ye-logo.v1.2

Що пов’язує Супермена та Бетмена з Проскуровом - 10 жовтня в історії

Історія 1607
Перша поява Бетмена на сторінках 27 номеру журналу «Detective Comics», травень 1939 року
Перша поява Бетмена на сторінках 27 номеру журналу «Detective Comics», травень 1939 року. Фото: en.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня народився проскурівчанин, без якого можливо ми б не побачили багатьох супергероїв. Наприклад, Бетмена чи Супермена. Його звати Яків Лейбовиць. Про це пише місцевий історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у статті «Проскурівчанин Джек Лейбовиць — всесвітньовідомий видавець коміксів».

За її текстом, Яків Лейбовиць народився у Проскурові 10 жовтня 1900 року. Як більшість тогочасних єврейських сімей Поділля родина Лейбовиців емігрувала у США. Тоді Якову було 10 років. Він з родиною переїхав у Нью-Йорк та оселився в єврейському кварталі Нижнього Іст-Сайду. Тоді ж Яків став Джеком, а його мати Міндл — Мінні, вітчим Юліус — Джуліусом.

Ще у старшій школі Джек Лейбовиць почав працювати помічником бухгалтера на швейній фабриці. А у 1925 році він закінчив Нью-Йоркський університет. Саме цей фах привів молодого Джека у 1929-му на роботу до видавця Гаррі Доненфельда. У 1931 році Гаррі та Джек створили видавництво «Independent News». Тоді комікси не були основним напрямком видавництва, але Джек Лейбовиць зрозумів їх перспективність та запропонував Доненфельду створити дочірню компанію «Detective Comics Incorporated» (DC), яка б займалася створенням і виданням коміксів.

Згодом Лейбовиць став одноосібним власником і керівником видавництва, а також — його головним редактором. Він найняв здібних сценаристів і художників та почав видавати журнали коміксів персонажі, яких згодом стали відомими в усьому світі: Супермен, Бетмен, Жінка-кішка, Пісочна людина, Диво-жінка, Флеш, Аквамен, Шазам, Зелена стріла, Джокер, Лекс Лютер та інші.

Яків Лейбовиць народився у Проскурові 10 жовтня 1900 року. Фото: en.wikipedia.org

Згодом Джек Лейбовиць продав «DC» кінокомпанії «Warner Bros. Entertainment», сам став членом ради компанії й пропрацював там до 91 року. Помер легендарний видавець 11 грудня 2000 року, відзначивши перед тим столітній ювілей.

Цей день в історії Хмельниччини

Сатанівський Свято-Троїцький монастир свого часу перетворився на місце тортур. З 1707 року до 1793-го ним володів уніатський чернечий орден Святого Василіана, який обрав цей монастир місцем для довічного ув’язнення монахів. А саме тих, які отримали вирок бути похованими живцем. Про це пишуть дослідники Віктор і Володимир Морози у статті «Релігійне життя на Поділлі (від найдавніших часів до кінця ХХ століття)».

Наприклад, 10 жовтня 1775 року в келії Свято-Троїцького монастиря замурували ієромонаха Філімона Вітошинського. Йому лише залишили віконечко для передачі їжі.

Сатанівський Свято-Троїцький монастир свого часу перетворився на місце для тортур. Фото: з архіву редакції

«У монастирі за вироками інквізиції також практикувалися безстрокові ув’язнення в сирі підземелля, розміщення обвинувачених в домовинах, які залишали у церковних льохах поряд домовин з покійниками, приковування винних ланцюгами до стін таких підвалів. А після повстання 1768 року підвали монастиря були заповнені повстанцями, приреченими на голодну смерть», — зазначають науковці.

10 жовтня 1819 року у Меджибожі відкрили перший музей. Його розташували у стінах фортеці, при повітовому шляхетському училищі. За словами краєзнавця Ігоря Западенка, для облаштування цього навчального закладу тогочасний власник Меджибожа князь Адам Єжи Чарторийський передав у довічне користування йому замок. А також — 500 томів з родинної бібліотеки в Пулавах і започаткував музей. Нині достеменно не відомо, з чого тоді складалась експозиція музею, адже все було знищено у радянські часи. Однак з тогочасних газет і подібних музеїв, які працювали на території Поділля, можна зробити висновок, що вони суттєво відрізнялись від звичних нині експозицій. Зазвичай там були реліквії видатних людей, твори мистецтва та різні чудернацькі речі.

10 жовтня 2017 року Національний банк України випустив номіналом у п’ять гривень ювілейну монету «80 років Хмельницькій області». На її аверсі розміщено композицію, яка символізує область: вгорі зображено символ мирного атома, а під ним — замок Острозьких у Старокостянтинові, церква святого Миколая на території Меджибізької фортеці, символічний букет із сільськогосподарської продукції та кормозбиральний комбайн. На реверсі монети зображений герб Хмельницької області та напис «Хмельницька область заснована у 1937 році».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1666 - Правобережні полковники обрали Петра Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України
• 1865 - Американець Джон Веслі Хаятт запатентував більярдну кулю. Він першим знайшов матеріал, котрим можна було замінити використовувану до того слонову кістку.
• 1913 - Після того, як була підірвана остання захисна з'єднались води Тихого і Атлантичного океану. Перше судно пройшло по ньому лише влітку наступного року.
• 1932 - У Запоріжжі введено в дію першу чергу Дніпровської гідроелектростанції (Дніпрогес), будівництво якої тривало п'ять років.
• 1933 - у США надійшов у продаж перший у світі пральний порошок

В цей день народилися

• 1889 - народився Михайло Драй-Хмара (Драй), український поет-неокласик, літературознавець, перекладач. Був репресований, помер на Колимі
• 1947 - Ніна Митрофанівна Матвієнко, українська співачка, народна артистка України (1985), Лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1988), Герой України (2006).
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую