ye-logo.v1.2

28 січня — яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 4287
з фейсбуку Національного антарктичного наукового центру
з фейсбуку Національного антарктичного наукового центру. Фото: Станція «Академік Вернадський»

У церковному календарі 28 січня є днем пам’яті Павла Фівейського, який прожив у цілковитій самоті до 113 років

Сьогодні, 28 січня, у світі відзначають День захисту персональних даних. Його метою є підвищення рівня поінформованості людей і сприяння захисту конфіденційності. У цей день ще у 1981 році Рада Європи прийняла Конвенція про захист осіб щодо автоматизованої обробки даних особистого характеру.

Також на 28 січня припадає День відкриття Антарктиди. У 1820 році до шельфового льодовика у районі, який нині відомий під назвою Берег Принцеси Марти, наблизилися шлюпи «Мирний» і «Восток» російської експедиції під керівництвом Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарєва. Тепер на шостому континенті діє українська станція «Академік Вернадський».

Яке сьогодні церковне свято

У церковному календарі 28 січня — це день пам’яті Павла Фівейського або Павла Пустельника. Вважається, що він став першим християнським ченцем і відлюдником-довгожителем. Він усамітнився у єгипетській пустелі, поселившись біля струмка під пальмою. Там він прожив в цілковитій самоті до 113 років. Павло з Фів шанується як святий Католицькою і Православною церквами.

Що не можна робити у цей день

  • Цього дня не можна багато їсти та зловживати алкоголем.
  • Не варто сваритися зі своїми рідними та друзями.
  • Також цього дня краще не братися за складну роботу.

День ангела 28 січня святкують

Гавриїл, Михайло, Іван (Ян), Прохор, Павло, Олена, Ілона.

Прикмети дня

  • У давнину, щоб дізнатись погоду, люди цього дня спостерігали за небом. Якщо зірки сильно блищать, то бути морозу.
  • Зорі тьмяні — буде тепло.
  • Якщо з півночі приходили хмари, то не варто чекати на відлигу.
  • Сильна заметіль вдень віщує міцний мороз вночі.

Події, що сталися 28 січня в Україні та світі

1919 рік — Ухвалена тимчасова конституція Української Народної Республіки, після чого Директорія переїхала з Києва до Вінниці.

1929 рік — У Відні почався перший Конгрес українських націоналістів, на якому була створена ОУН.

28-29 січня 1930 року — В Києві у Софійському соборі на вимогу Державного політичного управління було скликано зібрання єпископів та священників Української Автокефальної Православної Церкви. Воно було оголошене «Надзвичайним Собором УАПЦ», учасники якого у своїй резолюції заявили про «саморозпуск» Церкви.

1985 рік — Ухвалено Делійська декларація проти ядерної війни. Її підписали Аргентина, Греція, Індія, Мексика, Танзанія та Швеція. Тому 28 січня стало Міжнародним днем мобілізації проти ядерної війни.

1992 рік — Верховна Рада затвердила національний синьо-жовтий стяг як Державний Прапор України.

2010 рік — Президент Віктор Ющенко підписав указ про вшановування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, яким визнав воїнів УПА учасниками боротьби за вільну Україну.

Цікаві факти з минулого

28 січня 1649 року подільський суддя Лукаш Московський порушив на сеймі питання про те, щоб надіслати на допомогу Кам’янець-Подільській залозі: одну тисячу драгунів та боєприпаси. Таку необхідність він мотивував тим, що місту загрожує небезпека «з боку збунтованих хлопів».

Така загроза була пов’язана з тим, що у третій декаді грудня 1648 року в околицях Кам’янця-Подільського зосередилося чимало повстанців. Це були загони місцевих опришків і повсталих галичан під проводом Семена Височана, які з Покуття відходили на терени Поділля, яке перебувало під контролем української влади. Лише наприкінці січня 1649 року польським жовнірам вдалося взяти під контроль Кам’янецький повіт.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 28 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую