ye-logo.v1.2

25 січня: історія, події факти

Історія 3539
25 січня 1491 року під Заславом (нині Ізяслав) об
25 січня 1491 року під Заславом (нині Ізяслав) об'єднані війська Волинської і Львівської земель завдали вирішального удару загарбницькому війську Великої Орди. Фото: Фрагмент титульної сторінки «Опису Сарматії Азійської та Європейської», 1521 рік

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

25 січня 1491 року відбулася битва під Заславом (нині Ізяслав) з татарами. Це битва, в якій об'єднані війська Волинської і Львівської земель завдали вирішального удару загарбницькому війську Великої Орди.

На Різдво 1490 року великоординські татари вторглися на Волинь, спустошили Володимир, в тому числі спалили мурований собор Успіння Пресвятої Богородиці - окрасу міста часів Київської Русі. Татарські загони перетнули Буг і здійснили напади на Любомль і Войславичі у десяти милях від Любліна, захоплюючи ясир і знищуючи все довкола.
З огляду на небезпеку, відклавши запланований візит до Прусії, король польський і Великий князь Литовський Казимир Ягеллончик терміново прибув до Любліна і закликав до зброї шляхту Львівської землі і посполите рушення Волині.

25 січня 1491 року під Заславом над Горинем об'єднані війська руських земель під командуванням львівського каштеляна Миколая з Ходча «Галицького» і Семена Гольшанського - маршалка Волинської землі, наздогнали і повністю розбили десятитисячне татарське угруповання.

Під час битви отримав важке поранення львівський каштелян Миколай Ходецький, від якого помер через кілька днів у Львові. Його, разом з іншими героями битви, вдячні львів'яни зустрічали викочуючи на вулиці діжки з пивом і висипаючи гарнцями овес для коней.

На думку деяких польських авторів, зокрема Александра Брюкнера, ще того ж року татари були змушені покинути Придніпров'я і повернулися у свої володіння за Волгу.

Перемога в битві під Заславом мала вирішальне значення в завершенні чотирирічної боротьби з навалою Великої Орди, після якої Україна була настільки спустошена, що навіть не становила інтересу для набігів.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1858 рік - На весіллі дочки англійської королеви Вікторії з наслідним принцем Прусії вперше публічно виконано «Весільний марш» Мендельсона.

1924 рік - у французькому альпійському містечку Шамоні почались I зимові Олімпійські ігри, що проводилися як «Міжнародний спортивний тиждень з приводу VIII Олимпіади». Спортсмени змагались у 6-и видах спорту, а успіх заходу всупереч прогнозам був настільки великий, що Міжнародний Олімпійський Комітет (МОК) вирішив проводити з 1928 року Зимові Олімпіади регулярно щочотири роки.

25 січня 1924 року у французькому альпійському містечку Шамоні почались I зимові Олімпійські ігри.Фото: summergames.ap.org

1949 рік - в Голівудському Атлетичному клубі в Лос-Анжелесі пройшло вручення перших «Emmy», щорічних нагород за найвищі досягнення в галузі телебачення.

1965 рік - український дисидент Йосип Сліпий, котрий відбув 18 років у радянських концтаборах, обраний у Ватикані кардиналом і главою Української греко-католицької церкви.

Цього дня народилися

1938 рік - Володимир Семенович Висоцький, актор, співак і поет, класик жанру авторської пісні, автор низки прозаїчних творів, Висоцький особливо прославився виконанням своїх авторських пісень під акустичну гітару. У роки суворої цензури він зачіпав цілу низку заборонених тем, через що і сам багато в чому був під забороною, - в радянські часи його записи розповсюджувалися майже виключно на магнітоальбомах, а також йому забороняли зніматися у багатьох фільмах.

1978 рік - Володимир Олександрович Зеленський, український актор, шоумен, політик; шостий президент України (з 2019 року).

Цей день в історії Хмельниччини

25 січня 1699 року був укладений Карловицький трактат між Туреччиною і Польщею, за яким Поділля і Кам'янець були повернуті Польщі. Також було прийнято рішення польського сейму про ліквідацію козацьких полків на Правобережній Україні.

25 січня 2015 року в Хмельницькому попрощалися із Олександром Співачуком, який загинув в Іловайському котлі. Майже на півроку затягнувся останній шлях додому бійця, саме цього дня, Героя перепоховали у рідному місті.

Майор міліції Олександр Співачук став одним з перших добровольців, які вирушили відстоювати цілісність нашої держави на сході країни. 32-річний чоловік, який раніше працював слідчим в обласному управлінні міліції, вступив до лав батальйону «Миротворець» у перші дні його створення. Брав безпосередню участь в охороні правопорядку в Слов’янську, Дзержинську, в районі Горлівки та інших населених пунктах Донецької області. Зв‘язок з Олександром перервався після фатального бою під Іловайськом Донецької області 28 серпня 2014 року, який увійшов в історію як Іловайський котел.

Майже півроку Олександра шукали, як безвісти зниклого. Лише у результаті співставлення аналізів ДНК вдалося з‘ясувати, що Олександр Співачук загинув і похований, як невідомий захисник, на одному з кладовищ Дніпра під номером 6932.

9 березня 2016 року на фасаді Хмельницької спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №15 , яку назвали його ім'ям, встановили меморіальний знак. Фото: з архіву.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую