ye-logo.v1.2

Реставрація столітньої пам’ятки: чи стане вежа в Дубовому туристичним об’єктом

Історія 2788
Щоб вежа не руйнувалася, потрібно провести реставраційні роботи
Щоб вежа не руйнувалася, потрібно провести реставраційні роботи. Фото: з архіву

З верхівки вежі відкривається панорама на місто.

Зведена понад сто років тому на найвищій точці мікрорайону Дубове в Хмельницькому, водонапірна вежа вже давно не використовується за своїм призначенням. Колись вона стала першою водогінною спорудою Проскурова, а нині є історико-архітектурною пам’яткою місцевого значення.

Рік тому в Хмельницькому заговорили, що пам’ятку реставруватимуть і перетворять на туристичний та культурний об’єкт. За задумом, на вершечку вежі мав з’явитися оглядовий майданчик, з якого відкриватиметься панорама міста. Як просувається втілення ідеї в життя, сайт «Є» поцікавився в міському департаменті інфраструктури.

За словами заступника міського голови – начальника департаменту Василя Новачка, територію навколо вежі нині формують під сквер. Однак безпосередньо до самої реставрації вежі поки не приступають.

«Цього року ми зробили геодезичну зйомку навколо ділянки. Зараз відводимо земельну ділянку, формуємо сквер, щоб ніхто не задумав будуватися там. Сквер буде передано на баланс комунального підприємства «Зеленбуд». Поки що це все. На жаль, не змогли зробити цього року проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію. Можливо, спробуємо її зробити вже наступного року», - говорить він.

Як додає посадовець, розглядалися різні бачення реконструкції пам’ятки.

«Були підприємці, які хотіли зробити роботи за власний рахунок, але за умови, що їм там дадуть облаштувати свою комерцію. Проте ті підприємці зникли, тому питання по об’єкту залишилося поки не вирішене. Хоча роботи навколо нього пішли», – пояснює він.

До кінця 90-х років ХХ століття водонапірна вежа працювала за призначенням. Фото: з архіву

Нагадаємо, водонапірна вежа має цікаву історію, пов’язану з подіями понад сторічної давнини. Про її побудову, архітектурне рішення та мистецькі можливості раніше розповів краєзнавець та кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін.

«Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття в Проскурові водогону не було, - каже Сергій Єсюнін. - Населення користувалося криницями або ж набирало воду у водовозів, які розвозили її по місту. Тож перший централізований водогін у нашому місті з’явився саме в мікрорайоні Дубове, у тодішньому військовому містечку. Тут викопали дві свердловини та збудували водонапірну вежу, яка височить і до нині».

За словами історика, вежа має цікаву архітектуру: відкриту червону цеглу, подекуди в поєднанні з білою, привабливий декор. Збереглися також ковані елементи, які, щоправда, виконують не декоративну функцію, а технічну: вони стягують вежу та утримують поверхи. Зведена вона на кам’яному фундаменті. А збудували вежу за проєктом архітектора Віктора Нільсена. До ресі, схожу водонапірну вежу Нільсен звів і в Маріуполі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую