ye-logo.v1.2

Цього року виповнюється 220 років від часу освячення храму Святого Войцеха, що у Гвардійському

Історія 5224
Фото: Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

Костел у Гвардійському відновлювався тричі

Щоправда, самому костелу Святого Войцеха вже понад 400 років. Храм у Фельштині (колишня назва Гвардійського) побудував Микола Гербурт (рід Гербуртів якраз і заснував Фельштин) у 1594 році. Однак, той перший костел не зберігся. У 1615 році містечко та храм знищили татари. Будівництво теперішнього кам'яного костелу розпочала пані Мар'яна Граб'янчина з роду Калиновських у 1753 році, костел освятив Кам'янець-Подільський ординарій єпископ Адам Красінський 26 липня 1791 року. У рік заснування костелу Мар'яна Граб'янчина за власні кошти заснувала також парафіяльну школу і лікарню. До жовтневої революції до парафії належало тридцять сіл, у яких було майже дев'ять тисяч католиків. Після більшовицького перевороту для Фельштинської парафії настали страшні часи репресій. Переслідуванням піддавалися священики та віруючі. У 1933 році радянська влада закрила костел. Спочатку у ньому розміщувалася машинно-тракторна станція, потім приміщення пристосували для кінотеатру та клубу. Під час німецької окупації частину храму (закристя) відкрили для віруючих. А головну та бічні частини храму німці використовували як зерносховище. Після війни костел ще деякий час був відкритий, але 1950 року його знову передали районному відділу культури. Як згадують місцеві жителі, якийсь час тут був клуб, потім — склад заводу «Маяк». Через міндобрива, які зберігалися у храмі, значної руйнації зазнали стіни. Віруючим вдалося зберегти лише одну ікону — Божої Матері та хрест.

Хоч у радянські часи віра була, фактично, заборонена, однак люди дуже хотіли чути слово Боже. Тому, починаючи з 1978 року, у Гвардійському починає діяти католицька громада. Підпільно. Одна з парафіянок віддала свій приватний будинок під капличку. А люди не покидали надії повернути храм, з відповідними заявами зверталися і у Київ, і до Москви. Повернення костелу домоглися лише у 1990 році. Храм був у жахливому стані, увесь розпис знищений. Настоятель храму, отець Віктор Ткач (зараз він опікується Будинком милосердя у Городку) розпочав важку роботу з реконструкції костелу. 25 червня 1994 року єпископ Кам'янець-Подільської дієцезії Ян Ольшанський наново освятив храм. У цьому ж році відзначили 400-річчя фельштинської парафії.

Сьогодні храм вражає своєю красою та величчю. До парафії належать 23 села, у яких живе понад дві тисячі католиків. Нинішній настоятель храму отець Ярослав Гонсьорек приїхав в Україну у 2000 році з Польщі. «Мене запросив єпископ Кам'янець-Подільської єпархії Леон Дубравський, - розповідає отець Ярослав. - Спочатку я зовсім не знав української мови, і парафіяни навчали простих слів. Зараз вже добре розмовляю. Мені в Україні дуже подобається. А взагалі, священик служить там, де є потреба».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую