ye-logo.v1.2

1 лютого: історія, події та факти

Історія 1239
1 лютого 1921 року в Кам
1 лютого 1921 року в Кам'янці-Подільському створено перший архівний відділ. Фото: informweek

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня розпочинається Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин. Цей захід традиційно триває з 1 до 7 лютого. Його започаткували відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, прийнятою 23 вересня 2010 року.

Цією резолюцією Організація Об’єднаних Націй закликає всі держави впродовж цього тижня добровільно підтримувати поширення ідей міжконфесійної гармонії та доброї волі у церквах, мечетях, синагогах, храмах та інших молитовних будинках на ґрунті любові до Всевишнього й любові до ближнього. Тобто метою такого заходу є налагодження відносин між усіма релігіями, віросповіданнями та конфесіями.

Загалом Міжнародні тижні ООН проходять ледь не кожного місяця. Їх мета — привернути увагу до проблем міжнародного значення. Наприклад, у березі має відбутися Тиждень солідарності з народами, які борються проти расизму і расової дискримінації. А у квітні — одразу два подібні заходи: Глобальний тиждень ґрунтів і Всесвітній тиждень імунізації.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1709 рік — англійський корабель під керуванням капітана Томаса Дувра пропливав поблизу безлюдного острова Хуан Фернандес, який розташований посеред Тихого океану. На ньому команда судна знайшла висадженого моряка Александра Селкірка, який пробув на цьому острові чотири з половиною роки. На таке ув’язнення посеред океану його прирекли після сварки з капітаном корабля. Власне ця історія й лягла у знаменитий роман Даніеля Дефо «Робінзон Крузо».

1979 рік — після 15 років вигнання до Ірану з тріумфом повернувся шиїтський релігійний лідер аятола Хомейні. Через два дні він оголосив про створення ісламської Революційної ради й взяв курс на перетворення країни в ісламську державу.

1992 рік — президенти Джордж Буш старший і Борис Єльцин підписали російсько-американську декларацію про завершення «холодної війни».

1994 рік — набрала чинності Шенгенська угода, підписана між державами Європейського Союзу. Цей документ передбачив запровадження повної свободи пересування громадян між країнами-учасниками ЄС.

Цього дня народилися

1844 рік — Гренвілл Голл, американський психолог, якого вважають засновником дитячої і педагогічної психології.

1897 рік — Євген Маланюк, український письменник, сотник Армії УНР.

1905 рік — Еміліо Джино Сегре, італо-американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики.

Цей день в історії Хмельниччини

1 лютого 1921 року у Кам’янці-Подільському створено повітовий комітет охорони пам’яток старовини, мистецтва й природи, при якому створили архівну секцію. Очолив комітет Пилип Клименко.

У червні цього ж року при повітвиконкомі утворили державну комісію для з’ясування стану архівної справи у Кам’янці-Подільському. Вона в акті перевірки зафіксувала наступне: «Майже всі книги, які можна було зужити заради чистого паперу, знищені, справи з ящиків і шаф викинуті й розкидані в безладді, інші — розв’язані й розсипані, у низці справ на полицях багацько прогалин, діла по виборах в державну думу зруйновані (всі книги вийняті)... Інші шкоди важко було встановити, з огляду на те, що комісія докладно не знала, що саме і в якому вигляді знаходилося в архіві перед тим».

1 лютого 1935 року секретаріат комуністичної партії прийняв постанову «Про реорганізацію сітки районних польських газет». З цього дня у Шепетівському, Полонському та Бердичівському районах були ліквідовані усі польські місцеві видання. Згодом припинився вихід газети «Погранічна правда» в Славуті, «Колективіст пограниччя» в Проскурові, «Штурмовик надзбручанський» Городоцького та «Комунар пограниччя» Волочиського районів. Майно цих газет було передано редакціям україномовних райгазет тих же районів, а шрифти — відправлені центральній польській газеті «Глос радзецьний».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую