ye-logo.v1.2

Шевченко у Кам’янці-Подільському та Революція на граніті — 2 жовтня в історії

Історія 3352
Шевченко в Кам
Шевченко в Кам'янці-Подільському, картина художника Анатолія Калитка. Фото: зі сайту видання «Подолянин»

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

2 жовтня 1846 року в Кам’янець-Подільський приїхав Тарас Шевченко. Тоді він працював у Київській археографічній комісії (1845-1847 роки). Про перебування Шевченка в місті з 2 по 7 жовтня свідчить листування з подільським губернатором. Так, подільський архієпископ 2 жовтня надіслав київському генерал-губернатору повідомлення про те, що він розпорядився сприяти Тарасу Шевченку в його археографічній роботі. Подільський губернатор 7 жовтня повідомив про надання допомоги з боку адміністрації губернії.

Враження від перебування на Поділлі відбилися у деяких пізніших творах Кобзаря. Передусім в поемі «Варнак» і в однойменній повісті, у яких прототипом головного героя вважають Кармелюка. З Кам’янця-Подільського Шевченко, повертаючись у Київ, їхав поштовим трактом Ярмолинці — Проскурів — Меджибіж — Летичів — Новокостянтинів — Хмільник — Бердичів — Житомир. Враховуючи відстань між поштовими станціями на цьому тракті, краєзнавці припускають, що Шевченко не лише зупинився в Проскурові на короткий відпочинок, а й заночував у ньому.

Цей день в історії Хмельниччини

2 жовтня 2009 року у Хмельницькому встановили пам’ятник Григорію Сковороді. Ця подія була присвячена 15-й річниці Подільського товариства імені Сковороди та 10-й річниці створення Хмельницького інституту соціальних технологій, на території якого і встановили монумент. Цей пам’ятник є першим на Хмельниччині, присвяченим видатному українському філософу та поету XVIII століття.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1836 рік — Після п’ятирічної навколосвітньої подорожі на кораблі «Бігль» у Британію повернувся науковець Чарлз Дарвін. Матеріали, які він зібрав за цей час, лягли в основу його теорії еволюції.

1990 рік — У Києві кілька десятків студентів з Києва, Львова й Дніпропетровська розпочали політичне голодування на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності). Таким чином вони хотіли змусити Верховну Раду Української РСР прийняти закони, які б забезпечили суверенітет республіки. Так і розпочалася Революція на граніті. Вона тривала два тижні й завершилася прийняттям всіх вимог студентства.

Цього дня народилися

1865 рік — Денис Січинський, український композитор і хоровий диригент, музично-громадський діяч та педагог.

1869 рік — Магатма Ґанді, один з керівників та ідеологів національно-визвольних рухів Індії. Він сформулював філософію ненасильства, яка вплинула на рухи прихильників впровадження мирних змін.

1891 рік — Павло Филипович, український поет, літературний критик, громадський діяч, розстріляний співробітниками НКВД 3 листопада 1937-го.

1906 рік — Іван Багряний, український письменник і політичний діяч, перу якого належать такі романи як «Сад Гетсиманський» і «Тигролови».

1951 рік — Стінг, британський рок-музикант.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую