ye-logo.v1.2

Бої УНР за Кам’янець та перша лінія електротрамваю - 2 червня в історії

Історія 1758
Прапор однієї з дивізій в боях за Кам
Прапор однієї з дивізій в боях за Кам'янець-Подільський. Фото: іstpravda.com.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

2 червня 1919 року армія УНР продовжувала наступ, метою якого було взяття Кам'янця-Подільського. О 16 годині українська піхота, після гарматного бою, зайняла село Довжок і Підзамче. Батареї більшовиків підступили до Кам'янця-Подільського. Стратегічний бій тривав близько трьох годин. Група червоних відступила на південь, у район Жванчика, а звідти, вздовж Дністра, на схід.

Додамо, що в останніх числах травня 1919 року згідно розробленого плану та наказу командувача дієвої армії УНР В.Тютюнника частини армії перейшли в наступ з теренів Кременецького повіту Волині та східних районів ЗУНР на схід, щоб здобути район залізниці Старокостянтинів - Проскурів - Кам'янець-Подільський. Головною ударною силою українців виступала Запорізька група армії УНР, яка наступала з району Почаєва на Теофіполь - Старокостянтинів і Волочиськ - Проскурів. Окремі загони армії УНР під керівництвом командирів Удовиченка, Вишнівського, Шандрука та інших перейшли Збруч з території Галиччини і розгорнули наступ на Кам'янець-Подільський. Січові стрільці та Волинська група Дієвої армії УНР прикривали наступаючих з півночі від можливих ударів поляків та червоних росіян. 3 червня українські війська під час боїв звільнили міста Волочиськ, Чорний Острів і Кам'янець-Подільський, а 6 червня - Проскурів та Старокостянтинів. Це дало можливість органам влади УНР на чолі з Симоном Петлюрою дістатись залізницею з міста Тернопіль до Кам'янця.

Цей день в історії Хмельниччини

2 червня 1881 року згоріла Преображенська церква в селі Шутнівці нині Кам’янець-Подільського району.
Шутнівці відомі в документах із другої половини 17 століття. Село належало Потоцьким, Коссаковським, В'єлегорським, від 1759 – Старжинським. Від початку 18 століття була дерев'яна Преображенська церква, яка близько 1746 року згоріла від блискавки. 1747 року збудовано й освячено нову церкву – також Преображенську, також дерев'яну. Згоріла 2 червня 1881 року. При пожежі церкви вигоріло майже все село.

У квітні 1888 року закладено новий храм. Церкву в ім'я святого Григорія, просвітителя Вірменії збудовано на кошти княгині Ганни Михайлівни Хілкової в пам'ять про її покійного чоловіка Григорія Дмитровича Хілкова. Серед ікон, які Хілкова пожертвувала храму, була невелика стародавня ікона Божої Матері Троєручиці. В часи войовничого атеїзму ікону було знищено. У наш час її заново написано й 14 травня 2006 повернено в Свято-Григоріївську церкву.

Цього дня у 2011 році Першу премію літературного конкурсу «Коронація слова» отримала наша землячка - Оксана Радушинська. Перемогу у номінації «Романи. Для дітей 7-12 років» авторці приніс роман «Зелен-день, або Чарівні русалчині коралі».


Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1652 рік - під Батогом козацько-татарські війська під керівництвом Богдана Хмельницького розгромили армію Речі Посполитої.
• 1892 рік - В Києві відкрито першу в тодішній Російській імперії лінію електричного трамваю, яка сполучила Велику Жандармську вулицю з Царською площею (нині - вулиця Саксаганського і Європейська площа).
• 1896 рік - італієць Ґульєльмо Марконі запатентував радіо.
• 1910 рік - Чарльз Стюарт Роллс, один із співзасновників компанії Rolls-Royce, став першим, хто літаком без посадки перелетів Ла-Манш туди й назад. На жаль, наступного місяця він же став і першим британцем, що загинув у авіаікатастрофі, - під час польоту його біплан розламався у повітрі.

Цього дня народилися

• 1743 рік - Алессандро Каліостро (Джузеппе Бальзамо), італійський ілюзіоніст, авантюрист і шарлатан; у 1789 році за єресь, чаклунство і масонство у Римі засуджений судом інквізиції на довічне ув'язнення.
• 1936 рік - Володимир Степанович Голубничий, український спортсмен, учасник п'яти Олімпіад, дворазовий олімпійський чемпіон зі споривної ходьби на 20 км (1960, 1968 рр.), срібний (1972) і бронзовий (1964) призер.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую