ye-logo.v1.2

Політ під найвищим мостом країни та повернення костелу — 29 червня в історії

Історія 3404
Фундаторами цього храму були литовські князі Коріатовичі
Фундаторами цього храму були литовські князі Коріатовичі. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

29 червня 1990 року Кам’янець-Подільська міська влада на прохання вірян повернула костел Святих Апостолів Петра і Павла римо-католицькій громаді. З 1946-го до 1990 року у цьому храмі базувався відділ атеїзму історичного музею.

До речі, фундаторами костелу, який збудували близько 1370 року, були литовські князі Коріатовичі. Через п’ять років по тому Папа Римський Григорій ХІ заснував у Кам’янці дієцезію. Як наслідок, костел став кафедральним.

У період турецької окупації впродовж 1672-1699 років єпископи перебували за межами Поділля, а на території краю майже не було католиків. У 1672-му одразу після загарбання Кам’янця турецький султан Магомет ІV призначив костел султанською мечеттю. З кожною зміною влади, змінювалось і призначення храму.

Цей день в історії Хмельниччини

Власне цей день досить сильно пов’язаний з історією Кам’янця-Подільського. Наприклад, 29 червня 1743 року кам’янецьким біскупом став Микола Дембовський. Власне це стало періодом справжнього ренесансу костелу Святих Апостолів Петра і Павла. Недарма над входом до нього бачимо його герб «Jelita», а серце біскупа зберігається в храмі у кам’яній урні, під якою встановлено пам’ятну плиту. Саме на замовлення Дембовського у Гданську було виготовлено статую Діви Марії, яка вже 250 років прикрашає мінарет, встановлений турками біля костелу.

А 29 червня 1999 року у Кам’янці-Подільському повітряна куля вперше здійснила політ під мостом «Стрімка лань». Це стало можливо завдяки кільком повітроплавцями та особливостям конструкції мосту.

Як зазначає «Книга рекордів України», міст «Стрімка лань» є найвищим в Україні. Його проєкт розробили фахівці з Інституту електрозварювання імені Євгена Патона. Вперше у світовій практиці, при будівництві мосту застосували бісталеву конструкцію. Міст не має жодного бика, тобто опори.

Цього дня 1999 року повітряна куля вперше здійснила політ під мостом «Стрімка лань». Фото: klyuch.com.ua

Цього дня 1999 року повітряна куля вперше здійснила політ під мостом «Стрімка лань». Фото: klyuch.com.ua

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1613 рік — у Лондоні під час вистави за п’єсою Вільяма Шекспіра «Генріх VIII» дотла згорів театр «Глобус». Його вдалося відновити у червні наступного року, коли славнозвісний драматург вже виїхав з Лондона.

1945 рік — Радянський Союз і Чехо-Словаччина підписали договір, згідно з яким Закарпаття приєднано до Української РСР. Й вже 22 січня наступного року було створено Закарпатську область, центром якої стало місто Ужгород.

Цього дня народилися

1900 рік — Антуан де Сент-Екзюпері, французький письменник та авіатор. Насамперед відомий як автор філософського роману «Маленький принц». Однак найбільш загадковою виявилася його смерть. Екзюпері 31 липня 1944 року вирушив у бойовий виліт, з якого не повернувся. До 1998 року його вважали безвісти зниклим, поки не з’явилися перші підтвердження його смерті. А саме — браслет, знайдений рибалкою. А у травні 2000 року в Середземному морі були знайдені уламки літака Антуана де Сент-Екзюпері. Нині існує кілька теорій щодо його загибелі. Зокрема, технічна несправність літака, самогубство через депресію та напад німецького винищувача.

1939 рік — Віктор Гресь, український режисер, сценарист й актор. Він відомий за фільмами «Чорна курка, або Підземні жителі» й «Нові пригоди янкі при дворі короля Артура».

1947 рік — Михайло Іллєнко, український кінорежисер, якому належать фільми «Фучжоу» й «ТойХтоПройшовКрізьВогонь».

Читайте також: Унікальна старовина: в Кам’янці-Подільському зібрано колекцію древніх слов’янських ідолів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую