ye-logo.v1.2

Історичний Проскурів: яким був один з кращих готелів міста початку 20 століття

Історія 5674
Тепер у цій споруді на першому поверсі містяться кафе і крамниці, а на другому – відділи військкомату
Тепер у цій споруді на першому поверсі містяться кафе і крамниці, а на другому – відділи військкомату. Фото: обласного краєзнавчого музею

Будівля колишнього готелю нині збереглася майже без змін.

Поштова картка початку ХХ століття зафіксувала центральну вулицю нашого міста – Проскурівську (тоді – Олександрівську) навпроти кінотеатру ім. Шевченка. На листівці праворуч – двоповерховий будинок з балконами та ґанком, що виходить на тротуар. До наших днів цей будинок зберігся майже без змін, хоча й був споруджений у 1897 році. Про історію будівлі, зображеній на поштівці, розповіли в обласному краєзнавчому музеї.

«Готель, власницею якого була купчиха Сколецька, був одним з найкращих у Проскурові. Серед його постояльців можна згадати чимало відомих осіб. Наприклад, в 1901 році тут кілька днів мешкав один із фундаторів музичної освіти на Поділлі Тадей Ганицький. Восени 1905 року зупинявся відомий український художник і педагог, засновник Кам’янець-Подільської художньої школи з інтернатом для сільських дітей, організатор перших народних пересувних виставок В’ячеслав Розвадовський», - йдеться у повідомленні.

У Проскурові виставка була розгорнута навпроти готелю, в одному з приміщень міського саду (нині – сквер Шевченка). Серед картин були представлені роботи самого Розвадовського, а також Рєпіна, Куїнджі, Макушенка, Богданова-Бєльського, Реріха. Для тодішнього Проскурова подібна виставка стала великою подією в культурному житті.

У радянські часи готель був націоналізований.

«Готель був націоналізований на початку 1920-х років радянською владою. Заклад ліквідували, а приміщення передали під потреби державних установ. Нині у цій будівлі на першому поверсі містяться кафе і крамниці, а на другому – відділи військкомату.

«Привертає увагу на фото городовий (поліцейський стражник) у шинелі та смушковій шапці з металевою бляхою. Перші установи поліції в Проскурові були створені наприкінці XVIII століття. Кількісний склад поліцейських чинів (спочатку нижчий чин називався пристав, а з 1862 року – городовий) залежав від чисельності населення міста. На кожні 500 жителів мало бути не більше одного стража порядку.

Озброєний городовий був шашкою, револьвером «Сміт і Вессон» та свистком.

Наприклад, у 1806 році штат проскурівської поліції складався з 4 осіб на 2 тисячі населення. У 1881 році було вже 12 поліцейських на 14 тисяч жителів, а в 1910-му – 63 поліцейських на 35 тисяч проскурівчан.

«У 1862 році повітова і міська поліції були об'єднані в загальну повітову, і з того часу у Проскурові було утворено повітове поліцейське управління. Очолював його справник, якому підпорядковувалися поліцейські наглядачі, які керували поліцейськими частинами, що складалися з городових. З 1890-х рр. Проскурів у поліцейському відношенні поділявся на дві частини, кожна з яких виставляла на вулицях міста по 7 постів», - зазначають у музеї.

Читайте також: Якою була вулиця Соборна у Проскурові на початку 20 століття

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую