ye-logo.v1.2

16 лютого — яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 4475
16 лютого — День єднання
16 лютого — День єднання. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Мета Дня єднання полягає у посиленні консолідації українців і зміцненні їх стійкості у нинішній непростий час.

Цьогоріч 16 лютого в Україні оголошене Днем єднання. Відтак сьогодні на будинках і спорудах усіх населених пунктів мають замайоріти Прапори України. А о 10-й ранку громадян закликають виконати Державний Гімн.

Такі заходи передбачені в указі Володимира Зеленського від 14 лютого, яким він і проголосив День єднання. Його мета — посилити консолідацію українців і зміцнити їх стійкість в умовах зростання гібридних загроз, інформаційно-пропагандистського та морально-психологічного тиску на суспільну свідомість.

Крім того, 16 лютого своє професійне свято відзначають військові журналісти України. Його було запроваджено у 2018 році наказом тодішнього міністра оборони Степана Полторака. Днем військового журналіста України 16 лютого було обране не випадково.

Саме цього дня у 2015 році неподалік Дебальцевого Донецької області загинув редактор телерадіостудії «Бриз» Міністерства оборони України, капітан 3-го рангу Дмитро Лабуткін. Тоді він виконував бойове завдання — збирав фотоматеріали про російську присутність для переговорної групи в Мінську.

Яке сьогодні церковне свято

У церковному календарі 16 лютого — це день пам’яті святих Семена і Анни. Коли Марія та Йосип принесли до Єрусалимського храму Ісуса Христа на 40-й день його народження, саме Анна та Симеон (Семен) стали першими, хто зустрів їх. І саме вони впізнали в дитині Месію.

Що не можна робити у цей день

  • Цього дня не можна лаятися та пити алкогольні напої.
  • Також краще не позичати гроші.

День ангела 16 лютого святкують

Володимир, Адріан, Іван, Микола, Михайло, Роман, Павло, Тимофій, Семен, Ганна (Анна).

Прикмети дня

  • Якщо шумить ліс, то буде відлига, а якщо тріщить — морози будуть затяжними.
  • Якщо 16 лютого снігу багато, то й літо буде дощовим.
  • Голосне цвірінькання горобців цього дня сповіщає про швидкий прихід весни.

Події, що сталися 16 лютого в Україні та світі

1918 рік — Проголошено самостійну Кубанську Народну Республіку зі столицею у Катеринодарі. Її уряд очолив Лука Бич. Невдовзі була проголосована резолюція про приєднання Кубані до України на федеративних умовах. Однак втілити цю ідею у життя так і не вдалося. Фактично Кубанська Народна Республіка з її проукраїнськими позиціями проіснувала до березня 1920 року, поки її не знищили більшовики.

1923 рік — У Єгипті в Долині Царів британська експедиція під керівництвом археолога Говарда Картера розкрила вхід до гробниці фараона Тутанхамона. Ця подія мала великий розголос у тогочасній пресі та поновила публічний інтерес до історії Стародавнього Єгипту.

1991 рік — У Львівському театрі опери та балету відбулася перша Галицька асамблея, яка об’єднала сесії Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської обласних рад. На ній були погоджені не лише умови їх співпраці, а й кілька важливих ухвал. Зокрема, «Про єдність українських земель» і «Про проведення 17 березня 1991 обласних референдумів про незалежність України».

2005 рік — Набув чинності Кіотський протокол — міжнародний документ, прийнятий у грудні 1997 року. Він зобов’язав розвинені країни та країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів впродовж 2008-2012 років. Нині на заміну цьому документу діє Паризька угода 2015 року.

Цікаві факти з минулого

16 лютого 1919 року до Кам’янця-Подільського приїхав Олександр Антонович Кошиць — керівник Української республіканської капели, яка дісталася до міста на два дні раніше. Капела у своєму складі нараховувало сто людей, але у місто через різні особисті причини приїхало лише 37 учасників хору. Тому її склад у Кам’янці-Подільському довелося доукомплектувати. Тут було набрано більшість хористів, проходили репетиції, навчання французької мови, проведено значну роботу з підготовки турне.

Після недовгої, але наполегливої роботи у Кам’янці-Подільському в квітні 1919 року колектив Української республіканської капели вирушив до Галичини. Там він затримався у Станіславі (нинішньому Івано-Франківську) і дав два концерти, які викликали небувале захоплення місцевої публіки.

Українська республіканська капела в Антверпені, що у Бельгії, 31 січня 1920 року. Фото: tarasivka.edukit.ck.ua

Українська республіканська капела в Антверпені, що у Бельгії, 31 січня 1920 року. Фото: tarasivka.edukit.ck.ua

Капела виконувала лише обробки українських народних пісень. Народна пісня була стихією творчості Олександра Кошиця як диригента. Згодом хор завоював і грандіозну славу в США, Аргентині, Уругваї, Бразилії. Визначною подією став виступ хору Кошиця у Нью-Йорку в 1922 році, де вперше був виконаний «Щедрик» Миколи Леонтовича.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 16 лютого».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую