ye-logo.v1.2

Податки, зникнення корів і Лісабонський землетрус — 1 листопада в історії

Історія 3055
Після землетрусу Лісабон, охоплений полум
Після землетрусу Лісабон, охоплений полум'ям, накрило цунамі. Фото: гравюра 1755 року / uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

До 1 листопада 1919 року Дунаєвецька волосна управа пропонувала населенню сплатити податки. В іншому разі «буде приступлено до примусового втискання».

У той час селяни відмовлялися сплачувати податки та волосні народні управи не змогли організувати їх збір. Цілі громади виносили постанови не платити. Як свідчать архівні документи й матеріали преси, щоб волосні «зборщики» виконувати свої обов’язки потрібна була військова або міліцейська сила. При тогочасних умовах, ні селянському, ні волосному «зборщикові» не можливо було, ні збирати з селян податки, ні переїхати з грішми від села до села й доставити їх до скарбниці.

Тому Подільська губернська управа порушила клопотання перед міністерством внутрішніх справ і Подільським губкомісаром, щоб міліція збирала податки губернських і повітових земських зборів у тих повітах, де немає волосних «зборщиків». А у тих повітах, де є, — надавалася допомога. Крім того, у випадку необхідності надавалася допомога з боку військових усім «зборщикам». Фактично у цій справі надавався дозвіл на репресивні заходи.

Цей день в історії Хмельниччини

1 листопада 1922 року було створено Кам’янець-Подільський сільськогосподарський технікум. Таке рішення прийняв губернський відділ професійної освіти (губпрофосвіта) Поділля. Навчальний заклад утворили шляхом злиття тодішніх трьох місцевих технікумів: агрономічного, цукрового й кооперативного. У своїй структурі технікум мав два відділи: агрономічний і сільськогосподарської технології. Цей вищий навчальний заклад проіснував лише до 1924 року.

Видання «Нова Шепетівщина» від 1 листопада 1942 року повідомляло, що в районі почали масово зникати корови. Зокрема, надрукувало оголошення селян про їх розшук. Повідомлення були схожими одне на одне, але кожний власник намагався, як найкраще описати особливі прикмети своєї годувальниці.

Наприклад, в оголошенні Пилипа Нечипорука йшлося: «Пропала корова чотирьох років, чорно-лисої масті, задні ноги білі, роги малі, хвіст на кінці білий і одрізаний». А от Матвій Рослянов свою корову описував так: «Пропала корова чорної масті. Лоб рябий, обидва роги збиті, немає двох зубів».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1755 рік — Столицю королівства Португалія Лісабон повністю зруйнував землетрус. Орієнтовно його магніту становила 8,5-9 балів за шкалою Ріхтера. Землетрус почався вранці у католицький День усіх святих. Згідно з описами, він тривав від трьох до шести хвилин, викликавши величезні тріщини в землі. Її ширина сягнула майже п’ять метрів. Ця тріщина відокремила центр міста від решти суші. За кілька хвилин по тому Лісабон накрило цунамі.

З 275 тисяч людей, які жили в місті, катастрофа забрала життя понад 90 тисяч. Крім того, було зруйновано 85 відсотків будівель. Зокрема, палаци та бібліотеки. Таким чином Лісабонський землетрус досі вважається одним із найруйнівніших в історії людства.

1894 рік — Після смерті Олександра III на трон зійшов його 26-річний син Микола II, який став останнім царем Російської імперії.

1918 рік — Українські Січові Стрільці зайняли найважливіші установи Львова, зокрема будівлі губернаторства, муніципалітету, військових казарм і поліції. Вони вивісили на ратуші жовто-блакитний прапор, проголосивши в місті владу Української Національної Ради.

1922 рік — Турецький султан Мехмед VI зрікся влади, ставши останнім правителем Османської імперії, яка припинила своє існування.

В цей день народилися

1861 рік — Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Василевська-Березіна), українська письменниця. Зокрема, писала казки, вірші та лібрето дитячих опер: «Коза-дереза», «Краплі-мандрівниці», «Пан Коцький», «Весна-красна».

1871 рік — Стівен Крейн, американський письменник, перу якому належать повісті «Червона відзнака доблесті», «Меггі: дівчина з вулиці», «Відкритий човен».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую