ye-logo.v1.2

Зруйновані житла та кам’яний вал: як археологи досліджують городище на Кармалюковій горі, знищене в ХІІІ столітті

Історія 4218
Розкопки на городищі проводять вже другий археологічний сезон
Розкопки на городищі проводять вже другий археологічний сезон. Фото: Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Це городище – одне з найбільших в регіоні.

На Кармалюковій горі, що на Кам’янеччині, триває другий сезон археологічних досліджень городища, яке існувало тут у Давньоруський період. Цього року на городищі працюють експедиції Кам`янець-Подільського музею-заповідника та Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка разом зі студентами першого курсу Історичного факультету університету.

Як свідчать попередні археологічні дослідження, в Давньоруський період на Кармалюковій горі існувало велике городище – мегамісто на майже 5 гектарів. Цілком можливо, що найбільше в Середньому Подністров’ї. А загалом, як показують розкопки, пам’ятка на Кармалюковій горі багатошарова. Тут представлено і трипільську культуру, і ранньоскіфський та давньоруський часи.

Цього року археологи зосередили дослідження на трьох ділянках. Основне місце розкопок – біля головного валу городища.

«Нам вже вдалося встановити, що в основі валу лежить кам’яна стіна, - розповідає Ігор Старенький, науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, археолог. – Це не просто насип каміння, а мурована стіна. І, власне, вона є основою конструкції цього головного валу».

Оскільки городище на Кармалюковій горі існувало протягом ХІІ – першої половини ХІІІ століття, то відповідно, кам’яну стіну можна датувати саме цим часом.

Серед знахідок є наконечники стріл

Окрім того, дослідження провели і на передукріпленнях і, ймовірно, натрапили на місце, де могла бути розташована в’їзна башта. Тут археологи частково відкрили залишки дерев’яної конструкції.

«Наразі ми можемо припускати, що це могла бути башта, - каже Ігор Старенький. - Тут ми виявили дерев’яні конструкції, які були спалені».

Щодо знахідок, на які натрапили під час досліджень, то вони, за словами Ігоря Стеранького, представлені періодом Трипілля, скіфським часом та, звісно ж, основна частина – це Давньоруський період.

«Серед цікавих знахідок – розвали керамічного посуду. У тому числі й амфорного типу, - каже археолог. - Наприклад, ми знайшли розвал амфори. Також є наконечники стріл, фрагменти кольчуги, було знайдене кресало, пірофілітове прясло, уламки скляних браслетів».

Фрамент кольчуги, знайденої на Кармалюковій горі

За словами науковця, потреба в дослідженні городища на Кармалюковій горі дуже нагальна.

«Незважаючи на те, що воно дуже сильно поруйноване чорними археологами, його продовжують руйнувати і далі, - каже Ігор Старенький. - Причому, масштаби вже величезні, ми бачимо практично цілі розкопи. Все це пошкоджує культурний шар городища. Наприклад, центральної його частини, дитинця. Подекуди культурний шар вже повністю знищений».

Попри те, за два археологічні сезони археологам вдалося зібрати надзвичайно багато інформації, щоб мати уявлення про городище: вони провели дослідження конструкцій всіх трьох оборонних ліній, головного валу та рову, зруйнованих жител. Саме у залишках розкопаних жител археологи натрапили і на людські кістяки. Загиблі після смерті були привалені конструкцією житла. Знайдені скелети археологи датують серединою ХІІІ століття. Швидше за все ці люди загинули під час нападу на городище. Зокрема, серед останніх знахідок – напівспалені дитячий та підлітковий кістяки. За припущеннями, дитина загинула біля печі, оскільки кістки черепа сильно обпалені.

Серед останніх знахідок – напівспалені дитячий та підлітковий кістяки

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую