ye-logo.v1.2

Послання з минулого: свинцевий сувій з давньоруськими написами знайшли у Полонному

Історія 13193
Знахідки предметів з кириличними написами для доби Київської Русі на території України нечасті
Знахідки предметів з кириличними написами для доби Київської Русі на території України нечасті. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Унікальний артефакт датують ХІІ століттям.

Наймасштабніші археологічні дослідження в Полонному, які розпочалися наприкінці вересня, завершилися. Понад місяць експедиція науковців «Охоронної археологічної служби України» під керівництвом кандидата історичних наук, археолога Павла Нечитайла досліджувала ділянку в історичній частині міста неподалік костелу Святої Анни. У майбутньому тут мають збудувати готель, тож згідно із законом «Про охорону культурної спадщини», перед будівництвом підприємство, яке планує його тут звести, замовило археолого-архітектурні дослідження.

Рідкісна знахідка з написом кирилицею

Уже сьогодні, з огляду на цінність знахідок, науковці роблять висновки, що це, без перебільшення, ті артефакти, які відкривають не досі невідомі факти з історії міста, а й є надзвичайно важливими для науки усієї України.

Як розповідає Павло Нечитайло, керівник експедиції, на одній з ділянок розкопу були знайдені сліди вогнища з фрагментами кераміки і кісток тварин. І саме тут, поруч з вонищем, натрапили на унікальну знахідку - фрагмент зігнутої свинцевої пластини. Знайшов її технічний директор експедиції Дмитро Тимчук.

Щоб прочитати напис, сувій мають розгорнути реставратори. Фото: надане Павлом Нечитайлом

«Артефакт унікальний, - каже Павло Нечитайло. - Це пластина, на якій збереглися залишки напису в три рядки. Частина цього напису досить добре читається. Аби атрибутувати знахідку та прочитати напис, ми звернулись до завідувача сектором археологічних досліджень Національного заповідника «Софія Київська» Тимура Бобровського. Київський науковець відзначає, що знахідка є доволі рідкісною і датується в межах 1120-1160 років».

І додає, дослідник Тимур Бобровський застеріг, що остаточно визначити, яке призначення мав цей предмет, та який текст на ньому міститься, можна буде лише після того, які сувій розгорнуть реставратори. Наразі науковці вже працюють над тим, аби прочитати цей напис і визначити призначення знахідки.

На пластині збереглися залишки напису в три рядки. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Як розповідає Павло Нечитайло, це може бути або окуття, або хомут на руків’я предмету… Або навіть лист, написаний на свинцевій пластині.

Він також зазначає, що загалом знахідки предметів з кириличними написами для доби Київської Русі на території України є нечастими. Саме тому артефакт з Полонного є настільки важливим.

Наразі науковці вже працюють над тим, аби прочитати цей напис і визначити призначення знахідки. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Рання кераміка та об'єкти княжої доби

Загалом територія, яку досліджували в Полонному, виявилася багатою на унікальні знахідки та відкриття. Археологам тут вдалось простежити чимало етапів освоєння цієї території.

Найраніші знахідки, які виявили на розкопі, датують добою ранньої бронзи. У розкопі знайшли крем’яну шліфовану сокирку, що належить до цього періоду.

Ще один об’єкт, який дослідили археологи, дещо пізнішого періоду. Це залишки залишки ями з цікавою ліпною керамікою. Аби визначити їх культурну та хронологічну приналежності, знахідки передали дубенському археологу Андрію Бардецькому.

«Знайдений у Полонному комплекс попередньо можна віднести до ранньослов'янського часу і датувати VII-VIII століттям нової ери, оскільки кераміці знаходимо аналогії в райковецькій і роменській археологічних культурах, - зазначає Андрій Бардецький. - В розкопі також виявлено в незначній кількості ранню кружальну кераміку райковецької культури, яку можна датувати IX століттям».

Археологи досліджували ділянку в історичній частині міста. Фото: Віталія Головні надане сайту «Є» Павлом Нечитайлом

Окрім того, в культурному шарі трапились кілька фрагментів посудин ранньоскіфського часу (середина VII – перша половина VI століття до нової ери) та милоградської культури.

В межах розкопу вдалося простежити залишки кількох об'єктів княжої доби (ХІІ-першої половини ХІІІ століття). Одна з них – яма, що ймовірно, відігравала роль літньої кухні. Вона була забита шаром попелу з деревним вугіллям, у якому траплялися фрагменти кісток тварин та частини горщиків. Дно ями було встелене шаром суглинку з фрагментами керамічного посуду.

Сліди іншого, наземного вогнища з фрагментами кераміки і кісток тварин було виявлено під одним з поховань. Нагадаємо, раніше археологи розповідали про, натрапили тут на поховання і з’ясували, що у XIV-XV столітті ця ділянка використовувалась як міський цвинтар. Саме біля цього вогнища і було знайдено пластину, яку нині називають листом з минулого…

Підсумовуючи дослідження, над якими працювала експедиція науковців «Охоронної археологічної служби України», її керівник Павло Нечитайло зазначає, що знахідки в Полонному свідчать, що поселення на території міста безперервно розвивалося як мінімум з ІХ століття.

«Це ще більш подавнює вік Полонного і робить його найдавнішим містом Хмельницької області», - стверджує археолог.

Читайте також: Останній бій: історія загибелі та вшанування останніх підпільників ОУН на Віньковеччині

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую