ye-logo.v1.2

Оглядовий майданчик на водонапірній вежі: у Хмельницькому хочуть реставрувати історичну пам’ятку

Історія 4416
Водонапірна вежа збудована у 1910 році й нині перебуває у не найкращому стані
Водонапірна вежа збудована у 1910 році й нині перебуває у не найкращому стані. Фото: з архіву редакції

Перед виготовленням проєкту реставрації мають пройти громадські обговорення.

У мікрорайоні Дубове на вулиці Болбочана, 18/1 розташована водонапірна вежа, споруджена на початку минулого століття. Її давно не використовують за призначенням і нині вона має статус історико-архітектурної пам’ятки місцевого значення. З 2020 року точаться розмови про її реставрацію та перетворення на туристичний об’єкт. Зокрема, є плани облаштувати там оглядовий майданчик. Цьогоріч вже передбачено 300 тисяч гривень на початок реставрації.

Як пояснив сайту «Є» заступник міського голови Василь Новачок, для реставрації водонапірної вежі необхідно виготовити проєктно-кошторисну документацію. Саме на неї наразі передбачено 300 тисяч гривень.

«Сьогодні (13 січня — авт.) у робочій групі визначали, яким має бути технічне завдання майбутнього проєкту. Остаточно вирішили спершу провести громадські обговорення. Почувши думку хмельничан, визначимо на тендері, хто ж робитиме проєктну документацію», — розповів Василь Новачок.

Є сподівання, що проєкт реставрації вдасться реалізувати до кінця 2022 року. Однак це залежатиме від того, чи у міському бюджеті вистачить коштів. Поки що міська влада не відмовляється від ідеї облаштувати на водонапірній вежі оглядовий майданчик.

«Фактично це не вимагатиме залучення додаткових коштів. У будь-якому разі необхідно реставрувати покрівлю вежі й постелити неслизьке покриття. Я думаю, що це найкращий варіант», — додав Василь Пилипович.

Нагадаємо, водонапірну вежу збудували у 1910 році. Місцевий історик і краєзнавець Сергій Єсюнін розповів сайту «Є», що вона стала першою у Проскурові водогінною спорудою. Ця пам’ятка має цікаву архітектуру: відкриту червону цеглу, подекуди в поєднанні з білою, привабливий декор. Також збереглися ковані елементи, які насправді виконують не декоративну, а технічну функцію — вони стягують вежу й утримують поверхи. Зведена вона на кам’яному фундаменті за проєктом архітектора Віктора Нільсена. Схожу водонапірну вежу він звів і у Маріуполі. Нині вона є одним з історичних символів міста.

Про необхідність реставрувати водонапірну вежу в мікрорайоні Дубове заговорили у 2020 році. Тоді Василь Новачок розповів, що будівля перебуває не у найкращому стані: цегла відлітає, руйнується карниз. Є ідея під час її реставрації, зняти верхню частину надбудови радянських часів і зробити на вершечку оглядовий майданчик. З нього відкриватиметься мальовнича панорама міста.

Торік територію навколо вежі почали формувати під сквер. Однак безпосередньо до реставрації не приступили — забракло коштів для виготовлення проєктно-кошторисної документації.

Читайте також: У Хмельницькому збудують новий міст через Південний Буг

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую