ye-logo.v1.2

Побоїще на Майдані та відкриття руху на проскурівській залізниці - 30 листопада в історії

Історія 4481
7 років тому, у ніч з 29 на 30 листопада, на Майдані Незалежності відбувся силовий розгін спецпідрозділом «Беркут» студентів
7 років тому, у ніч з 29 на 30 листопада, на Майдані Незалежності відбувся силовий розгін спецпідрозділом «Беркут» студентів. Фото: GETTY IMAGES

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

7 років тому, у ніч з 29 на 30 листопада, на Майдані Незалежності відбувся силовий розгін спецпідрозділом «Беркут» студентів, які протестували проти рішення уряду зупинити підготовку до Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Жорстокість, свавілля правохоронців і застосуванням невиправданої фізичної сили щодо близько 400 протестувальників викликала осуд з боку великої частини суспільства і надали наступним протестам нового змісту, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості.

Саме після цієї ночі, коли було по-звірячому побито беззбройну і беззахисну молодь, стало очевидно, що влада має намір діяти жорстоко, застосовуючи весь наявний у неї арсенал сили. По суті, тієї ночі влада беркутівськими берцями цинічно розтоптала не тільки крихкі євросподівання українців – вона розтоптала саме поняття демократії, показавши таким чином своє справжнє обличчя. Події 30 листопада стали переломним моментом в українських протестах кінця 2013 року, піднявши українців на Революцію Гідності.

Цей день в історії Хмельниччини

30 листопада 1913 року відбулося відкриття товаро-пасажирського руху на ділянці залізниці Проскурів-Старокостянтинів-Шепетівка. Як зазначає у книзі «Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси» історик та краєзнавець Сергій Єсюнін про цю подію повідомила газета «Подолія» у номері за 1 грудня: «Вчора, 30 листопада, відбулось відкриття товарно-пасажирського руху по Подільської залізниці Проскурів-Шепетівка. Відкриття руху відбулося в присутності начальника краю і начальника губернії».

Під час будівництва залізниці у цьому напрямку на північно-східній околиці міста були збудовані станція та вокзал. А на території тодішнього села Гречани, де Подільська залізниця перетиналась із Жмеринсько-Волочиською гілкою Південно-Західної залізниці, спорудили паровозне депо та залізничні майстерні. Взагалі, на лінії було споруджено 13 станцій та 1 роз’їзд. Це був перший етап спорудження Подільської залізниці.

Вокзал у Проскурові, 1918 рік. Фото: khm.gov.ua

У 1889-1890 роках будівництво шляху Проскурів-Ісаківці пришвидшилося через покращення координації фінансування. Це дозволило надолужити попереднє відставання від запланованого. Таким чином наприкінці осені 1890-го шосе дійшло до губернського центру — Кам’янця-Подільського. Весь листопад будівельники прокладали дорогу в передмісті, а у самому місті уже тодішню дорогу лише підремонтували.

І ось 30 листопада 1890 року в межах Кам’янця-Подільського дорожні роботи завершилися. Дорога пройшла через Новопланівський і Турецький мости. А у наступному році залишалося подолати останніх 25 кілометри шляху від Кам’янця-Подільського до Ісаківців (нині село у Жванецькій ОТГ Кам’янця-Подільського району. Будівництво проходило за планом, без зривів і завершилося до початку осені 1891-го.

Про це розповів історик Юрій Хоптяр у статті «Інфраструктура шляхів сполучення Подільської губернії (друга половина ХІХ – початок ХХ століття)».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1763 - Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди — земські (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних). Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
• 1854 - Віце-король Єгипту Саїд-паша надав попередню концесію на будівництво і експлуатацію протягом 99 років каналу через Суецький перешийок французькому інженеру і колишньому віце-консулу в Єгипті Фердинанду Марі де Лессепсу. Остаточна угода була підписана 5 січня 1856 року, а в 1859 році почалось будівництво Суецького каналу.
• 1872 - У Глазго відбулась перша офіційна міжнародна зустріч з футболу — за присутності 4 тисяч глядачів національні збірні Англії та Шотландії зіграли в нульову нічию.
• 1939 - Нападом Радянського Союзу на Фінляндію почалась Радянсько-фінська війна, котра отримала назву «зимової». Цього дня радянська авіація почала бомбардування Хельсинкі, а Червона армія — наступ на фронті від Балтійського до Баренцевого моря силами чотирьох армій. Зимова війна закінчилась 12 березня 1940 року підписанням мирного договору, за яким Фінляндія втратила 11 відсотків своєї території.

В цей день народилися

• 1667 - Джонатан Свіфт, ірландський письменникДжонатан Свіфт, ірландський письменник («Мандри Гуллівера», «Казка про бочку»).
• 1835 - Марк Твен, американський письменникМарк Твен (Семюел Ленгхорн Клеменс), американський письменник (Пригоди Тома Соєра, Пригоди Гекльберрі Фінна, Янкі при дворі короля Артура, Простаки за кордоном).
• 1874 - Вінстон Черчілль, британський політикВінстон Леонард Спенсер Черчілль, британський політичний діяч, прем'єр-міністр країни (1940-45, 1951-55 рр.), один з лідерів антигітлерівської коаліції в роки Другої світової війни, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури (1953), перший почесний громадянин США (1963).
• 1951 - Назарій Яремчук, український співакНазарій Назарович Яремчук, український співак, народний артист України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую