ye-logo.v1.2

Обіг гривні, підрив цукрового заводу – 2 вересня в історії

Історія 2229
Купюра 1 гривня 1992 року випуску
Купюра 1 гривня 1992 року випуску. Фото: wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у 1996 році в Україні впровадили в обіг нову валютю – гривню, та її соту частину – копійку. Грошова реформа тривала з 2 по 16 вересня і вперше мала не конфіскаційний характер. Обмін відбувався у співвідношенні 1 гривня за 100 000 купоно-карбованців. Одночасно відбулося зменшення у тій самій пропорції всіх цінових показників та грошової маси.

Згідно із указом Президента України, в обіг випустили банкноти вартістю 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень та розмінну монету номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок.

Цей день в історії Хмельниччини

2 вересня 1672 року поляки підписали акт капітуляції Кам'янця-Подільського. Цього дня султан Мехмед IV через Руську браму в'їхав на коні до міста. Того ж дня було проведено урочисте читання Корану на честь перемоги Мегмеда IV. Сім церков переробили на мечеті. Після молитви султан призначив губернатора кам'янецької фортеці, давши йому в розпорядження 3000 піхоти та вершників, та велику кількість яничарів. За домовленістю, більша частина мешканців (переважно вірменів та поляків) залишила місто. Впродовж 27-річної турецької окупації турки здійснили чимало відбудовчих робіт, але головним чином на фортифікаціях. Водночас вони довели місто до небаченої руйнації. Особливо постраждали християнські святині і житлова забудова. У 1699 році, після підписання Карловицької угоди, Поділля з Кам'янцем повернулося до складу польських земель.

2 вересня 2012 року замінували вокзал станції Полонне. Надзвичайна подія не тільки завдала роботи на всю ніч підрозділам оперативного реагування правоохоронців, рятувальників, а й безліч незручностей пасажирам та залізничникам. Евакуювали усіх громадян, потяги приймались на колії найбільш віддалені від приміщення залізничного вокзалу, пасажирам, щоб дістатись до платформ, довелось обходити вокзал та прилеглу до нього територію. Працювали правоохоронці не марно, під ранок встановили особу яка здійснила телефонний дзвінок та власника телефону. З’ясувалось, що під час гучного застілля молоді у кафе, хлопцеві стало нудно і він вирішив пожартувати. У приятеля попросив телефон, не замислюючись повідомив про закладення вибухівки та продовжив відпочивати.

У ці дні в 2017 році було підірвано центральну будівлю сатанівского цукрового заводу. Сатанівський бурякоцукровий і рафінадний завод (цукроварню) побудовано 1899 року. Цукроварня була найбільшим підприємством Сатанова. Завод належав акціонерному товариству, до складу якого входили власниця Сатанова графиня Климентина Тишкевич, промисловці Прушинський, Брокль та інші. Священик Юхим Сіцінський, який улітку 1901 року оглядав у Сатанові пам'ятки старовини, писав у звіті про поїздку: «Донедавна околиці замку були пустопорожнім місцем, але два роки тому тут влаштовано величезний цукровий завод, і тепер біля замкових руїн підносяться величезні будівлі з високими димохідними трубами; скрізь гул, стукіт, суєта. Для заводських потреб подекуди засипаються рови, зриваються кам'яні мурування тощо».

Сатанівський цукровий завод. Головна будівля, серпень 2015. Фото: uk.wikipedia.org

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1666 – рано вранці в Лондоні почалась "Велика пожежа" — на Пуддінг-Лейн загорівся дім королівського пекара, котрий забув на ніч загасити піч. За декілька хвилин вогнем була охоплена вся вулиця, а за два дні згоріло дві третини міста.
  • 1831 - вийшла друком перша частина "Вечорів на хуторі біля Диканьки" Миколи Гоголя.
  • 1834 - американський зброяр Семюел Кольт запатентував револьвер.

Цього дня народилися

  • 1811 - народився Іван Вагилевич, український поет, філолог, фольклорист, етнограф, громадський діяч. Разом із Маркіяном Шашкевичем та Яковом Головацьким організував "Руську трійцю".
  • 1817 - народився Ян (Йоган) Зег, польський винахідник, зачинатель промислової нафтопереробки в Україні та у світі. Отримав патент на очищення нафти хімічним шляхом.
  • 1891 - народився Павло Филипович, український поет і літературознавець.
    Один із засновників українського літературознавства.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую