ye-logo.v1.2

Сторінками історії: Гардемаринська школа в Кам’янці-Подільському

Історія 5701
Начальник гардемаринської школи Володимир Савченко-Більський та його помічник Святослав Шрамченко
Начальник гардемаринської школи Володимир Савченко-Більський та його помічник Святослав Шрамченко. Фото: надане автором

Землі нашого краю далекі від моря, проте, як не дивно, саме Поділля стало місцем заснування Української гардемаринської школи.

Серед подій Української революції 1917-1921 років привертає увагу намагання створення власних військово-морських сил. Ці намагання стали дієвими після приходу до влади Директорії УНР, яка на початку 1919 року прийняла низку законодавчих актів по морському відомству. Одним з наказів (№107 від 11 січня 1919 року) було введено в дію «Закон про гардемаринську школу», яку вирішили організувати в Миколаєві. Але, закон не встиг повноцінно запрацювати, адже війська країн Антанти окупували Одесу, 1 лютого 1919 року зайняли Херсон, 2 лютого – Миколаїв, остаточно відрізавши УНР від Чорного моря.

Єдиною територією на той час, де міцно трималась українська влада, було Поділля. Отож, з 6 червня Директорія та уряд перебрались до Кам’янця-Подільського, зробивше місто над Смотричем тимчасовою столицею УНР.

Разом з іншими урядовцями до Кам’янця-Подільського прибуло й Морське міністерство на чолі з капітаном 1-го рангу Миколою Злобіним. Воно одразу активізувало роботу з організації українських військово-морських сил, вирішивши працювати на перспективу. Перш за все, прийняли рішення продовжити формування морської піхоти, про яке сайт «Є» вже розповідав – у липні 1919 року в Кам'янці-Подільському розпочався набір до 2-го полку та була створена дивізія морської піхоти. А коли на початку вересня, по здобуттю армією УНР Києва, блиснула надія на оволодіння Одесою та вихід до моря, військово-морські урядовці згадали «Закон про гардемаринську школу» та взялись за створення цього навчального закладу.

1 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському було засновано Українську гардемаринську школу

1 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському було засновано Українську гардемаринську школу, яка розмістилась у приміщенні Головного морського штабу по вул. Поштовій, 17 (нині – вулиця Зарванська). Начальником навчального закладу став генерал-хорунжий Володимир Савченко-Більський, заступником – капітан-лейтенант Святослав Шрамченко.

Начальником навчального закладу став генерал-хорунжий Володимир Савченко-Більський, заступником – капітан-лейтенант Святослав Шрамченко.

В пресі та серед військ було розповсюджено оголошення про набір слухачів і вже за кілька днів зарахували перших 20 гардемаринів. Навчання фахівців військово-морського флоту розпочалась у двох форматах: трирічний курс був визначений для підготовки старшин флоту; 9-місячний курс – для підготовки підстаршин (муштрових, сигналістів та стернових). Однак суттєві зміни ситуації на фронті призвели до того, що за півтора місяця Кам’янець-Подільський окупувало польське військо, і школа мусила припинити свою діяльність…

Оголошення про набір до гардемаринської школи у Кам’янці-Подільському

Проте, факт залишився у історії. Той короткий період у Кам’янці-Подільському, коли продовжувалось формування морської піхоти та почала діяти Українська гардемаринська школа, став найбільш насиченим на події у спробі створення в УНР військово-морських сил.

Читайте також: Унікальний артефакт: в обласному архіві показали грамоту Гетьмана Скоропадського

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую