв НІАЗ «Кам’янець» (знайдено на території Польської брами)», - кажуть в заповіднику.

Також зображення герба знаходять і в деяких документах та старовинних книгах, на планах та гравюрах. Наприклад, у лівому верхньому куті відомої гравюри Кипріана Томашевича (XVII столття) зображено герб: сонце з 16-ма променями і написом навколо: «оплот Подільського воєводства». Тут також зображено герби трьох кам’янецьких магістратів: руського, польського, вірменського.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую