ye-logo.v1.2

Ботанічний сад у Кам’янці-Подільському та єврейське училище в Летичеві — 1 жовтня в історії

Історія 3127
Кам
Кам'янець-Подільський ботанічний сад нині перебуває у підпорядкуванні Подільського державного аграрно-технічного університету. Фото: з фейсбуку ботанічного саду

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

З 1 жовтня 1930 року веде своє літочислення Кам’янець-Подільський ботанічний сад, який нині перебуває в підпорядкуванні Подільського державного аграрно-технічного університету. Саме 1 жовтня 1930 року народний комісаріат освіти виділив його в окрему науково-дослідну установу. Хоча офіційне життя саду почалося з 1930 року, але основна ділянка роботи була зроблена ще задовго до цього.

Вже 1925 року було закладено біля Інституту народної освіти близько десятини саду. Через рік у ньому нараховувалось понад 500 рослин, сьогодні ж їх кількість сягає 2,8 тисячі видів і форм. 1927 року вже розпочався обмін насінням з іншими республіками колишнього Радянського Союзу. Ще в ті далекі роки співробітники саду працювали над створенням комфорту рослинам і швидкої їхньої акліматизації, це ж саме вони продовжують робити сьогодні.

У роки Другої світової війни колекція саду знаходилась під загрозою вивезення до Німеччини, але, на щастя, залишилась практично непошкодженою. А в липні 1996 року ботанічний сад передано до Подільського державного аграрно-технічного університету як «Пам'ятку природи загальнодержавного значення».

Нині в структурі ботанічного досить успішно функціонують три лабораторії: дендрології, флори, декоративного квітникарства. Колекційний фонд включає колекції: дерев і кущів, тропічних і субтропічних рослин, раритетів, лікарських рослин тощо. Та чи не найдивовижнішим і найцікавішим місцем тут є оранжерея субтропічних рослин.

Цей день в історії Хмельниччини

В Летичеві 1 жовтня 1854 року було відкрите єврейське училище І розряду. У зв’язку з великою кількістю єврейського населення на Поділлі виникла необхідність в створенні державних навчальних закладів. Вони почали з’являтися на Поділлі у 1850-х роках. Єврейські училища були І та II розрядів. Училища І розряду надавали первинні знання, II розряду - готували юнаків до праці в торгівлі та промисловості. Училище в Летичеві було створено згідно з положенням про єврейські навчальні заклади та утримувалося на кошти від «свічкового» збору (збір зі свічок, які запалювали єврейки на зустріч суботи, установлений в 1844 році й призначений на устрій та утримання єврейських училищ).

Попри незначну кількість учнів в цьому училищі, кошти на його утримання виділялися досить значні. Так, на училище 1-го розряду витрачалося понад 1000 карбованців на рік. Воно складалося з 2 класів, навчалось там 12 учнів. Формулярний список про службу доглядача та учителів Летичівського єврейського училища першого розряду, який зберігається у Хмельницькому обласному архіві, подає відомості про трьох учителів цього училища.

1 жовтня 1925 року розпочало роботу Проскурівське окружне архівне управління. Йому місцева влада виділила приміщення. Проте, як тільки керівник установи розпочав його ремонтувати воно було передано окружному управлінню охорони здоров’я. Таким чином, установа формально існувала на папері аж до середини грудня, коли її було виділено дві невеликі кімнати, що не відповідали жодним вимогам. На цьому перипетії з приміщенням не закінчилися. Згодом установу перевели в приміщення, де їй було виділено лише одну кімнату. Відсутність належного приміщення давало можливість місцевій владі економити кошти на штаті архівної установи. Хоча в архівному управлінні на кінець 1926 року перебувало 6396 справ, які потребували впорядкування. Відсутність описів та впорядкування документів по фондах унеможливлювала видачу довідок фізичним та юридичним особам.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1941 рік — підписано тристоронню угоду, за якою США та Велика Британія зобов'язувалися надати Радянському Союзу у вигляді військової техніки та ресурсів.

1946 рік — Нюрнберзький Міжнародний військовий трибунал виніс вирок 22 головним нацистським військовим злочинцям. З-поміж них 12 засудили до страти через повішання.

2010 рік — Конституційний суд України визнав незаконною реформу 2004 року й країна повернулась до президентсько-парламентської форми правління.

Цього дня народилися

1858 рік — Адріан Кащенко, український письменник, автор численних прозових творів героїку Запорозької Січі. Зокрема, оповідання «Запорозька слава», «На руїнах Січі», «Мандрівка на пороги», повісті «З Дніпра на Дунай», «Зруйноване гніздо»…

1862 рік — Дмитро Міллер, український історик.

1897 рік — Валер’ян Поліщук, український поет, письменник, літературний критик, який восени 1937-го помер у радянських концтаборах.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую