ye-logo.v1.2

Про площу в Хмельницькому, яка могла б носити ім’я святого Миколая, та відрізане вухо Ван Гога - 23 грудня в історії

Історія 1847
Одну з площ у Хмельницькому хотіли назвати на честь святого Миколая
Одну з площ у Хмельницькому хотіли назвати на честь святого Миколая. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

23 грудня 2016 року топонімічна комісія запропонувала присвоїти одній з площ Хмельницького назву «площа святого Миколая». Це ділянка, що розташована на розі вулиці Свободи та проспекту Миру.

Своє рішення вони обґрунтували тим, що святий Миколай вважається покровителем дітей, а вказана площа є зоною відпочинку дітей у мікрорайоні Виставка: там розташовані металеві скульптурні композиції, виконані Миколою Мазуром, дитячий ігровий майданчик, влітку діють атракціони, а взимку на свято Миколая на площі встановлюється новорічна ялинка.

Така пропозиція пройшла громадські обговорення, але в результаті не була підтримана. Навесні 2017 року Хмельницька міська рада перейменувала площу на Площу Свободи.

Цей день в історії Хмельниччини

23 грудня 1938 року президія Проскурівської міськради вирішила закрити Покровську цвинтарну церкву. До наших днів вона не збереглась, проте вона була там, де зараз височіє Свято-Покровський кафедральний собор (поблизу перехрестя вулиці Володимирської та Кам'янецької). А в 1824 році згідно з генеральним планом забудови Проскурова частина території, де зараз знаходиться собор, була відведена під християнський цвинтар. Приблизно в ті ж роки в центрі цвинтаря побудували невелику церкву, освячену на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Тому вона в народі отримала назву «цвинтарна».

Змін територіального устрою зазнавав у цей день Кам’янець-Подільський район. До адміністративної реформи 2020 року він був одним із 20 районів Хмельницької області – найпівденніший і найбільший. Утворено 7 березня 1923 як Довжоцький район із центром у селі Довжок. 4 грудня 1928 Довжоцький район поглинув Жванецький і частину Маківського району і став Кам'янець-Подільським районом з центром у місті Кам'янець-Подільський. 31 липня 1934 Кам'янець-Подільський район «поживився» частиною Староушицького району.

25 грудня 1934 ліквідовано Кам'янець-Подільський район: його територію підпорядковано Кам'янець-Подільській міській раді. 28 червня 1939 відновлено Довжоцький район з центром у селі Довжок. 10 липня 1944 Довжоцький район став Кам'янець-Подільським з центром у місті Кам'янець-Подільський. 23 вересня 1959 ліквідовано Орининський і Староушицький райони, по частині кожного з них включено до Кам'янець-Подільського району. 30 грудня 1962 укрупнено Кам'янець-Подільський район. 4 січня 1965 остаточно сформовано Кам'янець-Подільський район. 23 грудня 1994 відбулися ще одні зміни в складі району: відновлено Абрикосівську та Зіньковецьку сільські ради. У районі було 120 сіл і селище міського типу Стара Ушиця, 42 сільські ради та Староушицька селищна рада. Площа – 1,6 тисячі кілометрів. Центр – місто Кам'янець-Подільський, яке до складу району не входило.

Наразі, згідно з поділом 2020 року, Кам’янець-Подільський район (з адміністративним центром у місті Кам’янець-Подільський) існує у складі територій Гуківської сільської, Гуменецької сільської, Дунаєвецької міської, Жванецької сільської, Закупненської селищної, Кам’янець-Подільської міської, Китайгородської сільської, Маківської сільської, Новодунаєвецької селищної, Новоушицької селищної, Орининської сільської, Слобідсько-Кульчієвецької сільської, Смотрицької селищної, Староушицької селищної, Чемеровецької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

У 2020-у Хмельниччину поділили на три райони.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1846 - Брати Джордж і Майкл Боїнґи заснували компанію з випуску велосипедів, яка нині займається авіабудуванням і авіаперевезеннями.
• 1888 - Голандський художник Вінсент ван Гог зопалу відрізав собі частину вуха. Ван Гог вчинив таку наругу над собою після сварки з живописцем Полем Гогеном.

Після перепалки художник закрився у себе в кімнаті, взяв бритву, відрізав собі вухо, загорнув його в папір і відправив в публічний будинок в «подарунок» неповнолітній повії, яку регулярно «відвідували» обидва – Ван Гог і Гоген.

Наступного ранку Ван Гог був знайдений поліцейськими у себе в кімнаті непритомним посеред закривавлених простирадл. Про події попереднього дня художник нічого не пам’ятав. Ван Гогу поставили діагноз «гостра манія із загальним божевіллям», після чого відправили до лікарні.

Ван Гог вчинив таку наругу над собою після сварки з живописцем Полем Гогеном. Ілюстрація: pixabay.com

• 1947 - Американські вчені Вільям Шоклі, Волтер Браттейн і Джон Бардін з компанії «Bell Laboratories» продемонстрували вузькому колу колег роботу напівпровідникового підсилювача-тріода на основі кристалу германію, який згодом отримав назву транзистор. Наступного року вони публічно оголосили про відкриття транзисторного ефекту, за що в 1956 році були удостоєні Нобелівської премії з фізики.
• 1993 - Відбулась прем'єра фільму «Філадельфія» Джонатана Демма за участю Тома Хенкса, Дензела Вшингтона і Антоніо Бандераса. Це був перший художній фільм про СНІД. За гловну роль Том Хенкс отримав свого другого «Оскара».

В цей день народилися

•1878 - Степан Тимошенко, український, американський та німецький вчений. Батько теоретичної механіки. Основоположник теорії міцності матеріалів, теорії пружності та коливань.
• 1921 - Михайло Водяной (Васерман), український артист оперети і кіно («Невловимі месники», «Весілля в Малинівці»).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую