ye-logo.v1.2

Листування Грушевського зі Сіцінським і падіння Імперії інків — 16 листопада в історії

Історія 2121
Грушевський подарував Сіцінському та Кам
Грушевський подарував Сіцінському та Кам'янець-Подільському музею низку власних праць, пізніше вилучених радянським режимом. Фото: hrushevsky.nbuv.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Дослідження життя та творчості академіка Михайла Грушевського й подільського історика Юхима Сіцінського вказують на товаришування та наукові зв’язки між ними. Так, у Центральному Державному історичному архіві України в особистому фонді Михайла Грушевського (Ф. 1235) зберігаються чотири справи його переписування з Юхимом Сіцінським. У них міститься 78 листів, датованих періодом між 5 листопада 1891 року й 17 жовтня 1912-го, а також 1927-им.

Зокрема, в систему зав’язків між Грушевським і Сіцінським увійшов обмін науковими публікаціями. Перший подарував колезі та Кам’янець-Подільському історичному музею книгу «Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця XIV ст.». Згодом він надіслав книги й відбитки статей «Опис подільських замків 1434 року», «Королівський дозвіл на викуп Камінецького староства 1456 року», «Барське староство» (1894 р.), низку томів його головного твору «Історія України — Руси».

В останньому відомому нам листі до Грушевського від 16 листопада 1927 року Сіцінський писав: «Одержав... новий випуск Вашої велетенської праці «Історія української літератури», т. 5... я щиро дякую за присипку цієї книги... за пам’ятування про мене». Ця збірка творів Грушевського з автографами автора протягом 1930-1960 років була вилучена адміністративними органами радянського режиму з бібліотек Сіцінського і Кам’янецького музею. Як наслідок, цінна колекція втрачена для сучасників.

Цей день в історії Хмельниччини

У книгах міського Кременецького замку 16 листопада 1618 року було зроблено запис, у якому йшлося про те, що татари напали на Старокостянтинівську волость: «...одних до орди в полон брали, а других побито і помордовано і велике спустошення того міста сталося». Але «спустошення сталося» не лише у Старокостянтинові, а й у 66 навколишніх селах.

16 листопада 1951 року в Проскурові організовано Обласне товариство художників. До його складу ввійшли 35 художників: 14 живописців, 14 оформлювачів і 7 шрифтовиків. Вони були об’єднані у три цехи, які діяли у Проскурові, Кам’янці-Подільському та Шепетівці. Цікаво те, що серед членів товариства з вищою художньою освітою була лише одна людина, а 23 навіть не мали середньої фахової освіти.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1532 рік — Поблизу перуанського міста Кахамарка загін іспанських конкістадорів, який очолював Франсиско Пісарро, захопив у полон Атауальпу — останнього правителя Імперії інків. Попри отримання величезного викупу завойовники невдовзі стратили його. Й восени наступного року Перу стало володінням Іспанської імперії. А Франсиско Пісарро у січні 1535-го заснував Ліму, яка є нинішньою столицею Перу.

1943 рік — 160 американських бомбардувальників здійснили авіаудар по норвезькому місту Верморк. Їх ціллю стали гідроелектростанція та німецький завод, який виробляв важку воду. Йдеться про речовину, яку використовують як сповільнювач нейтронів у ядерних реакторах. Хоча завод не постраждав, гідроелектростанцію вдалося зруйнувати. Тому запаси важкої води та її виробництво нацисти вирішили перемістити у Німеччину. Однак саме подібні авіаудари завадили Гітлеру створити ядерну бомбу, яка могла б змінити хід Другої світової війни.

1945 рік — У США привезли 88 науковців нацистської Німеччини, які там працювали над створення ракет ФАУ-1 і ФАУ-2. Американці залучили їх до розробки власних ядерних і космічних програм.

2002 рік — Президент Леонід Кучма відправив у відставку уряд Анатолія Кінаха і направив на представлення у Верховну Раду кандидата на посаду нового прем’єр-міністра: голову Донецької обладміністрації Віктора Януковича.

В цей день народилися

1910 рік — Олександр Луцький, один з організаторів і командир УПА-Захід.

1922 рік — Жозе Сарамаґо, португальський письменник, володар Нобелівської премії з літератури 1998 року. Його перу належать романи «Євангелія від Ісуса Христа», «Каїн», «Сліпота», «Прозріння», «Смерть бере відпустку»…

1978 рік — Дзвінка Матіяш, українська письменниця та перекладачка, авторка книг «Реквієм для листопаду», «Історії про троянди, дощ і сіль», «Перше Різдво», «Дорога святого Якова»…

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую