ye-logo.v1.2

Президенти під аркою в Кам’янці-Подільському та заказник замість кар'єру - 20 жовтня в історії

Історія 2266
Екскурсоводи залюбки розповідають, як під цією аркою в Кам
Екскурсоводи залюбки розповідають, як під цією аркою в Кам'янці-Подільському загадували бажання майбутні президенти України. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Довкола Тріумфальної арки, що розташована при вході на територію Кафедрального костелу святих Петра і Павла в Кам’янці-Подільському, існує чимало легенд. Розповідають, що зведено її в пам’ять про візит до Кам'янця 11-16 листопада 1781 року польського короля Станіслава Августа Понятовського. Хоч не тріумфом, а катастрофою обернулося для поляків королювання Станіслава Августа, але в кам'янчан чомусь народилася прикмета: якщо, проходячи через Тріумфальну арку, думати про найсокровенніше, то воно неодмінно збудеться.

Сьогодні екскурсоводи залюбки розповідають, як під цією аркою загадували бажання майбутні президенти України. Розповідають, що 8 липня 1994 року через арку пройшов Леонід Кучма. Перед тим хтось із кам'янчан жартома порадив йому загадати бажання. Через два дні Леонід Данилович став президентом України. Перебуваючи в місті 20 жовтня 1999 року Леонід Кучма наказав охороні зупинитися біля Тріумфальної арки, стрімко вийшов із машини й пройшов під історичною пам'яткою. Невдовзі він вдруге став президентом України.

Третього вересня 2004 року під аркою пройшов кандидат у президенти України Віктор Ющенко. Він теж став президентом: правда, для цього знадобилася Помаранчева революція та повторний другий тур голосування 26 грудня 2004 року. Подейкують, що і президент-втікач Янукович теж тут загадував бажання…

Цей день в історії Хмельниччини

20 жовтня 1869 року в Проскурові було відкрите міське двохкласне училище Міністерства народної освіти, чоловіче та жіноче.

20 жовтня, 1925 року львівська газета «Діло» надрукувала враження польського посла від подорожі містами Поділля. Зокрема його потяг зупинявся на залізничній станції Шепетівки. Дипломат занотував декілька речень про враження від побаченого. У публікації йшлося: «У Шепетівці відбувається контроль паспортів, а крім того багажів. Це великий прикордонний митний вузол. Написи на залізничних стаціях українські. На бараку, призначеному для контролю багажів, видніє український і польський напис. Вся служба говорить по-українськи. Начальник стації теж урядує по-українськи. Біля стації маса фіякрів (карета. - прим. авт.), а на самій стації – великанський рух».

День 20 жовтня 1984 року став вирішальним для товтр – Великої і Малої Бугаїх, бо вирішувалась їх доля - бути їм, чи перетворити на кар'єри. Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Велика і Мала Бугаїхи» розташований південніше села Голенищево Чемеровецького району. Бугаїхи - це два круглясті, дещо подовженої форми, дуже мальовничі горби, один з яких більший, другий - менший. Ці горби є частиною Товтр та являють собою залишки бар'єрного рифу. Особливості геологічної будови Бугаїх, їх дещо відокремлене розташування свого часу пригледілося Закупнянському кар'єроуправлінню. На Великій Бугаїсі навіть були визначені запаси сировини для видобування й планувалось будівництво кар'єру. Проти наполягання щодо руйнування товтр «Бугаїх» Закупнянським кар'єроуправлінням виступили мешканці села Голенищево.

20 жовтня 1984 року став вирішальним для товтр «Бугаїхи», бо вирішувалась їх доля - бути їм, чи перетворити на кар'єри. Фото: wikimapia.org

Згодом на сполох вдарили науковці, громадськість, природолюби, а також ЗМІ різного рівня, які стали на захист цього витвору природи. День 20 жовтня 1984 року став вирішальним для «Бугаїх», бо вирішувалась їх доля - бути їм, чи перетворити на кар'єри. І їх таки відвоювали. А вже через два роки хмельницький облвиконком своїм рішенням від 15 жовтня 1986 року надав їм статусу заказника місцевого значення.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1911 - Норвезький полярний дослідник Руаль Амундсен з чотирма товаришами вирушив до Південного полюсу Землі з Китової бухти у східній частині моря Росса. Експедиція, що рухалась на чотирьох санях, запряжених 52 собаками, успішно досягла мети в середині грудня, а у січні наступного року повернулась на базу.
1953 - В США вийшла друком антиутопія Рея Бредбері «451 градус по Фаренгейту».
1973 - Королева Великої Британії Єлизавета II офіційно відкрила приміщення Сіднейської опери. В конкурсі на будівництво Будинку опери брало участь 233 спеціаліста з 32-х країн, і перемога була віддана датчанину Йоргу Утцону. Приміщення будувалось протягом 15-и років і обійшлось у 80 мільйонів доларів, отриманих за рахунок проведення спеціалізованої лотереї. Сьогодні Сіднейська опера, що стала невід'ємною частиною ландшафту міста, щорічно приймає до 2 мільйонів відвідувачів, котрі відвідують до 3 тисяч заходів у рік.
2011 - У своєму рідному місті Сирт повстанцями пійманий і убитий Муаммар Каддафі, керівник Лівії, який найдовше з африканських і арабських лідерів знаходився при владі. Ексцентричний 69-літній диктатор був винний у численних порушеннях людських прав громадян власної країни і повязаний з численними терористичними акціями в різних частинах світу.

В цей день народилися

1854 - Артюр Рембо, французький поет-символіст, лірик (П'яний корабель, Крізь пекло).
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую