ye-logo.v1.2

День винахідника та перша «Республіка» - 18 вересня в історії

Історія 1256
У 2011 році 18 вересня в Кам
У 2011 році 18 вересня в Кам'янці-Подільському завершився перший фестиваль «Республіка». Під час художньої частини фесту на стінах будинків з'явилися мурали. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Щорічно, в третю суботу вересня в Україні відзначають професійне свято - День винахідника і раціоналізатора. Воно засновано в 1994 році. Україна має безсумнівні інноваційні досягнення світового рівня - літаки із сімейства «Анів», ядерні технології Адаменка, технології стимулювання росту рослин в сільському господарстві Пономаренка… Загалом, винахідницьку та раціоналізаторську діяльність регулює Український інститут промислової власності - Укрпатент. На сьогодні Укрпатентом було зареєстровано більш ніж 100 тисяч патентів на винаходи, а також понад 10 тисяч патентів на корисні моделі.

Цей день в історії Хмельниччини

В архівах що стосуються УНР, збереглась інформація, що 18 вересня 1919 року в Кам’янці-Подільському вийшов так званий обіжник Української Народної Республіки у справах взаємин із найближчими сусідами. В документі йшлося, що місто мало стати прикордонним: «З Польщею вдалося дійти до тимчасового порозуміння й встановити демаркаційну лінію, котра, грубо її накреслюючи, проходить по річці Збруч, далі переходить на Волинь, де поляки займають станцію Славута (ми – Шепетівку), йде на північ до Сарни–Лунінець, і переходить до Білорусії».

У 2011 році 18 вересня в Кам’янці-Подільському завершився перший фестиваль «Республіка». Засновник фестивалю «Республіка» Андрій Зоін перед тим, як повернутися до України, десять років жив у Мадриді. Повернувшись на Хмельниччину він заснував фестиваль, який з одного боку забезпечував роботою, а з іншого – показував, що якісний культурний продукт можна зробити і на периферії.

Тоді до стародавнього міста з’їхалися художники, музиканти та літератори з України та низки інших країн. Протягом трьох днів на трьох, встановлених на території фортеці та на Вірменській площі сценах, глядачів тішили вуличне мистецтво у всіх його проявах – музика, малюнок, танець. Музична «Республіка» розгорнулася на території старої фортеці. У концертах тоді взяли участь як молоді, так і вже відомі гурти: «С.К.А.Й.», «Сheese people», «АННА», «Карна», «The Вйо», «Мотор’ролла» тощо. Літератори представляли свої твори на території Вірменської площі. А художня частина відбувалася щодня під час фестивалю та протягом 7 днів після його закінчення. Художники з Іспанії, Білорусії та України розписували та розмальовували стіни чотирьох будинків у різних мікрорайонах міста.

18 вересня 2014 року пожежник з Хмельниччини став героєм-рятувальником року. Сергія Рудого з Деражні відзначили за дев'ять врятованих ним життів. З рук голови Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського подолянин отримав відзнаку акції, диплом та подарунок.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1851 рік - У США вийшов перший примірник газети «New York Daily Times», котра подає «всі новини, варті бути надрукованими». Слово «Daily» (щоденний) було вилучено з назви газети через шість років. Сьогодні The Times — це медіаконгломерат, до якого входять не тільки друковані видання, але й радіо- і телеканали, кабельні телемережі та інтернет-сайти.
• 1965 рік - Острів Хортиця в Запоріжжі оголошений державним заповідником.

Цього дня народилися

• 1819 рік - Жан Бернар Леон Фуко, французький фізик; у 1851 році здійснив дослід з маятником, котрий підтвердив факт добового обертання Землі.
• 1929 рік - Алла Горська, українська художниця і громадська діячка, учасниця правозахисного руху 60-х років в Україні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую