ye-logo.v1.2

4 березня: історія, події та факти

Історія 2050
4 березня 1990 року - в Україні пройшли перші демократичні вибори до рад народних депутатів
4 березня 1990 року - в Україні пройшли перші демократичні вибори до рад народних депутатів. Фото: dozno.space

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

4 березня 1990 року - в Україні пройшли перші демократичні вибори до рад народних депутатів. Вони здійснювалися на альтернативній основі, прямим, таємним голосуванням.

Як наслідок, комуністична партія втратила свою владну монополію. На 450 місць у Верховній Раді Української радянської соціалістичної республіки претендувало близько 2 тисячі 888 кандидатів. Це були останні вибори до Верховної Ради УРСР та перші порівняно демократичні парламентські вибори радянського періоду.

Тоді, попри монополію компартії на засоби масової інформації, силові структури та виконавчу владу, майже чверть мандатів отримала опозиція (Демократичний блок).

Верховній Раді УРСР 12 скликання судилось стати Верховною Радою України першого скликання.

4 березня 1990 року в Україні відбулися перші демократичні вибори до рад народних депутатів. Фото: з архіву

А ще сьогодні - День міні-спідниці. Її ідейницею вважають англійку Мері Куант - британську дизайнеру і модельєра одягу, яка представила її в 1965 році. Саме 4 березня 1965 року в вітрині лондонського магазину з'явилася спідниця незвичайної довжини - на 15 сантиметрів вижче коліна й назавжди змінила моду.

На початку ХХ століття короткі спідниці могли собі дозволити лише спортсменки чи артистки (скажімо, циркачки чи танцівниці). Для звичайної людини з’явитися в такому вбранні на публіці вважалося неприйнятним, лише найвідважніші акторки могли собі дозволити так епатувати суспільство в той час. Мері додумалась створити міні-спідницю, коли побачила, як її подруга миє підлогу. Щоб поділ не заважав роботі, подруга обрізала його ножицям. Мері Куант наступного ж дня узяла до рук ножиці і вкоротила усі спідниці у власному гардеробі.

Стиль Куант сподобався молодим жінкам, які шукали у всьому грайливу, кокетливу моду. Фото: bug.org.ua

Міні-спідниця отримала назву на честь популярного у ті часи автомобіля «Міні Купера». Першу партію міні-спідниць дизайнерка продала за один день. Її рекорду до нині не може повторити жоден дизайнер. Стиль Куант сподобався молодим жінкам, які шукали у всьому грайливу, кокетливу моду.

Королева Єлизавета II навіть вручила Куант орден Британської імперії за внесок у розвиток модної індустрії.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1750 рік - На раді української старшини в Глухові 22-літній граф Кирило Розумовський заочно обраний гетьманом України і через три місяці офіційно затверджений на цій посаді.
• 1849 рік - Конституцією Австрійської імперії округ Буковина, виведений зі складу Королівства Галичини і Лодомерії, був оголошений коронною землею зі статусом герцогства. Наступного року йому була «дарована конституція», що проголошувала рівність усіх народностей, що населяли герцогство Буковина, і право на формування місцевих представницьких і виконавчих органів влади.
• 1918 рік - Українська Центральна Рада прийняла ухвалу про реєстрацію громадянства України.
• 1950 рік - На екрани США вийшов фільм Волта Діснея «Попелюшка». Це був перший повнометражний анімаційний фільм, робота над яким тривала близько восьми років.

Цього дня народилися

• 1815 рік - Михайло Михайлович Вербицький, український композитор, хоровий диригент, автор музики державного гімну України «Ще не вмерла Україна».
• 1870 рік - Євген Оскарович Патон, український вчений у галузі мостобудування і зварювання, засновник і перший директор (з 1934 р.) Інституту електрозварювання АН України.
• 1904 рік - Джордж (Георгій Антонович) Гамов, американський (уродженець Одеси) фізик-теоретик, автор теорії «великого вибуху», який привів до виникнення Всесвіту, і першої моделі генетичного коду.
• 1949 рік - Володимир Михайлович Івасюк, український композитор і поет.

Цей день в історії Хмельниччини

4 березня 1919 року в Кам’янець-Подільському державному українському університеті (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка - авт.) першу лекцію з історії Поділля прочитав Юхим Сіцінський - відомий історик, археолог і культурно-громадський діяч.

Юхим Йосипович також був засновник Кам’янець-Подільського історико-археологічного музею. Він зібрав і подарував цьому закладу 20 тисяч експонатів, серед яких - унікальні ікони, культові предмети, першодруки та рукописні книги. Він розробив спеціальну програму з дослідження народних вишивок і писанок. Після приходу радянської влади університет закрили, а майно Сіцінського конфіскували.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую