ye-logo.v1.2

У Кам'янці показали, якою була калита для грошей, знайдена на садибі коменданта фортеці

Історія 3250
Ця знахідка відноситься до поясних сумок кінця ХV початку ХVІ століття
Ця знахідка відноситься до поясних сумок кінця ХV початку ХVІ століття. Фото: НІАЗ «Кам'янець»

Знахідку датують ХV-ХVІ століттям.

Слово «калита» для багатьох асоціюється з обрядовим коржем у вигляді сонця, який печуть на свято Андрія. Однак має воно ще й інше значення.

Як розповідають в Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець», колись калита була чимось на зразок сумки - шкіряним виробом, який виготовляли майстри по шкірі, чоботарі. В давньоруській мові зустрічається багато назв шкіряних сумок (вмістилищ) - гаман, капторга, карман, кисет, мішок, сума тощо. В народі ж часто використовували назву грошової сумки – «калита». Вона була невід’ємною атрибуцією середньовічного вбрання, її орнаментація та декорування могли визначити стать, соціальний статус власника.

Період, у який була поширета калита, припадає на ХV-ХVІ століття та в подальшому помалу зникає з появою у одязі кишень.

Як зазначають в НІАЗ «Кам'янець», під час проведення ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятці архітектури і містобудування, садибі коменданта фортеці по вулиці Вірменській, 2-а у 1987-1991 роках, працівниками заповідника у відвалі з розчистки фундаментів було виявлено цікаві фрагменти шкіряного виробу. В процесі дослідження з’ясувалось, що ця знахідка відноситься до поясних сумок кінця ХV початку ХVІ століття.

«Калита з садиби коменданта фортеці у Кам’янці-Подільському має погано збережені три фрагменти. Перший, найбільший за розміром (висота – 22 см, ширина – 18 см), по формі близький до трапеції з заокругленими кутами, по центру основи з загостренням, складається з двох шарів шкіри, у верхній частині викроєна петля під поясок. По контуру виробу у два ряди проходять подовжені проколи для шиття (довжиною-2,5-3,0 мм), перпендикулярні до країв. Друга деталь (висота-10,5 см, ширина–15,5 см) також трапецієвидної форми з заокругленнями, у верхній кромці простежуються залишки кріплення під пояс. Деталь складається з трьох шарів шкіри, по кромці прошита шкіряною полосою в один ряд з направленням продовжених проколів (довжиною 2,5-3,0 мм), перпендикулярних до країв. Третій фрагмент калити у формі клапану, що складається з двох шарів шкіри, прошитих в один ряд по краях деталі з направленням продовжених проколів для шиття (довжиною-2,0-2,5мм), перпендикулярних кромці. Три фрагменти виготовлено зі шкіри товщиною 1,0-1,5 мм, колір темно-коричневий, тьмяний, місцями потертий, розірваний та тріснутий. Наявність декору відсутня», - описують знахідку у заповіднику.

Калита з садиби коменданта фортеці у Кам’янці-Подільському має три фрагменти. Фото: НІАЗ «Кам’янець»

Додають, що збереженість археологічної знахідки не дозволяє повністю визначити модель поясної сумки, достовірну належність даних фрагментів до однієї або трьох окремих сумок. Але за припускають, що знахідка відноситься до поясних сумок із клапаном з широкими петлями для підвішування з двома або більше відділеннями – калита, яка використовувалась у ХV-ХVІ століттях для носіння грошей.

«Отже, калита, виявлена на садибі коменданта фортеці дає змогу реконструювати елемент середньовічного вбрання ХV-ХVІ століття. А датування знахідки дозволяє вивчати розвиток торгівлі у середньовічному Кам’янці, початок будівельної історії на ділянці палацу коменданта у ХV століття», - зазначають в НІАЗ «Кам’янець».

Читайте також: Стрімка лань: міст рекордів, новітніх технологій та випробувань вантажівками

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую