ye-logo.v1.2

Панівецький замок і найбільша жива вишиванка — 19 травня в історії

Історія 3985
Після взяття козаками на Панівецький замок очікував поступовий занепад
Після взяття козаками на Панівецький замок очікував поступовий занепад. Фото: Наполеон Орда/ uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

19 травня 1651 року козаки під проводом полковника Філона Джерджалія після невдалого штурму Кам’янця здобули Панівецький замок, який має доволі цікаву й насичену історію. А сягає вона другої половини XVI століття. Тодішній власник цього поселення, староста Кам’янецький Ян Потоцький збудував на скелі над річкою Смотричем оборонний замок.

Коли ж у Західній Європі почали переслідувати протестантів, то деякі з них знаходили притулок у польських магнатів, яких захопив тоді релігійний раціоналізм. Наприклад, Ян Потоцький прихистив у своєму маєтку кальвіністів. У Панівецькому замку вони спорудили школу: нижчу й вищу, яка називалася академією. А також — заснували польську друкарню.

Після смерті Яна Потоцького в 1611 році, його брати-католики прислали вдові наказ вигнати єретиків з Панівець. За цю справу взялися кам’янецькі єзуїти. Вони розігнали школу, забрали все її майно, закрили друкарню та доручили своїм студентам попалити всі видання.

У Панівецькому замку кальвіністи спорудили польську друкарню, де друкували антипапські твори. Фото: tovtry.com.

У Панівецькому замку кальвіністи спорудили польську друкарню, де друкували антипапські твори. Фото: tovtry.com.

Опісля тих подій Панівецький замок неодноразово стикався з воєнними діями. Двічі його брали в облогу турки: у 1621 й 1633 роках. Але він встояв. Все змінилося у 1651-у. Того року 19 травня козаки під проводом Філона Джерджалія все ж здобули Панівецький замок. Браму їм відчинив поляк Тржилатковський, якому пообіцяли йому дати чин полковника козацьких військ. Однак, вступивши до замку, його повісили за те, що він зрадив своїх.

Зрештою у другій половині XVII столітті Панівецький замок стояв спустошений. Відновили його у XVIII столітті. Але його використовували лише тимчасово: поки у ньому в 1768-1769 роках перебували конфедерати. Опісля він почав поступово занепадати та руйнуватися.

Цей день в історії Хмельниччини

19 травня 1932 року на Славутчині масово не вийшли на роботу працівники Славутської фарфурні. Перед цим у квітні через голод розпочинається нова хвиля антирадянських заворушень селянства. Зокрема, селяни намагалися розгромити колгоспні комори у Жукові, Піддубцях і Потеребі. Найбільше від нестачі продовольства страждали робітники підприємств Славутчини. За відсутності продовольства робітничі їдальні були змушені зменшувати норми видачі хлібу робітникам до 200 грамів на добу, або й взагалі припиняти видачу харчування. Це й спровокувало масовий невихід на роботу працівників Славутської фарфурні та масові втечу понад двох тисяч працівників лісорозробок.

У Хмельницькому 19 травня 2016 року був встановлений рекорд Українинайбільша в України вишиванка, заповнена людьми в вишитих сорочках. Попри дощ на головній площі міста бажання потрапити до Книги рекордів об’єднало 524 людей. 

Того ж дня топонімічна комісія розглянула електронну петицію з пропозицією повернути Хмельницькому історичну назву Проскурів. Її члени вирішили відхилити таку ініціативу. Але це був не перший і не останній раз, коли поставали такі пропозиції. Зокрема, подібну петицію члени топонімічної комісії відхилили й восени 2017 року.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1051 рік — У французькому Реймсі відбулася коронація Анни Ярославни — дочки Великого князя Київського Ярослава Мудрого.

1998 рік — З національної галереї сучасного мистецтва у Римі невідомі викрали дві картини Вінсента ван Гога й одну Поля Сезанна.

Цього дня народилися

1889 рік — Микола Євшан, український літературний критик, літературознавець і перекладач.

1912 рік — Гаврило Глюк, український живописець.

1941 рік — Олег Приходнюк, український археолог, доктор історичних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую