Гаряча тема:
- Війна
Побоїще на Майдані та відкриття руху на проскурівській залізниці - 30 листопада в історії
Про події з історії світу, України та Хмельниччини.
7 років тому, у ніч з 29 на 30 листопада, на Майдані Незалежності відбувся силовий розгін спецпідрозділом «Беркут» студентів, які протестували проти рішення уряду зупинити підготовку до Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Жорстокість, свавілля правохоронців і застосуванням невиправданої фізичної сили щодо близько 400 протестувальників викликала осуд з боку великої частини суспільства і надали наступним протестам нового змісту, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості.
Саме після цієї ночі, коли було по-звірячому побито беззбройну і беззахисну молодь, стало очевидно, що влада має намір діяти жорстоко, застосовуючи весь наявний у неї арсенал сили. По суті, тієї ночі влада беркутівськими берцями цинічно розтоптала не тільки крихкі євросподівання українців – вона розтоптала саме поняття демократії, показавши таким чином своє справжнє обличчя. Події 30 листопада стали переломним моментом в українських протестах кінця 2013 року, піднявши українців на Революцію Гідності.
Цей день в історії Хмельниччини
30 листопада 1913 року відбулося відкриття товаро-пасажирського руху на ділянці залізниці Проскурів-Старокостянтинів-Шепетівка. Як зазначає у книзі «Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси» історик та краєзнавець Сергій Єсюнін про цю подію повідомила газета «Подолія» у номері за 1 грудня: «Вчора, 30 листопада, відбулось відкриття товарно-пасажирського руху по Подільської залізниці Проскурів-Шепетівка. Відкриття руху відбулося в присутності начальника краю і начальника губернії».
Під час будівництва залізниці у цьому напрямку на північно-східній околиці міста були збудовані станція та вокзал. А на території тодішнього села Гречани, де Подільська залізниця перетиналась із Жмеринсько-Волочиською гілкою Південно-Західної залізниці, спорудили паровозне депо та залізничні майстерні. Взагалі, на лінії було споруджено 13 станцій та 1 роз’їзд. Це був перший етап спорудження Подільської залізниці.
Вокзал у Проскурові, 1918 рік. Фото: khm.gov.ua
У 1889-1890 роках будівництво шляху Проскурів-Ісаківці пришвидшилося через покращення координації фінансування. Це дозволило надолужити попереднє відставання від запланованого. Таким чином наприкінці осені 1890-го шосе дійшло до губернського центру — Кам’янця-Подільського. Весь листопад будівельники прокладали дорогу в передмісті, а у самому місті уже тодішню дорогу лише підремонтували.
І ось 30 листопада 1890 року в межах Кам’янця-Подільського дорожні роботи завершилися. Дорога пройшла через Новопланівський і Турецький мости. А у наступному році залишалося подолати останніх 25 кілометри шляху від Кам’янця-Подільського до Ісаківців (нині село у Жванецькій ОТГ Кам’янця-Подільського району. Будівництво проходило за планом, без зривів і завершилося до початку осені 1891-го.
Про це розповів історик Юрій Хоптяр у статті «Інфраструктура шляхів сполучення Подільської губернії (друга половина ХІХ – початок ХХ століття)».
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
• 1763 - Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди — земські (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних). Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
• 1854 - Віце-король Єгипту Саїд-паша надав попередню концесію на будівництво і експлуатацію протягом 99 років каналу через Суецький перешийок французькому інженеру і колишньому віце-консулу в Єгипті Фердинанду Марі де Лессепсу. Остаточна угода була підписана 5 січня 1856 року, а в 1859 році почалось будівництво Суецького каналу.
• 1872 - У Глазго відбулась перша офіційна міжнародна зустріч з футболу — за присутності 4 тисяч глядачів національні збірні Англії та Шотландії зіграли в нульову нічию.
• 1939 - Нападом Радянського Союзу на Фінляндію почалась Радянсько-фінська війна, котра отримала назву «зимової». Цього дня радянська авіація почала бомбардування Хельсинкі, а Червона армія — наступ на фронті від Балтійського до Баренцевого моря силами чотирьох армій. Зимова війна закінчилась 12 березня 1940 року підписанням мирного договору, за яким Фінляндія втратила 11 відсотків своєї території.
В цей день народилися
• 1667 - Джонатан Свіфт, ірландський письменникДжонатан Свіфт, ірландський письменник («Мандри Гуллівера», «Казка про бочку»).
• 1835 - Марк Твен, американський письменникМарк Твен (Семюел Ленгхорн Клеменс), американський письменник (Пригоди Тома Соєра, Пригоди Гекльберрі Фінна, Янкі при дворі короля Артура, Простаки за кордоном).
• 1874 - Вінстон Черчілль, британський політикВінстон Леонард Спенсер Черчілль, британський політичний діяч, прем'єр-міністр країни (1940-45, 1951-55 рр.), один з лідерів антигітлерівської коаліції в роки Другої світової війни, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури (1953), перший почесний громадянин США (1963).
• 1951 - Назарій Яремчук, український співакНазарій Назарович Яремчук, український співак, народний артист України.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: