ye-logo.v1.2

Сторінками історії: як в часи УНР на Поділлі зароджувалася морська піхота

Історія 4778
Командир дивізії морської піхоти М. Білінський та його помічник С. Шрамченко в одностроях 1-го Гуцульського полку морської піхоти, 1919 рік
Командир дивізії морської піхоти М. Білінський та його помічник С. Шрамченко в одностроях 1-го Гуцульського полку морської піхоти, 1919 рік. Фото: надане автором

Бойове хрещення 1-й полк морської піхоти здобув 2 червня 1919 року саме на наших теренах.

Землі нашого краю далекі від моря, проте, як це не дивно, саме Поділля пов’язано із народженням у 1919 році української морської піхоти.

Всі зусилля створити власні військово-морські сили на початковому етапі Української революції 1917-1921 років не мали успіху. Ані Центральна Рада, ані Гетьманат так і не змогли реалізувати цей намір. З приходом до влади Директорії знову постало питання створення флоту. 25 січня 1919 року уряд УНР прийняв «Закон про флот», в якому було викладено основні положення існування флоту, передбачено усі його роди: корабельні з'єднання, морська авіація та морська піхота. Але закон не встиг повноцінно запрацювати, адже війська країн Антанти окупували Одесу, 1 лютого 1919 року зайняли Херсон, 2 лютого – Миколаїв, остаточно відрізавши УНР від Чорного моря.

Окупація чорноморського узбережжя змусила перенести штаб берегових військ з Миколаєва на Поділля – до Вінниці. Незважаючи на відірваність від моря, Морське міністерство УНР вирішило працювати на перспективу та першочергово розпочало створення морської піхоти.

На Поділлі було оголошено набір колишніх моряків, які вже мали досвід служби на флоті. Але незабаром у зв'язку із складною ситуацією на більшовицькому фронті формування 1-го полку морської піхоти з Вінниці перенесли в Коломию. Вибір цього міста став не випадковим, адже морпіхів вирішили набирати із гуцулів – сплавників лісу карпатськими річками. Набір пройшов вдало. Новий підрозділ, що дістав назву 1-й Гуцульський полк морської піхоти, перебазувався у Броди і вже звідси рушив на фронт.

На Поділлі було оголошено набір колишніх моряків, які вже мали досвід служби на флоті. Фото: надане автором

Бойове хрещення 1-й полк морської піхоти здобув 2 червня 1919 року на Поділлі. При переправі через Збруч в районі Волочиська «гуцули» зіштовхнулись з більшовиками. Здолавши перший опір, морпіхи пішли в наступ у напрямку Війтівці – Фельштин (нині – с. Гвардійське біля Хмельницького). Особливо важкі бої розгорнулись 5-6 червня під Фельштином. Полк, потрапивши в оточення, пішов на прорив та за підтримки інших українських підрозділів здобув Фельштин. У цьому бою полк втратив полкового лікаря та 15 козаків. Надалі морпіхи здобули Ярмолинці, продовжили наступ у напрямку Бара та після червневих боїв вийшли на стратегічний транспортний вузол Жмеринку...

Тим часом, Кам’янець-Подільський став тимчасовою столицею УНР та місцем перебування Директорії та уряду. У липні 1919 року Морське міністерство УНР ухвалило рішення про формування 2-го полку морської піхоти та створення на базі двох полків дивізії морської піхоти під командуванням контр-адмірала Михайла Білінського.

Формування 2-го полку розпочалось 14 липня – і знову на Поділлі, у Кам’янці-Подільському. Під керівництвом капітан-лейтенанта Святослава Шрамченка, який був помічником М. Білінського, за два тижні до полку набрали близько сотні козаків. 29 липня морський міністр Микола Злобін провів інспекцію новоствореного підрозділу морпіхів. Святослав Шрамченко згадував: «Пригадую собі, яке гарне вражіння робила сотня 2-го полку, коли добре одягнена і вимуштрована, вона з піснями проходила по Кам'янці. 29 липня 1919 р. відбувся її інспекторський перегляд морським міністром на площі біля кам'янецького залізничного двірця. Був гарний день. Тільки що одержано відомості про успіх наших з'єднаних армій проти більшовиків. Уже звільнені від ворога були і Проскурів, і Жмеринка, і Вапнярка. Під команду «струнко!» морський міністр прийняв рапорт коменданта 2-го полку, який приїхав з фронту і в супроводі автора цих рядків і сотенного коменданта обійшов сотню. Потім морський міністр у короткій промові поздоровив сотню з нашими успіхами на фронті і побажав їй того ж, що сотня зустрінула «славою». Сотня в той же день вирушила на фронт до місця перебування штабу дивізії морської піхоти».

Читайте також: Сторінками історії: Проскурівська сотня і перші добровольці до армії УНР

Сторінками історії: як відбувався перший призов до армії УНР на Хмельниччині

Сторінками історії: як відбувалася перша мобілізація до армії УНР

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую