ye-logo.v1.2

Затоплені села й освячення церкви — 27 жовтня в історії

Історія 4214
У 1981 році під водами Дністра опинилися села Конилівка, Кривчани, Бакота й Студениця
У 1981 році під водами Дністра опинилися села Конилівка, Кривчани, Бакота й Студениця. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Через будівництво Дністровського гідровузла 27 жовтня 1981 року вилучено з облікових даних села Конилівка, Кривчани, Бакота й Студениця. Того ж року їх затопили. Як відбувався процес виселення та затоплення села Бакота сайту «Є» розповів колишній його мешканець, нинішній екскурсовод Національного парку «Подільські товтри» Тарас Горбняк.

За його словами, першим документом, з якого офіційно розпочалося виселення людей і затоплення сіл, стала постанова Ради міністрів, яку 15 грудня 1972 року в Москві підписав Олексій Косигін (голова Ради міністрів СРСР у 1964-1980 роках — авт.). У ній значилося, що до 1981 року на Дністрі має бути збудована гідроелектростанція та запущений перший гідроагрегат. Й весною 1973-го представники влади зібрали людей і сказали, що прийшов час робити, а не просто попереджувати.

«Тоді нам пояснили процес переселення: хочеш будуватися — будуйся, хочеш купити хату — купуй. Держава дасть гроші на те й на інше. Стареньким людям, які вже не мали змоги самостійно забезпечити себе житлом, будували «інвалідні» будинки. Їм безкоштовно дали житло не компенсуючи нічого. От такий був весь процес переселення», — поділився спогадами Тарас Васильович.

Цей день в історії Хмельниччини

27 жовтня 1861 року в Кам’янці-Подільському освятили нову Георгіївську церкву. Її побудували за зразковими проєктами, рекомендованими для загального використання у другій половині XIX століття. Вони стилістично наслідували давньоруську архітектуру. Стару дерев’яну церкву святого Георгія розібрали. На місці, де був престол храму, поставили кам’яний пам’ятник, увінчаний хрестом. До парафії Георгіївської церкви, крім Польських фільварків, належали передмістя Кам’янця-Подільського Біланівка, містечко Зіньківці, село Оленівка з присілком Слобідка-Оленівська (Флоріянівка), а також усі хутори на північ від Польських фільварків і Нового плану.

Георгіївську церкву у Кам’янці-Подільському збудували за проєктом, який наслідував давньоруську архітектуру.

Георгіївську церкву у Кам’янці-Подільському збудували за проєктом, який наслідував давньоруську архітектуру. Фото: uk.wikipedia.org

У зоні проведення антитерористичної операції 27 жовтня 2014 року загинув В’ячеслав Завальнюк зі села Ріпенці Кам’янець-Подільського району. Герой був солдатом 128-ї горно-піхотної бригади. Він загинув від кулі снайпера поблизу селища Станиця Луганська.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1659 рік — Під тиском Московії, яка окупувала Лівобережжя, гетьман Юрій Хмельницький у Переяславі підписав «Переяславські статті». Як наслідок, Гетьманат втратив статус автономії з самоуправлінням і з можливістю проводити власну зовнішню політику. Натомість залишилися фіктивна «автономія», яка означала повне підпорядкування московському царю.

1982 рік — Китай оголосив, що чисельність його населення перевищила один мільярд людей.

В цей день народилися

1782 рік — Нікколо Паганіні, італійський скрипаль і композитор.

1811 рік — Айзек Зінгер, американський винахідник швейної машинки.

1919 рік — Іван Лисяк-Рудницький, український історик і правознавець.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую