ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухате радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Битва під Пилявцями, перша жувальна гумка - 23 вересня в історії

Історія 1048
Курган Козацької Слави, який насипали на згадку про битву неподалік від села Пилява, що на Старосинявщині
Курган Козацької Слави, який насипали на згадку про битву неподалік від села Пилява, що на Старосинявщині. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

23 вересня 1648 року відбулась переможна битва української козацької армії, очоленої гетьманом Богданом Хмельницьким, проти військ Речі Посполитої під Пилявцями (нині село Пилява на Старосинявщині).

Польське військо, яке налічувало 32 тисячі шляхетського ополчення, 8 тисяч німецьких найманців та до 50 тисяч шляхетських слуг та обозної «челяді», було розгромлене козаками. Відступ перетворився у панічну втечу. Був кинутий напризволяще обоз. Вся артилерія і великі запаси пороху, десятки тисяч возів, 92 гармати та велика позолочена й обсипана коштовним камінням гетьманська булава Заславського дісталися козакам. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 мільйонів золотих.

Після Пилявецької битви польських шляхтичів в Україні довгий час називали «пилявчиками». Історики називають її однією з найвизначніших і переможних для українського війська битв часів Національно-визвольної війни. Після перемоги під Пилявцями стало можливим швидке визволення від сил противника Поділля і Волині, розгортання успішного наступу військ Хмельницького в західну Україну і на береги Вісли.

Цей день в історії Хмельниччини

23 вересня 2011 року у Хмельницькому заклали горіховий сквер та пам’ятний знак на честь 70-річчя подвигу партизан і підпільників у роки Другої світової війни. Облаштували його у мікрорайоні Гречани, поблизу будинку № 113/1 на вулиці Північній. Оскільки, вузлова станція Гречани була одним з головних центрів боротьби партизанського руху з фашистською навалою. Всього у сквері посадили 35 саджанців, доглядати за якими пообіцяли діти, котрі мешкають у будинках, що поруч.

У 2014 році 23 вересня, до правоохоронців зателефонував невідомий та повідомив про мінування приміщень Хмельницької обласної ради. Рятувальники та правоохоронці діяли по інструкції: евакуйовували людей та перевіряли приміщення та території на вибухонебезпечні предмети. На щастя нічого не знайшли.

23 вересня 2015 року у зоні проведення АТО загинув військовий зі Старокостянтинова. Боєць 8-го полку спецпризначення 20-річний Олександр Мандибура. Військовий підірвався на розтяжці під селом Жолобок на Луганщині під час перевірки польових доріг у лісосмузі.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1848 - американець Джон Кертіс виробив першу жувальну гумку. Чоловік налагодив виготовлення у домашніх умовах і комерційний продаж перших жувальних гумок під назвою "Чиста ялинкова гумка". Вона була створена на основі індіанських рецептів.
  • 1938 - під час Всесвітньої ярмарки у Нью-Йорку була закладено капсула часу, яку повинні розкрити в 6939 р. У капсулу вклали 22 тисячі сторінок енциклопедії у мікрофільмах, 75 примірників виробів із текстилю та інших матеріалів, а також 35 речей повсякденного користування.
  • 1939 - на прохання 84-річного Зигмунда Фрейда, який страждав від раку піднебіння, його лікар зробив кілька ін'єкцій морфіну, від яких той вночі помер. Через три дні його поховали на кладовищі Голдерс-Грін у Лондоні.

Цього дня народилися

  • 1861 - народився Роберт Бош, німецький інженер, який винайшов свічку запалювання і магнето. Засновник фірми "Bosch".
  • 1872 - народилася Соломія Крушельницька, видатна українська оперна співачка (лірико-драматичне сопрано).
  • 1887 - народився Альфьєрі Мазераті, італійський автомобільний інженер (Maserati).
  • 1900 - народився Володимир Михайлович Кубійович, український історик, географ, енциклопедист («Географія українських і сумежних земель»).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую