ye-logo.v1.2

Гелловін чи Велесова ніч — 31 жовтня в історії

Історія 3353
Фактично нинішній Гелловін — це комерційне свято без будь-якого сакрального значення
Фактично нинішній Гелловін — це комерційне свято без будь-якого сакрального значення. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада у світі відзначають Гелловін (скорочення від англійського «All Hallows' evening» — «Вечір усіх святих»). З найбільшим розмахом святкування його святкування у США, Канаді, Ірландії та Великій Британії. Все частіше не оминають його увагою й в Україні. Насправді в історії походження Гелловіну зберігається досить багато пробілів, але більшість дослідників сходяться на думці, що у ньому настільки тісно переплелися дохристиянські традиції Британських островів і християнство, що їх не можливо відділити одне від одного. Під час нього люди вшановували померлих. Втім, саме у нинішньому вигляді Гелловін зародився у США на початку минулого століття.

Ще більш неоднозначним є сприйняття цього свята різними християнськими конфесіями. Наприклад, деякі парафії англіканської церкви підтримують його, вважаючи частиною відзначення Дня всіх Святих. Натомість Римо-Католицька Церква не вважає Гелловін християнським святом і забороняє відзначати його у своїх церковнопарафіяльних школах. Подібної позиції дотримується й Православна Церква України. У будь-якому випадку нині Гелловін майже повністю втратив будь-яке сакральне значення, ставши частиною масової культури, та має суто комерційний характер.

Торік сайт «Є» писав, що деякі етнографи вважають, що українці в дохристиянські часи мали власне свято, присвячення вшануванню померлих. Називалося воно Велесова. Про це розповіла фольклорист і етнограф Любов Сердунич.

«Відзначали Велесову ніч із 31 жовтня на 1 листопада, коли, як вірилось, душі усіх померлих верталися на землю. У цей день було заведено згадувати про своїх померлих родичів добрими словами. Ставили свічку, щоб їхня душа знайшла дорогу додому. А ще — залишали надворі чи на підвіконні частування для потойбічних гостей. Найбільшою вдачею вважали побачити в цю ніч у сні когось із померлих родичів», — зазначила Любов Сердунич.

Велес, Триглав та Перун (зліва на право) в Музеї старожитностей Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. Фото: з архіву редакції

Велес, Триглав та Перун (зліва на право) в Музеї старожитностей Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. Фото: з архіву редакції

До речі, на Хмельниччині бога Велеса можна побачити в Музеї старожитностей Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.

Цей день в історії Хмельниччини

31 жовтня 1873 року в Кам’янці-Подільському з інспекцією перебував граф Дмитро Андрійович Толстой. На той час він був міністром народної освіти (впродовж 1866-1880 років). Серед закладів до яких він завітав, була Кам’янець-Подільська чоловіча гімназія. Там для гімназистів п’ятого класу він сам провів диктант, виправив учнівські роботи й оцінив кожну з них.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1517 рік — Чернець-августинець, філософ і теолог Мартін Лютер оприлюднив «95 тез проти індульгенцій». У цьому памфлеті він найперше виступив проти фінансових зловживання з боку церкви, зокрема відпущення гріхів за грошові пожертви. Його ідеї почали швидко поширилися всією Німеччиною, що стало початком протестантської Реформації.

1992 рік — Папа римський Павло Іван II оголосив про реабілітацію італійського астронома Галілео Галілея, який під тиском інквізиції був змушений зректись своїх тверджень про те, що Земля не є центром Всесвіту.

2011 рік — Згідно з розрахунками Фонду народонаселення ООН, на Землі народився семимільярдний житель. Оскільки на планеті щохвилини народжується близько 260 дітей, ООН вирішила вважати такою філіппінку Даніцу Мей Камачо.

В цей день народилися

1795 рік — Джон Кітс, англійський поет, представник другого покоління англійського романтичного руху.

1853 рік — Микола Кибальчич, український народник і винахідник. Організатор друкарень і динамітної майстерні, розробив проєкт реактивного літального апарата.

1886 рік — Марко Безручко, український військовий діяч, голова штабу Корпусу Січових Стрільців, начальник штабу Армії УНР.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую