ye-logo.v1.2

Таємне звернення та школа для повитух — 28 грудня в історії

Історія 2733
28 грудня 1876 року був відкритий перший на Поділлі медичний навчальний заклад
28 грудня 1876 року був відкритий перший на Поділлі медичний навчальний заклад. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

28 грудня 1876 року — дата відкриття першого на Поділлі медичного навчального закладу. Спершу це була повивальна школа, адже всередині XVIII століття держава вирішила взяти під контроль діяльність повитух. Заснували школу в Кам’янці-Подільському.

На той час в Російській імперії існувало всього 25 повивальних шкіл. З українських міст, крім Кам’янця-Подільського, такі школи мали тільки Харків, Херсон і Чернігів. Перший набір складався із 20 дівчат, з яких до випуску дійшло лише семеро. Багато просто не змогли навчатися. Згодом кількість учениць поступово збільшувалась і в окремі роки сягала 35-и.

У 1905 році повивальну школу перетворили у фельдшерсько-акушерську. В жовтні 1916 року в розпалі Першої світової війни заняття у закладі припинилися. Відновили їх лише у 1923-у. Згодом війна та окупація знову змусили припинити навчання. У 1954 році школу перейменували на медичне училище, яке діє до сьогодні, як Кам’янець-Подільський медичний коледж.

Цей день в історії Хмельниччини

28 грудня 1925 року датоване звернення під грифом «цілком таємно» з вимогою видати польських вчителів, які мають зв’язки з духовенством. Написав його керівник Кам’янецького оргвідділу Державного політичного управління (ДПУ) до завідувача Окружного відділу освіти. Він вимагав надіслати інформацію з матеріалами про діяльність польських вчителів та їх зв’язки з духовенством.

Починаючи з кінця 1920-х років, в історії польського населення в Україні, зокрема на Хмельниччині, настав тяжкий період. Насамперед це торкнулось католицької церкви. Оголошена войовнича антирелігійна кампанія змітала все на своєму шляху: закривалися костьоли, руйнувались їх приміщення, заборонялись релігійні свята, ображались почуття вірян, переслідувались і арештовувались ксьондзи, поширювалися брутальні вигадки й гасла. В 1930-х роках гоніння зростало, партійне керівництво було переконане, що колективізація буксує завдяки агітації духовенства. Адже селяни довіряли своїм духовним пастирям більше, ніж представникам владних структур, які намагались їм довести переваги колективної праці, шкідливість релігії.

28 грудня 2014 року хмельничани склали резолюцію до президента України, прем’єр-міністра та голови Верховної Ради — «Олігархи повинні заплатити». На недільному віче у Хмельницькому зібралося близько ста людей. Вони висловили протест проти прийнятого бюджету країни на 2015 рік. У своїй резолюції вони звинуватили тодішню владу в лобіюванні інтересів олігархів, проведенні сумнівних реформ та «обвалі» гривні. 

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1845 рік — У Києві Микола Костомаров заснував таємну організацію, названу Кирило-Мефодіївське товариство. Серед її членів був і Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, Микола Гулак… В основу цієї організації лягла ідея побудови української держави на засадах особистої та національної свободи, але у межах панслов’янської федерації. Попри досить короткий період діяльності Кирило-Мефодіївського товариства, його ідеї згодом вплинули на різноманітні політичні програми аж до проголошення незалежності України у листопаді 1917 року.

1895 рік — У паризькому «Гран-кафе» брати Люм’єри провели перший у світі платний кіносеанс. На ньому тридцятьом глядачам показали десять стрічок, знятих з допомогою власного винаходу, названого «кінематограф».

У цей день народилися

1866 рік — Данило Заболотний, український мікробіолог, епідеміолог і засновник Інституту мікробіології та епідеміології у Києві.

1885 рік — Володимир Татлін, український живописець, графік, скульптор, дизайнер, художник театру та архітектор. Вважається одним із найяскравіших представників українського авангарду та родоначальником конструктивізму.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую