ye-logo.v1.2

14 січня – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 3680
Сьогодні зранку, за традицією, ходять посівати
Сьогодні зранку, за традицією, ходять посівати. Фото: ілюстративне inlviv.in.ua

У цей день Україна стала позбулася ядерного статусу, а на Поділлі відкрили першу бібліотеку.

Сьогодні, 14 січня, - Василя. А також перший день Нового року за старим стилем. Найважливішою традицією цього дня є посівання. Посівати починають ще з самого ранку, переважно хлопчики або чоловіки. Є прикмета, що першим в дім цього дня повинен зайти чоловік. Характерною прикметою новорічного свята в Україні було й щедрування – давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім’ї та розквіту господарства.

Також сьогодні виповнюється 140 років з дня народження митрополита Іларіона (Огієнка). Його по праву називають феноменальною й унікальною постаттю в історії України. Він був міністром освіти, міністром віросповідань УНР. Іван Огієнко також став фундатором і першим ректором Кам'янець-Подільського державного українського університету (нині — Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). Це був перший в Україні університет європейського зразка, який відкрили у 1918 році.

А в світі 14 січня святкують Всесвітній день логіки. Запровадили це свято дві міжнародні організації: CIPSH та ЮНЕСКО. Сталося це у Франції наприкінці 2019 року. Дату для святкування вибрали на честь дня народження видатного логіка XX століття Альфреда Тарського.

Яке сьогодні церковне свято

14 січня в церковному календарі – велике свято Обрізання Господнє (Христове). У Писанні сказано, що на восьмий день від Різдва Святе Немовля був обрізаний і іменований ім’ям Ісус, яке означає «Спаситель».

Також 14 січня – день пам’яті святого Василія Великого. Прославився він як Вселенський учитель, який сам написав чимало богословних праць та створив правила чернецтва.

Що не можна робити у цей день

• Сьогодні не можна лаятися або лихословити.
• Не можна брати і давати в борг - весь рік будете в боргах.
• Не варто виносити сміття з дому - можна винести щастя.
• Не можна посівати жінкам.
• 14 січня жінка не повинна заходити першою в будинок.

День ангела 14 січня святкують

Богдан, Василь, В'ячеслав, Григорій, Емілія, Іван, Микола, Михайло, Олександр, Петро, Платон, Фелікс, Трохим, Федот, Федосій.

Прикмети дня

• За напрямком вітру сьогодні дізнавалися, яким буде літо. Якщо вітер південний - літо буде тепле, якщо північний - холодне, західний вітер - непогоже, а східний - до посушливого літа.
• Дощ сьогодні - до снігу на Великдень.
• Якщо на дорогах ожеледь - рік буде врожайним.
• Хуртовина і заметіль сьогодні - буде багато горіхів.
• Якщо в цей день траплялася відлига - літо буде холодне.
• Якщо вранці йшов сніг, то весна буде пізньою.
• Снігопад на Василів день віщує спекотне літо.

Події, що сталися 14 січня в Україні та світі

1642 – початок Англійської революції. Король Карл Стюарт особисто прибув до Палати громад, щоб заарештувати лідерів непокірної більшості. Це було розцінено як безпрецидентне зазіхання на привілеї парламенту і стало фактичним початком громадянської війни, що привела до падіння монархії.

1649 рік – після перемог під Жовтими Водами, Корсунем і Пилявцями, викупу за зняття облоги Львова, гетьман Богдан Хмельницький тріумфально в'їхав у Київ, де його особисто вітали київський митрополит Сильвестр і єрусалимський патріарх Паїсій та багатотисячний натовп містян.

1994 рік – у Москві оприлюднено спільну заяву президента України Леоніда Кравчука, президента США Білла Клінтона та президента Росії Бориса Єльцина щодо вивезення з української території стратегічної ядерної зброї. Ця заява фіксувала міжнародні зобов'язання України отримати без'ядерний статус, незважаючи на спротив українського парламенту. В окремому додатку зазначалося, що протягом наступних 10 місяців з української на російську територію мали бути вивезені 200 ядерних зарядів від ракет СС-19 та СС-24 в обмін на 100 тон низькозбагаченого урану для українських АЕС.

Цікаві факти з минулого

14 січня 1866 року в Кам’янці-Подільському відбулося офіційне відкриття публічної бібліотеки, яка стала першим подібним закладом на Поділлі та одним з перших в Україні. Бібліотекою керував розпорядчий комітет, за роботою якого слідкував губернатор. Книжковий фонд складався переважно з релігійно-богословської літератури та книг монархо-політичного змісту, виключно російською мовою. Бібліотека була відкрита для всіх охочих, окрім дітей.

Користування бібліотекою було платне. Книжки можна було одержати у читальному залі та брати додому. На організацію бібліотеки було відпущено три тисячі карбованців. Розміщалась вона у найманій квартирі, за яку сплачувалось 450 карбованців в рік. Вже у 1867 році ця квартира потребувала капітального ремонту.

За перші 25 років свого існування бібліотека неодноразова опинялася в скруті. Негативно на її роботу вливало й те, що вона часто була змушена переїздити з одного найманого приміщення у інше. На початку Першої світової війни бібліотека закривається, бо немає коштів на її утримання. Відродилася бібліотека у 1922 році.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі

«Цей день в історії Хмельниччини: 14 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую