ye-logo.v1.2

Перші аварії на Поділлі, демонстрація фонографа — 29 листопада в історії

Історія 2250
На початку ХХ століття автомобіль могли придбати лише поодинокі заможні люди або певні установи (на фото 1916 року зображений від
На початку ХХ століття автомобіль могли придбати лише поодинокі заможні люди або певні установи (на фото 1916 року зображений від'їзд з Кам'янця імператора Миколи ІІ). Фото: podolyanin.com.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У перших десятиліттях ХХ століття автомобілів Поділлі було мало. На той час авто було надзвичайно дорогим і малодоступним засобом пересування. Придбати його могли лише поодинокі заможні персони або певні державні чи приватні установи. Наприклад, близько 1918-1919 років Подільська губерніальна управа володіла тільки двома автомобілями й «легенькою тягарівкою», яку використовували як невелику вантажівку.

А загалом на той час їздити на автомобілі було складно. До прикладу, в Кам’янці-Подільському в Старому місті середньовічні вулиці були дуже вузькі. Але на території Нового плану, який почав формуватися за квартальним принципом у другій половині ХІХ століття, ситуація була значно кращою. Бо вулиці там були ширші. Попри те, що кількість автомобілів у місті була мізерною, іноді вони потрапляли в аварії. І от 29 листопада 1919 року на Новому мості зіштовхнулися два авто. На щастя, ніхто не постраждав. У результаті аварії були пошкоджені лише автомобілі та парапет, один проліт якого впав у каньйон.

Такі факти наводить науковець Ростислав Майор у статті «Індивідуальний та громадський транспорт і порядок врегулювання їх руху в Кам’янці-Подільському в другій половині ХІХ – на початку ХХ століть».

Цей день в історії Хмельниччини

У Кам’янці-Подільському 29 листопада 1935 року закрили лютеранську кірху. Того дня Кам’янець-Подільська міська рада ухвалила, що, зважаючи на те, що кірха не діє від 1934 року й засипана зерном, а лютеранська громада фактично розпалася, потрібно передати приміщення кірхи міському відділу фізкультури для влаштування там спортивного залу. Нині в цьому приміщенні на вулиці Шевченка, 61 розміщується Кам’янець-Подільська дитячо-юнацька спортивна школа.

У Кам’янці-Подільському 29 листопада 1935 року закрили лютеранську кірху. Фото: kampod.at.ua

28 листопада 2015 року з Державного реєстру нерухомих пам’яток України викреслили пам’ятник Леніну, який стояв в Ізяславі. Про це повідомляло видання «Українська правда». В статті зазначалось, що відповідний наказ підписав тодішній міністр культури В’ячеслав Кириленко. Загалом цим указом статусу пам’ятки позбавили 40 пам’ятників Володимиру Леніну та один пам’ятник борцям за радянську владу. До речі, найбільше статусних пам’ятників Леніну, 36 штук, було у Чернігівській області.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1877 - Томас Едісон уперше продемонстрував публіці фонограф - перший звукозаписувальний пристрій.
  • 1890 – відбувся перший матч з американського футболу.
  • 1899 - засновано футбольний клуб «Барселона».
  • 1922 - відкрито гробницю фараона Тутанхамона для огляду громадськості.
  • 1941 - німці повісили 18-річну партизанку Зою Космодем'янську

У цей день народилися

  • 1778 - народився Григорій Квітка-Основ'яненко (Квітка), український письменник, драматург, культурно-громадський діяч.
  • 1802 - народився Вільгельм Гауф, німецький письменник-казкар.
  • 1823 - народився Матвій Симонов (Номис), український етнограф і фольклорист, письменник, відомий збирач приказок і прислів'їв.
  • 1899 - народився Григорій Косинка (Стрілець), український письменник доби розстріляного відродження.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую